בדיקות דיאגנוסטיות בבית המרקחת - מנוף להרחבת פעילותו של הרוקח לצד עזרה משמעותית ללקוח באיתור וניטור מחלות כרוניות
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

בדיקות דיאגנוסטיות בבית המרקחת - מנוף להרחבת פעילותו של הרוקח לצד עזרה משמעותית ללקוח באיתור וניטור מחלות כרוניות 

מאת    [ 11/04/2008 ]
מילים במאמר: 1257   [ נצפה 4047 פעמים ]

 
 

בעשור האחרון בתי מרקחת בעולם ובעיקר באירופה עוברים שינוי תפיסתי.

בתי מרקחת אינם נתפסים עוד כמקום לרקיחת תרופות או כבית ממכר של תרופות, הם הפכו כחלק בלתי נפרד מכלל מערך הטיפולי בחולה. בתי מרקחת בעולם משנים גישה ועוברים לעבוד גם בנושא דיאגנוסטיקה לקהל הרחב.

 כיום ב-50% מבתי המרקחת באירופה ובכ- 60% מבתי המרקחת בארה"ב ובקנדה מתבצעים באופן שוטף בדיקות דיאגנוסטיות. בית המרקחת מקצה בדרך כלל איזור מיוחד המיועד לבדיקות דיאגנוסטיות. רוקחים רבים כיום מעורבים במעקב דיאגנוסטי סדיר אחרי לקוחותיהם.

 בפורטוגל לדוגמא פועל מוקד רפואי המתמחה בפענוח תרשימי אק"ג המשודרים מבתי מרקחת.

בחלק גדול מבתי המרקחת לא רק מוכרים קיטים לבדיקות מהירות שונות ,אלא אף מבצעים את הבדיקה במקום כמו במקרה של בדיקות גרון להימצאות סטרפטוקוק

בדיקות בבית מרקחת מיועדים לשתי פונקציות עיקריות:

א. איתור אנשים החולים במחלה מסוימת או איתור אנשים בעלי סיכון לחלות במחלה כל שהיא. (חייבת להיות הבחנה מוגדרת באיתור שעושה הרוקח לבין אבחון מחלה שזה תפקידו של הרופא).

 ב. בדיקות מעקב אחרי חולים כרונים על מנת לעזור להם לשלוט טוב יותר במחלתם.

התפקיד החדש של הרוקח במדינות מסוימות, נתמך ע"י ממשלות וארגונים ארציים של רוקחים. משרדי הבריאות בהרבה מדינות מכירים בבתי מרקחת כמקום לייעוץ רפואי ואף דורשים מבתי מרקחת חדשים להקים פינת יעוץ אינטימית ומוגדרת.

 הראיה שמוצגת בעזרה למטופל היא בשליטה טובה יותר במחלות כרוניות ע"י נתינת תוספי תזונה וכן עזרה בהתאמת המינון של הטיפול התרופתי שנתן הרופא, במידת הצורך וכמובן רק על פי הנחיות הרופא המטפל. הרוקח לצורך כך חייב לנטר את מצב החולה. הראיה הזאת יכולה להיות מיושמת במספר מצבים כרונים כמו: לסובלי לחץ דם , אנשים בעלי פרופיל שומנים לא תקין, חולים קרדיאליים, סוכרתיים ועוד.

נשאלת השאלה מדוע הלקוחות יהיו מוכנים לשלם עבור בדיקות בבתי מרקחת כאשר אמורים לקבלם במסגרת הקהילתית מכוח חוק "בריאות ממלכתי חינם"?

 הלקוחות מוכנים לשלם עבור בדיקות שנערכות בבתי מרקחת כשלמעשה יוכלו לקבלם במסגרת "סל הבריאות" מכיוון ש בית מרקחת הוא מקום אידיאלי בעל נגישות גבוהה, בית המרקחת קרוב יותר לעיתים לאזור העבודה ,אין צורך לקביעת תור והיחסים עם הרוקח בדרך כלל קרובים ופתוחים יותר מאשר עם הרופא .

בנוסף לרוקח יש גישה לאוכלוסיה רחבה מאוד שבדרך כלל לא מתייעצת באופן שוטף עם הגורמים הרפואיים. ביצוע בדיקות בבית המרקחת מאפשר לחולים לבקר בבית המרקחת הן בשביל לקבל את המרשמים והן בשביל לקבל את הצעתו של הרוקח בהתאמת המינונים לאחר הבדיקה.

בלא מעט מדינות חברות הביטוח מממנות או משתתפות בבדיקות אלו וזאת על מנת לאתר בשלב מוקדם יותר את המחלה. באיתור מוקדם ובקבלת הטיפול המתאים נמנעת ירידה באיכות חיי המטופל. מבחינת חברות הביטוח הטיפול בתחילת המחלה קל יותר ומשמעותית יותר זול.

למה הרוקח ישתף פעולה?

? פעילות המעלה את מוניטין בית המרקחת . דבר החשוב במיוחד לאור העובדה שהיום תרופות OTC יכולות להימכר בכל מרכול, תחנת דלק וסופרמרקט. פעילות שכזו מבדילה את הרוקח משאר המקומות בהם ניתן לרכוש תרופות ללא מרשם.

? בעבר הרוקח רקח המון תרופות ומשחות בעצמו בבית המרקחת. היום רוב התרופות באות מוכנות והרוקח למעשה רק מוכר את התרופה . פעילות שכזו מעשירה את תחומי ההתעניינות של הרוקח ומחזקת את הקשר בינו לבין הלקוח. פעילות זו מתאימה למגמה בשוק של הפיכת בית המרקחת למרכז בריאות ראשוני.

? הפעילות ריווחית בפני עצמה ומהווה גם מנוף להגברת המכירות של תוספי התזונה ותכשירי הטיפול.

? הפעילות מאפשרת קשירת קשר עיסקי עם גופים באיזור בית המרקחת כמו: חדרי כושר ,ספא, קליניקות פרטיות שיכולות להפנות את לקוחותיהם לביצוע הבדיקות.

 כיצד בית המרקחת צריך להיערך לפעילות?

בכדי לאפשר שרות זה הרוקחים צרכים לעבור הכשרה מתאימה בנושא טכניקות הבדיקה ואיזה מידע הם צריכים לספק לפציינט.

 הרוקח חייב לציית לנוהל עבודה על מנת לשמור על בטיחותם ובריאותם הן של הנבדקים והן של הצוות הבודק. בית המרקחת בהרבה מקרים נעזר בתמיכה של ארגונים מקומיים באזור בו הוא פועל.

 אילו בדיקות מבוצעות בדרך כלל בבתי המרקחת?

ניתן לחלק את הבדיקות המבוצעות בבתי המרקחת ל-3 מסלולים :

מסלול 1 : מסלול בדיקות קלאסי במסלול זה מתבצעות הבדיקות הבאות :

1. רמת חילוף חומרים בגוף

2. מסת שריר ביחס למסת שומן

3. BMI אינדקס מסת גוף- מדד לאיבחון השמנת יתר

4. פרופיל שומנים : כולסטרול,טריגליצרידים,HDL,LDL 5. לחץ דם

6. רמת סוכר בדם

 מסלול 2 - מסלול בדיקות עקה חימצונית לרפואה מונעת

בדיקות עקה חימצונית אינן נמצאות היום בסל הבריאות ואינן מבוצעות בקופות החולים לכן ביצוע בדיקות אלו מהוות יתרון משמעותי לבית המרקחת. בדיקות אלו נותנות מדד למצבו של הגוף מבחינת הזדקנות מואצת ומבחינת הסיכוי הסטטיסטי לקבל מגוון רחב של מחלות.

לצורך חישוב ה"עקה החימצונית" מבוצעות הבדיקות הבאות:

1. בדיקת רדיקלים חופשיים

2. בדיקת אנטי אוקסידנטים

מסלול 3 - איבחון עור במסלול זה מתבצעות הבדיקות הבאות:


  •  מידת לחות העור
  • מידת גמישות העור
  • מידת חומציות העור- PH
  • מידת שמנוניות העור -SEBUM
  • מידת טמפרטורת העור
  • רמת רגישות לקרינת השמש - להתאמת מידת תכשיר ההגנה

 את הבדיקות הנ"ל ניתן לבצע על עור הפנים וכן גם על הקרקפת היידיים ועור הגוף .

מטרתו של מסלול זה הוא להתאים באופן מדעי את התכשיר למצב העור.

אילו הם המכשירים המקובלים בשוק האירופאי או האמריקאי לביצוע הבדיקות?


  •  CR3000 מכשיר נייד לבדיקת מגוון בדיקות כימיה "רטובה" רדיקלים חופשיים,אנטיאוקסידנטים, חלבון, גלוקוז,פרופיל שומנים,המוגלובין,המטוקריט,אריטרוציטים, חומצה לקטית,גלוקוז בשתן, חומצת שתן ורמת המטוקריט .
  • פורם פלוס לבדיקת רדיקלים חופשיים, אנטי אוקסידנטים ,חלבון ורמת המטוקריט .
  • צנטריפוגה קטנה - לסירכוז הדם מתאימה לשימוש עם כל המכשירים הדורשים סירכוז דם  
  •  קרדיו צ'ק -לבדיקת פרופיל שומנים כימיה "יבשה" באמצעות סטריפ אחד כל פרופיל השומנים 
  •  גלוקומטר - למדידת רמת גלוקוז בדם כימיה "יבשה" באמצעות סטריפ
  • מד לחץ דם זרוע - דיגיטאלי, אוטומטי מלא
  • Soft 5.5-מיועד לאבחון עור המכשיר מתאים לבדיקה של עור הפנים, עור הגוף והקרקפת-מידת לחות,מידת גמישות,דרגת חומציות (Ph), חום, כמות שומן (סבום),מלנין ופוטוטייפ. 
  •   Impedance Meter-MKIV מודד את יחסי השומן, השריר, והמים בגוף, רמת חילוף החומרים בזמן מנוחה וערך קלוריות יומית המחולק בפחמימות, חלבונים ושומנים. הבדיקה מאפשרת להתאים את התפריט הייחודי לכל אדם ואדם ולעקוב בתקופת התוכנית אחר הירידה ברקמת השומן והעלייה במסת השריר

נהלים לעבודה בפינות דיאגנוסטיות בבתי מרקחת

מרחב :

? בית מרקחת צריך להקצות מקום נקי ואסתטי לביצוע הבדיקות .

? המקום כולל שולחן + שני כיסאות לנבדק ולמלווה .

? על השולחן צרכים להיות מונחים המכשירים וכן דף מידע על מהות הבדיקות המבוצעות.

? רצוי שיהיה מחשב שבו מותקנת תוכנה העוקבת אחרי תוצאות הבדיקה לאורך זמן לאותו נבדק ( רצוי ע"פ תעודת הזהות שלו)

ביצוע הבדיקה:

? הנבדק חייב לחתום על טופס הסכמה לבדיקה

? הרוקח חייב להסביר לנבדק שמטרת הבדיקה היא איתור / עזרה במינון ולא טיפול רפואי. בכל מקרה הנבדק צריך להיוועץ עם הרופא המטפל.

? הרוקח חייב לבצע את הבדיקות לבוש בכפפות חד פעמיות .

 ? דקירה חייבת להתבצע עם דוקרן חד פעמי שבו המחט נכנסת חזרה לדוקרן ואין אפשרות לדקירה חוזרת . אין להשתמש במכשיר דקירה ומחטים חד פעמיות לאור העובדה שקיימת סכנה של זיהום בשטח המגע של מכשיר הדקירה והאצבע יכולה להזדהם מדם של נבדק קודם.

 ? את הדם על המכשיר יש להעביר באמצעות קפילרה או מיקרו פיפטה חד פעמית. אין להניח את הדם ישירות על המכשיר למניעת סכנה של זיהום עם דם של נבדק קודם. - את הסטיקים או הריאגנטים עם הדם וכן את הדוקרן יש לזרוק למיכל אטום המיועד לפסולת ביולוגית סיום הבדיקה

? הנבדק חייב לקבל טופס מבדק מודפס עם הסבר למשמעות כל נתון שנבדק , ערכי הנורמל שלו ומשמעות הערכים שאינם בטווח הנורמלי.

? לאחר הבדיקות חייב הרוקח להפנות את הנבדק לרופא המטפל להמשך טיפול .

הערות :

? כל המכשירים בהם משתמשים בבתי מרקחת חייבים להיות בעלי אישור CE או FDA לשימוש אישי. במידה ויש צורך בלקיחת דם היא תהייה מהאצבע בלבד. מכשירים הדורשים הוצאת דם ורידי אינם מאושרים לשימוש אישי ולפיכך אינם מאושרים לעבודה בבתי המרקחת

 ? מידע נוסף על מגוון המכשירים תוכלו לבקש ע"י שליחת מייל לכותבת.

 כתבות בנושא:

 

. Point-of-care testing in the community: a new role for pharmacists THE PHARMACEUTICAL JOURNLA VOL 267 FROM 25 AUGUST 2001

 Role of pharmacists in care of patient with CHD THE PHARMACEUTICAL JOURNLA VOL 267 FROM 13 October 2001

דורית גרינברג ביולוגית, מנכ"ל ובעלים של חברת מ.ד.ס פארם. בנוסף בעלת החנות האינטרנטית למוצרי בריאות:"בריאות און ליין" וכן יזמית ושותפה של המרכז לאנטי אייג'ינג רפואי AAM CENTER בהרצליה פיתוח. בין היתר יבואנית של : סליל ה- ESSURE  למניעת הריון לצמיתות ,מטרניטי יוניט - להקלה על כאבי הצירים במהלך הלידה, הטאץ טנס- מכשיר מתקדם לשיכוך כאבים, מכשירי בדיקת רדיקלים חופשיים ואנטי אוקסידנטים לשימוש ברפואה מונעת , פורימור - תכשיר מתקדם להשבחת הזרע לשימוש לפני כניסה להריון ולבעיות פריון הגבר, ועוד...

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב