על הקשר בין שיפור איכות החיים של חולי סרטן ודיקור סיני (רפואה סינית)
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

על הקשר בין שיפור איכות החיים של חולי סרטן ודיקור סיני (רפואה סינית) 

מאת    [ 13/01/2016 ]
מילים במאמר: 886   [ נצפה 2359 פעמים ]

 
 

סרטן. מי מאיתנו לא מפחד מרגע בו המילה הנוראית הזו תכנס לחייו, בהקשר הרפואי שלה כמובן. האם לרפואה הסינית יש מה להציע כשזה חלילה קורה, ועד כמה היא יכולה לסייע?

 ראשית נבין בקצרה מהו סרטן. גוף האדם ורקמותיו בנויים מאבני בנין קטנות הקרויות תאים. על אף העובדה שתאים בחלקי הגוף השונים עשויים להיראות ולתפקד באופן שונה, רובם מתחדשים באותו אופן, כלומר, באמצעות חלוקה הפועלת באופן מסודר ומבוקר. במידה ותהליך זה יוצא משליטה (מכל סיבה אפשרית), ממשיכים התאים להתחלק בצורה לא מבוקרת, והופכים ?סרטניים?. 

כששומעים את המילה 'סרטן', יש לדעת כי לא מדובר במחלה אחת בודדת, אלא על קבוצת מחלות המכילה למעלה מ-100 סוגים שונים של סרטן. ההבדל ביניהם תלוי באיבר בו הוא מתפתח.

על פי נתוני משרד הבריאות לשנת 2008, מפחידים הם נתוני שכיחות הסרטן הממוצעים. נתונים אלה מראים כי כ-40%  מקרב הגברים (המשמעות היא כי גבר אחד מכל מ-2.5 גברים, יחלה בסרטן כלשהו ויאלץ להתמודד עימו מתישהו במהלך שנות חייו). הנתונים לגבי נשים הם כי 35% מקרב הנשים (זאת אומרת שאישה אחת מכל 3 נשים, תחלה בסרטן כלשהו ותתמודד עימו בשלב כלשהו של שנות חייה(.

לאחר קריאת הנתונים הקשים הללו, הבשורה החיובית היא כי מדע חקר הסרטן הולך ומתפתח לו במהירות ובחלוף השנים נמצאו בדיקות ותרופות חדשות שמטרתן לזהות ולטפל בסרטן עוד בשלביו המוקדמים. עם זאת, למרבה הצער, יש לציין כי  הטיפולים הללו מלווים לרוב בתופעות לוואי לא פשוטות אשר לא מקלות על תפקודם היום יומי של אותם חולים. תופעות אלה עשויות לכלול: כאבים, בחילות, הקאות, שילשולים, דיכאון וחרדה, עייפות ועוד.

המונח הנפוץ כיום, ?רפואה משלימה?, הינו תאור לקבוצת טכניקות טיפול שאינן לוקחות חלק ברפואה המערבית (הקונבנציונלית). חלקן הטכניקות מגיע מהרפואה הסינית:  דיקור סיני (אקופונקטורה), צמחי מרפא סיניים ועוד. מטרתה של הרפואה המשלימה היא לתת טיפול ?משלים? לטיפול הנפוץ והמקובל של הרפואה הקונבנציונלית . כיום קיים מונח חדש ברפואה - ?רפואה אינטגרטיבית?. ניתן למצוא יחידות לרפואה אינטגרטיבית  כמעט בכל בית חולים בארץ המכבד את עצמו כמו גם בשאר מדינות המערב.

בחודש שעבר התפרסם מחקר בתחום זה בכתב העת ?Oncotarget? . מסקנות המחקר היו כי הרפואה הסינית עשויה לשפר את איכות חייהם של החולי בסרטן. המחקר המדובר הוא מסוג מטאנליזה, כלומר, מחקר ובו משולבים ומנותחים תוצאותיהם של מחקרים אחרים שנעשו קודם לכן. במחקר שולבו ונותחו כ-6,806  מקרים של חולים שאובחנו כחולים בסרטן. סך הכל שולבו נתוניהם של כ-67 מחקרים שונים. המחקרים בוצעו בין השנים 2000-2013  בנושא רפואה משלימה וסרטן. כ-51 מהמחקרים ששולבו עסקו בנושאים מגוונים כגון: טיפול קוגנטיבי התנהגותי (CBT), טכניקות הרפייה, דמיון מודרך, טיפול באמצעות מוזיקה ועוד. כ-16 מחקרים נוספים מסך המחקרים, עסקו ברפואה סינית (דיקור סיני, צמחי מרפא וטווינא שהיא סוג של מסאג' סיני).

כל המחקרים חולקו לעשר קטגוריות על פי הסיווג הבינלאומי למחלות (ICD). שלושת סוגי הסרטן הנפוצים ביותר היו: סרטן במערכת העיכול , סרטן השד, סרטן הרחם, סרטן ריאות ומערכת הנשימה. 

הממדים שנבדקו היו מדדים אובייקטיבים על פי סרגלים בינלאומיים. המדדים היו: איכות חיים, דיכאון , רמת כאב, עייפות ואיכות השינה, שילשול, פעילות מערכת העיכול וזמן החלמה מניתוח. 

ממצאי המחקר היו כי למרות שטכניקות רבות מהרפואה המשלימה עשויות להביא לשיפר באיכות חייהם של חולי הסרטן, ניכרו טכניקות אשר בלטו במיוחד. טכניקות אלה היו הטכניקות מן הרפואה הסינית. הייחוד שלה היה בשיפורים משמעותיים וחסרי תקדים באיכות החיים באופן כללי (ע?פ סרגל המדד), בהפחתת רמת הכאב, בהפחתת רמת העייפות , בהפחתת רמת הדיכאון, בהפחתה בשילשול, בשיפור באיכות השינה, בשיפור תפקוד מערכת העיכול וקיצור זמני ההחלמה לאחר הניתוח.

 

הרפואה הסינית הכירה את מחלת הסרטן כבר בשנת 1600 לפני הספירה, עוד הרבה לפני שהופיעה הרפואה המערבית. פירוט נרחב לגבי מגוון סוגים של סרטן נמצא בכתבים שנכתבו עוד בשנת 200 שנה לפני הספירה. 

הטיפול לחולי הסרטן באמצעות הרפואה הסינית יכלול סדרת טיפולים באקופונקטורה (דיקור סיני) וצמחי מרפא סיניים. הדיקור הסיני מתבצע באמצעות החדרת מחטים דקיקות לגוף בנקודות מפתח. הדיקור הסיני איננו כואב כלל אך עם זאת, עשויה לפעמים להיות מורגשת תחושת לחץ קלה באיזור, חום או גרד, אך לא יותר מכך. כאמור, בנוסף לדיקור הסיני, הטיפול יכלול את נטילתה פורמולה צמחית על בסיס יומי. אותה הפורמולה מורכבת ממספר צמחים העובדים יחדיו בסינרגיה ושמטרתם לחזק את האפקטיביות של הדיקור הסיני ולהביא להטבה מהירה יותר בתסמינים. צמח האסטרגולוס (Huang Qi) הינו אחד הצמחים העיקריים הנמצאים בשימוש בטיפול במקרים אונקולוגים . במהלך השנים הוא תועד כמעודד את ייצורן של כדוריות הדם הלבנות, וכך הוא מחזק את מערכת החיסון, נושא חשוב וחיוני בטיפול נגד הסרטן. במהלך השנים נמצאו גם בצמחים אחרים חומרים שונים הפועלים כנגד התאים הסרטניים. חלקם משמשים כיום לתרופות חדשות נגד מחלת הסרטן. דוגמא נהדרת לצמח שכזה היא הפוריה (Fu Ling). מחקרים הראו כי היא קשורה וגורמת למותם של תאי סרטן. להבדיל מהכימותרפיה, צמח זה, כמו שאר הצמחים, אינו פוגע בתאים הנורמליים והוא ניתן לצריכה  לפרק זמן ארוך בכדי למנוע את הישנותה של המחלה, זאת כמובן, לאחר שטופלה באמצעות הגישות הקונבנציונלית. 

 

לסיכום, נראה כי יחלפו עוד שנים רבות עד שלמדע תהיה היכולת לנטרל את הסרטן, אך עם זאת, נראה כי בכל יום שחולף עושים אנו צעד קטן נוסף בכיוון, זאת בזמן שעוד ועוד תרופות מתגלות במטרה להילחם במחלה הארורה הזו. חשוב לקחת לתשומת ליבנו כי גם היום קיימת דרך אחרת ואין צורך לסבול מתופעות הלוואי של התרופות הללו. אותה דרך משלימה, יכולה לסייע לאותם אנשים שחלו בסרטן ואיכות חייהם נפגעה כתוצאה מהטיפול. פניה למטפל מוסמך ברפואה סינית עשויה להיות צעד ראשון בדרך לחזרה לחיים ולשפר את איכותם. 

 

 

רונן רוזנבלט-ניר - מומחה לרפואה סינית


 


מטפל בדיקור סיני


 


כתובת הקליניקה: רחוב ארלוזורוב 62 תל אביב


 


אתר: www.acufamilyclinic.com 


 


טלפון: 052-2730115 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב