שופטי צד לצמצום עיוורונו של הצדק
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

שופטי צד לצמצום עיוורונו של הצדק 

מאת    [ 10/06/2017 ]
מילים במאמר: 392   [ נצפה 2290 פעמים ]

 
 

1/4/2017                             

שופטי צד לצמצום עיוורונו של הצדק

לצפייה - https://drive.google.com/open?id=0B9btsAgW6gxfcmUxZ0tPU2xSZVk 

 

"......וישב משה לשפט את- העם .... ויאמר חתן משה אליו לא- טוב הדבר אשר אתה עשה. נבל תבל גם- אתה גם- העם הזה אשר עמך כי- כבד ממך הדבר לא- תוכל עשהו לבדך......"

 

בישראל  כולם טוענים לקיפוח בפני המערכת המשפטית. המזרחיים טוענים "לישראל השנייה", בעוד האשכנזים יטענו להחמרה יתרה  בעונשיהם למען "יראו וייראו". החרדים יטענו לחוסר ייצוג במערכת המשפטית ומכאן לקיפוח בעניין החוק. בני המיעוטים יטענו לקיפוח אינהרנטי בן למעלה מ- 60  שנה , ועוד. על מנת לצמצם את בעיית הלגיטימציה של בתי המשפט הנגרמת כתוצאה מפער המשמעות בחייהם של בני האדם מול אחידותה של המשמעות המשפטית- אין מנוס לדעתנו מהוספת שני שופטי צד כנציגים מן הציבור בערכאות הפליליות בישראל , אולם רק לאחר הכשרתם לשם כך, וקביעה כי שיתופם יהיה מוגבל רק למצבים של פסקי דין בעלי פוטנציאל ענישה של  עונשי מאסר ארוכים משנתיים ומעלה, למשל.

מהדהדים דבריו של נשיא בית המשפט העליון בישראל (בדימוס) אשר גרוניס שהתריע בשנת 2013 מפני שופטים מרירים ושחוקים. "פצצה מתקתקת" הגדיר הנשיא את תסכוליהם. זו סכנה לציבור המתדיינים המאבדים אמון במערכת השפיטה. לעתים, האזרח שאינו מורגל בהתחככות עם עולם המשפט, זוכה להלם תרבות. כפי שנהוג במדינות רבות בעולם ( 35 מדינות באירופה , למשל  ) קיים פוטנציאל חיובי לשילוב נציגי הציבור כשופטי צד. אולם נראה שיש להעלות את מודעות השופטים כי יש דברים שניתן לעשותם כדי להכשירם לכהונה בערכאות המשפטיות הפליליות . בעולם של הטיות רבות בקבלת ההחלטות של שופטים ותלונות רבות של הציבור בישראל , אין ספק לתועלת שאפשר להפיק מנציגי הציבור כשופטי צד במדינות מפותחות ובמדינות מתפתחות. וזאת בתנאי שמשתפים אותם באופן אמיתי בהליך המשפטי. יחד עם זאת ,יש להעלות את הקריטריונים למינוי שופטי הצד ולהכשירם כך שיהיו מעורבים ממש בהליך השיפוטי . שופטי הצד כנציגים מן הציבור יתרמו את חלקם בהביאם ידע , בצמצמם את הטיות השיפוט הרבות ובהאדרת הדמוקרטיה, בהביאם את "ניחוח השדה" לבית המשפט. ממצאי שני המחקרים שמוצגים בספר זה , במדינת ישראל כמדינה מפותחת וברפובליקה של מולדובה כמדינה מתפתחת - תומכים ברעיונות שמועלים בספר זה באופן מובהק. המטרה הייתה להעלות נושאים נבחרים ולהאיר באור ירוק את עיני האמונים על הערכאה המשפטית , בצורך להפוך את מוסד שופטי הצד כנציגי הציבור והחברה בישראל לאפקטיבי , לשפר את תחושת הצדק של האזרחים בבתי המשפט בישראל ובעולם, ולשדרג את מערכת המשפט המפוארת של מדינת ישראל.

 לצפייה - https://drive.google.com/open?id=0B9btsAgW6gxfcmUxZ0tPU2xSZVk 

 

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב