מדיניות של זיכויים בעבירות סמים
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מדיניות של זיכויים בעבירות סמים 

מאת    [ 08/03/2016 ]
מילים במאמר: 553   [ נצפה 1725 פעמים ]

 
 

עבירות סמים הן עבירות פליליות לכל דבר ועניין, והעונש הקבוע להן בחוק הוא עונש מאסר. מהן דרגות החומרה של עבירות הסמים השונות? מהי מדיניות מערכת המשפט ביחס לעבירות הסמים? ומתי יש סיכוי שלא יוגש כלל כתב אישום כנגד אדם שנתפס בעבירת סמים? על כך במאמר שלפניכם.

המונח 'עבירות סמים' הוא שם כולל למספר עבירות הקשורות לסמים. להלן סוגי עבירות הסמים ועונשן:

איסור גידול סמים

האיסור:

"לא יגדל אדם סם מסוכן, לא ייצר אותו, לא יפיק אותו, לא יכין אותו ולא ימצה אותו מחומר אחר, אלא ברשיון מאת המנהל" (ס' 6).

העונש:

"העובר על הוראות סעיף זה, דינו – מאסר עשרים שנים או קנס פי עשרים וחמישה מן הקנס האמור בסעיף 61(א)(4) לחוק העונשין, התשל"ז-1977" (שם).

איסור סחר בסמים

האיסור:

"לא ייצא אדם סם מסוכן, לא ייבא אותו, לא יקל על ייצואו או ייבואו, לא יסחר בו, לא יעשה בו שום עסקה אחרת ולא יספקנו בשום דרך בין בתמורה ובין שלא בתמורה, אלא אם הותר הדבר בפקודה זו או בתקנות לפיה או ברשיון מאת המנהל" (ס' 13); "לא יתווך אדם – בין בתמורה ובין שלא בתמורה – בפעולה אסורה לפי סעיף 13" (ס' 14).

העונש:

"העובר על הוראות סימן זה, דינו – מאסר עשרים שנים או קנס פי עשרים וחמישה מהקנס האמור בסעיף 61(א)(4) לחוק העונשין, התשל"ז-1977" (ס' 19א).

איסור החזקה ושימוש בסמים

האיסור:

"לא יחזיק אדם סם מסוכן ולא ישתמש בו, אלא במידה שהותר הדבר בפקודה זו או בתקנות לפיה, או ברשיון מאת המנהל" (ס' 7(א)).

העונש:

"העובר על הוראות סעיף זה, דינו – מאסר עשרים שנים או קנס פי עשרים וחמישה מן הקנס האמור בסעיף 61(א)(4) לחוק העונשין, התשל"ז-1977, ואם החזיק בסם או השתמש בו לצריכתו העצמית בלבד, דינו – מאסר שלוש שנים או קנס כאמור בסעיף 61(א)(4) לחוק העונשין, התשל"ז-1977" (ס' 7(ג)).


דרגות החומרה השונות של עבירות הסמים

לסיכום: ישנן שלש סוגי עבירות סמים: 1. גידול. 2. סחר. 3. החזקה ושימוש. העונש על גידול סמים הוא עד 20 שנה מאסר, העונש על סחר בסמים אף הוא עד 20 שנה מאסר, והעונש על החזקה או שימוש בסמים תלוי: אם מדובר בהחזקה או שימוש לצרכים מסחריים – גם עד 20 שנה מאסר, אולם אם מדובר בהחזקה או בשימוש לצריכה עצמית – רק עד 3 שנים מאסר.

יוצא שעבירת החזקה או שימוש בסמים לצריכה עצמית היא עבירה קלה מאד, באופן יחסי. עונשו של המשתמש או המחזיק בסמים לצריכה עצמית אינו עולה על 3 שנים מאסר, בעוד עונשו של העובר על אחת מעבירות הסמים האחרות עשוי להגיע עד 20 שנה מאסר.

היועץ המשפטי: להקל עם משתמש בסמים לצריכה עצמית שנתפס בפעם הראשונה

מלבד העובדה כי עבירת שימוש והחזקה בסמים לצריכה עצמית קלה יותר, ישנה קולה נוספת ומשמעותית במקרה של משתמש לצריכה עצמית שנתפס בפעם הראשונה.

על פי הנחיית היועץ המשפטי לממשלה, ניתן לפטור משתמש כזה ללא הגשת כתב אישום כלל. בתיקו ייכתב: "נסגר באזהרה מחוסר עניין לציבור למיצוי הדין, כיוון שהמדובר בתפיסת סם ראשונה לשימוש עצמי".

זאת ועוד, גם אם הוגש כנגדו כתב אישום לבית המשפט, בית המשפט עשוי להסתפק בענישה ובטיפול ללא הרשעה. [לעומת זאת, אם מדובר בכתב אישום שני או שלישי, בית המשפט יפסוק ככל הנראה מאסר על תנאי או אפילו מאסר בפועל].

בשורה התחתונה:

אם נתפסת בפעם הראשונה משתמש או מחזיק בסמים לצריכה עצמית, ככל הנראה לא תורשע, ואף יש סיכוי שלא יוגש כנגדך כתב אישום כלל.

אולם, אם נתפסת בפעם השנייה והשלישית, ובוודאי אם נתפסת על עבירות סמים חמורות יותר, גוברים סיכוייך לקבל עונש מאסר בפועל.

כרמית טיטו

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב