3 דברים חשובים שחייבים לדעת לפני הגשת תביעה ייצוגית
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

3 דברים חשובים שחייבים לדעת לפני הגשת תביעה ייצוגית 

מאת    [ 19/02/2015 ]
מילים במאמר: 378   [ נצפה 2342 פעמים ]

 
 

 1. מהי תביעה ייצוגית?


לא ניתן להגיש תביעה ייצוגית מבלי לדעת מהי תביעה ייצוגית. 
תביעה ייצוגית היא הליך משפטי במסגרתו אדם אחד או יותר מייצג קבוצה גדולה של אנשים (אשר לרוב אינם מוכרים לתובע/ים ייצוגיים). 
משתמשים בתביעה ייצוגית במקרים בהם נגרם נזק דומה/זהה לקבוצה גדולה של אנשים. לדוגמה: חברת סלולר אשר גובה תשלום שאסור לה לגבות. מקרה זה עשוי להצדיק הגשת תביעה ייצוגית כנגד חברת הסלולר במטרה להשיב את הסכומים שגבתה שלא כדין מכלל לקוחותיה.

 

2. השיקולים שיש לשקול לפני הגשת תביעה ייצוגית

האם מדובר בטעות נקודתית/פרטנית?
אין אפשרות לנהל תביעה ייצוגית במידה והמחדל בגינו תובעים אינו משותף לכלל חברי הקבוצה אלא רלוונטי אך ורק לתובע הייצוגי. מטרתה של התביעה הייצוגית היא לפצות קבוצה שנפגעה. אם אין קבוצה שנפגעה, אלא מדובר בנזק הרלוונטי לתובע בלבד, הרי שאז יש להגיש תביעה אישית ולא תביעה ייצוגית.

 

על מה תובעים?
טעות נפוצה המתבצעת על ידי עורכי דין אשר אינם עוסקים בתחום התובענות הייצוגיות היא הגשת תביעה ייצוגית בטענה כי מגיע לקבוצת הנפגעים פיצוי ללא הוכחת נזק או פיצויים לדוגמה. חוק תובענות ייצוגיות קובע מפורשות כי לא ניתן לתבוע סעדים אלה במסגרת תובענה ייצוגית.


את מי תובעים בתביעה ייצוגית?
האם מדובר בגוף גדול או חברה קטנה? לסוגיה זו משמעות רבה משום שייתכן מצב בו תתנהל תביעה ייצוגית זמן רב (לעיתים שנים), ינתן פסק דין לטובת התובע הייצוגי אך בסופו של ההליך יתברר כי לא ניתן להיפרע מאותה חברה.

 

הוצאות משפט בדחיית תביעה ייצוגית
בית המשפט עשוי לא לקבל את הבקשה לאישור התובענה כייצוגית, לדחותה, ולחייב את התובע הייצוגי בהוצאות משפט. בניגוד להליכים רבים אחרים, הרי שבתביעות ייצוגיות הוצאות משפט עשויות להגיע לעשרות אלפי שקלים. בחיוב זה נושא התובע הייצוגי.

3. מי עורך הדין אשר ילווה את התובע/ים הייצוגי/ים?


לא ניתן להדגיש מספיק עד כמה חשוב להסתייע בעורך דין תביעות ייצוגיות מנוסה, אשר ניהל ומנהל דרך קבע תביעות ייצוגיות. עורך דין תביעות ייצוגיות  מנוסה מכיר את החקיקה והפסיקה הרלוונטית לתחום זה, אופן הגשת הבקשה וניהול ההליכים. לא כל עורך דין בעל ידע זה.
אם פניתם לעורך דין במטרה שייצג אתכם בתביעה ייצוגית, אל תתביישו לשאול אותו בכמה תביעות ייצוגיות הוא טיפל ו/או מטפל, מה היו תוצאות התביעות הייצוגיות בהן טיפל, האם ניהל תביעות ייצוגיות בתחום דומה/זהה לתחום בו אתם מעוניינים להגיש תביעה ייצוגית, וכל שאלה שעשויה להיות רלוונטית.

עורך דין אדי בליטשטיין מנהל תביעות ייצוגיות בתחומים שונים - ניתן לעיין בהן באתר www.blitshtein-law.com

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב