שינוי כללי המשחק- מסר הכרחי בהתמודדות בבעיות של בן משפחה מכור לסמים, אלכוהול, מין והימורים
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

שינוי כללי המשחק- מסר הכרחי בהתמודדות בבעיות של בן משפחה מכור לסמים, אלכוהול, מין והימורים 

מאת    [ 07/06/2016 ]
מילים במאמר: 551   [ נצפה 2342 פעמים ]

 

משפחות רבות המתייעצות עמי אודות הדרכים להתמודדות עם בן/בת המכורים לסמים, אלכוהול, מין או הימורים, שמעות ממני את המסר: "עליכן לפעול בזריזות לשנות את כללי המשחק".

מה כוונתי במסר זה?

מעבר להיות בעיית ההתמכרות דרך התמודדות אינטרפסיכית אותה בוחר אדם הנתקל בקשיים נפשיים. תגובה אותה בוחר אדם כ"סלף מדיקאשיין" (( Self Medication, למצוקות רגשיות שלו. יש בסגנון ההתמכרות וחיי המכור התנהגות מערכתית משפחתית כלפיה כל המשפחה אמורה להתייחס. (עמיר פירני "טראומה התמכרות וטראומה" 2010, ו"להסיט את הווילון" 2013).

נרחיב את שני המושגים.

בני נוער רבים מאוד, וישנם כאלו שיאמרו כ-60% מבני הנוער, מתנסים בשימוש בסמים שונים במהלך גיל ההתבגרות המוקדם והמאוחר. אולם נבהיר מיד, לא כל אדם שמתנסה בסמים הופך מההכרח למכור התלוי בסמים, אלכוהול או התמכרות אחרת.

ניסיון של עשרות שנים בטיפול במכורים וייעוץ למשפחותיהם מלמדני שהאנשים שמתמכרים לסמים נפגשו עם תחושות נפשיות קשות מהן הם רוצים להתנתק ע"י השימוש באותם חומרים כסמים, אלכוהול, והתמכרויות אחרות. עלינו להכיר בעובדה זאת.

נער צעיר שהוריו התגרשו, שחווה/תה חיי משפחה אלימים, שנפגע בביתו או מחוצה לו מאלימות מילולית, פיזית או מינית, אינו מסוגל ואינו מעונין לשאת את תחושותיו הקשים יום ועוד יום.

ההתנסות בסמים יצרה בפני המתנסה בסמים תחושה אשלייתית כי עישון או עשיית סמים, שתיית אלכוהול, הימורים או התנהגות מינית מוגברת, כל אלו מסיחים את תחושותיו הקשות.

ו"אם פעם אחת הסם/אלכוהול/נייס גיי/ הימורים ומין הקלו על תחושותיי", הוא אומר לעצמו, מדוע שלא איעזר בהם עוד ועוד בכדי להקל על תחושותיי הקשות?.

כאן נכנסת המערכת המשפחתית לתמונה ההתמכרותית.

א.      ביכולתם או אי יכולתם להבחין כי בן/ת משפחתם משתמש בסמים.

ב.      ביכולת המשפחה, או באי יכולתה לשוחח ולברר עם בן/ת משפחתם מדוע?

ג.       בדפוסי התמיכה הכספית להוצאותיו הישירות של בן/ת המשפחה בצריכת הסמים.

ד.      בדפוסי התמיכה הכספית העקיפה בבעיות שדפוסי ההתמכרות יוצרים (שחרור ממעצר, רכישת שרותי עו"ד, מטפל, ועוד).

ה.      בקבלת התנהגות הפוגעת ברכוש המשפחתי (חפצים, רכב), בחברי המשפחה (קללות, צעקות, האשמות, אחריות) וכדומה.

ו.         בקבלת המצב ההתמכרותי או בפניה ראשונה לייעוץ והתייעצות.

וכאן נכנסים כללי הייעוץ לפעולה בהיות היועץ מומחה להתנהגויות התמכרותיות, לדפוסיה הערמומיים, וביכולתו להביט ממרחק רגשי מסוים בתגובות בן/ת המכורים וכללי ההתנהגות כלפיהם.

אין המעשה פשוט. כולנו הורים, כולנו מכירים את יכולתנו לייעץ לאחר בדבר התנהגות כלפי נער או צעיר במשפחה. כולנו יודעים כמה מהלך זה מורכב ומסובך כשמדובר בנו ובילדנו.

בהורים רבים עולות השאלות "ואם המצב יחמיר? ואם הוא יכעס עלינו ויתנתק מאתנו? ואם יפנה לנו עורף, או חס וחלילה יתדרדר בעקבות החלטתנו הנחרצת לשימוש כבד יותר בסמים?, ואולי אף ישלח לכלא או למאסר ממושך?. איך אז נוכל לשאת את כובד החלטתנו? את התוצאה שנגרמה מפעולתנו?.

אז אומר להורים, ההתמכרות עצמה מסוכנת מאוד, הקניה מסוחר סמים מסוכנת מאוד, הכנסת חומרים סינטטיים לגוף מסוכנת מאוד. הצורך בכסף מהיר, בגנבה, בשוד, בסחר בסמים הנם דרכים מסוכנות. בהתפרצות מחלת נפש, בדקירה מעבריין בשל חוב, במוות משימוש יתר, ביצירת חובות עתק. כל אלו הינם מהלכים מסוכנים ביותר?

כן הם מסוכנים מאוד. ההתמכרות פוגעת בכל המרקם המשפחתי, האישי, החוקי והבריאותי של המכור ושל בני משפחתו.

במצבי התמכרות יש לפעול מידית, בכדי ל"שנות את כללי המשחק".

ביציאה ממצבי התמכרות יש ל"שנות את כללי המשחק". רק כך נהיה מסוגלים להנחות, להורות, להפעיל שיקול דעת וסמכות על בן/ת המכורים.

בשעת חרום יש לפעול בצעדי חרום.

בעתיד בניכם ובתכם יודו לכם על פעולתכם זאת. פעלו מידית "לשנות את כללי המשחק".

 

עמיר פירני MSW, קב"ן במיל', מומחה של הסנגוריה הציבורית הארצית לתחומי ההתמכרויות. מחבר הספר "טראומה התמכרות וטראומה" פל' 0544946034


 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב