מהם פטנטים ומדוע כדאי לרשום אותם?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מהם פטנטים ומדוע כדאי לרשום אותם? 

מאת    [ 25/05/2016 ]
מילים במאמר: 435   [ נצפה 1870 פעמים ]

היצר האנושי מאז ומתמיד אופיין ביצר סקרנות שסבב סביב מחקר, מדע וייצור המצאות חדשות לטובת האנושות, וכיום הפן הכלכלי הינו חלק בלתי נפרד מכך. על מנת לעודד מוכשרים כאלו ואחרים להשקיע זמן ומחשבה בפיתוח המצאות חדשות, הממציאים של היום נהנים מהגנה משפטית מלאה על החידוש שהם גילו וזאת בדמות פטנטים שאותם רושמים ומקבלים עליהם בלעדיות רשמית. כפועל יוצא מכך ישנה כדאיות עצומה ברישום הפטנטים באופן מסודר, וכאן נפרט את הסיבות לכך.

מהם פטנטים?
קניין רוחני הינו רכושו הפרטי של כל אדם או חברה, והוא מתאר מונח משפטי שטוען כי נכסים שאינם מוחשיים מוגנים בצורה משפטית ולבעליהם יש זכות בלעדית עליהם. כך למשל אם אדם כותב שיר זהו קניינו הרוחני ואין לאף אדם אחר להעתיק ולהשתמש בשיר זה ללא רשותו. פטנטים לשם הדוגמא, מאוד מזכירים את אותו השיר ומהווים קניין רוחני לכל דבר, אך לעומתו, הם חייבים לעמוד במספר הגדרות שכולן סובבות סביב קידום האנושות הודות לשימוש העתידי בהם, כגון:


    • המצאה שאינה תגלית – אם נתגלה גן מסוים שגורם למחלה אין זו המצאה כי אם אלא תגלית. לעומת זאת, אם אדם ימצא דרך להפוך אדמה לזהב הדבר ייחשב כהמצאה.
    • המצאה חדשה – רק חידושים שלא היו קיימים לפני בשום צורה מתקבלים כפטנטים.
    • מועילה לאנושות – יש להוכיח כי ניתן לבצע שימוש בהמצאה החדשה והיא עונה על צורך חשוב מסויים.

אותם פטנטים, במידה והם מאושרים, מעניקים לבעליהם בלעדיות למשך תקופת זמן ארוכה של 20 שנה ואף יותר (בתחום התרופות ניתן לקבל ליותר זמן). הבלעדיות הניתנת לממציא על הפטנט שלו תקפה אך ורק במדינה/ות בהן הוא הוגש כאשר ההגנה היא משפטית מלאה. הדבר אומר כי אם ישות כלשהי תבצע שימוש בפטנט לצרכים מסחריים ללא רשות הממציא, תוצאות המשפט יהיו ברורות מאליהן ומדובר בפיצויי עתק.

מדוע כל כך חשוב להוציא בלעדיות על פטנט?
כדאי מאוד לרשום פטנטים שכן ללא הכרה משפטית זו אין לבעל ההמצאה שום בעלות עליה והוא מסתכן בהעתקה ואובדן הזכויות עליה, במידה וישות אחרת תגיש את הפטנט לפניו. מעבר לכך, כדאי מאוד לרשום את הפטנט כחלק מקדים למכירת הבעלות על ההמצאה למשקיעים פוטנציאליים בעלי עניין. במידה ומדובר בפטנט שלו פוטנציאל כלכלי גדול (למשל, להפוך אדמה לזהב!) הרי שהסכומים שיוצעו לבעלי הפטנט יהיו אסטרונומיים, בין אם לרכישה ובין אם בהעברת תמלוגים חודשיים בהסכמים כאלו ואחרים.

יש לציין כי ישנם היבטים שונים שיש לקחת בחשבון כאשר מעוניינים לרשום פטנטים – כגון ביצוע חיפוש מקדים של פטנטים דומים, עריכת הבקשה והגשתה באופן מסודר, בירור עלויות, הסכמי סודיות בין ממציאים או משקיעים ועוד. כדאי מאוד לעבור את התהליך, משלב הרעיון ועד שלב ההגשה והביצוע בליווי חברה שמתמחה בפטנטים, שכן הזמן מהווה פקטור חשוב מאוד בתהליך וכך גם ההתנהלות אל מול רשם הפטנטים בדרך אל ההצלחה הפרטית וקידום האנושות כולה עם פרי המחשבה שלכם.

 

עודד

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב