עיקול על רכב ביבוא אישי מונע הליכי גביית מיסים
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

עיקול על רכב ביבוא אישי מונע הליכי גביית מיסים 

מאת    [ 16/11/2014 ]
מילים במאמר: 427   [ נצפה 1483 פעמים ]

 
 

עיקול על רכב ביבוא אישי מונע הליכי גביית מיסים
עו"ד גיל נדל, עו"ד עומר וגנר

בסקירה זו נתאר מקרה בו בית המשפט נעתר לבקשת יבואן, והוציא צו מניעה זמני האוסר על רשות המכס לגבות חוב מס שנדרש באופן רטרואקטיבי מהיבואן, בגין יבוא אישי של רכב.

בית המשפט קבע כי ניתן בנסיבות אלה להסתפק בהטלת עיקול על הרכב לטובת רשות המכס, ודי בכך כדי להבטיח שרשות המכס תוכל לגבות את כספי המיסים, אם וכאשר תזכה בתביעתה.

עובדות המקרה וטענות הצדדים:

היבואן ייבא בשנת 2010 רכב טויוטה קאמרי ביבוא אישי מארה"ב. לצורך כך נעזר ביועץ, שנפטר מספר שנים לאחר מכן.

עבור הרכב שולמה תמורה של כ-15,000 דולר ולפי ערך זה שולמו מיסי היבוא והרכב שוחרר מהמכס.

שלוש שנים לאחר מכן דרשה רשות המכס מהיבואן גרעון במיסי יבוא בסך של 57,000 ש"ח וטענה כי בידיה ממצאי חקירה המוכיחים כי הוצהר על ערך כוזב ביבוא, שעה שערך הרכב האמיתי עמד על 24,500 דולר ולא 15,000 דולר.

משסירב היבואן לשלם, ורשות המכס עמדה על התשלום, פנה היבואן לבית המשפט וביקש לעכב את ביצוע התשלום עד למועד פסק-הדין, בתמורה לרישום העיקול על הרכב.

רשות המכס טענה כי סיכויי התביעה נמוכים משום שבידיה ממצאי חקירה המוכיחים כי הוצהר על ערך נמוך, אך אין ביכולתה להעביר ממצאי חקירה אלה ליבואן בשלב זה. רשות המכס טענה כי לפי סעיף 154 לפקודת המכס היבואן חייב לשלם את הסכום השנוי במחלוקת ורק אז ביכולתו לפנות לבית המשפט.

מנגד, טען היבואן כי רשות המכס השתהתה זמן בלתי סביר (כשלוש שנים) עד לדרישת הגרעון, באופן שגרם לו לנזק משום שהיועץ שטיפל בהליך היבוא נפטר ולא ניתן לשמוע עוד את גרסתו.

דיון והחלטה:

ראשית, דחה בית המשפט את טענתה המשפטית של רשות המכס כאילו לפי סעיף 154 לפקודת המכס היבואן חייב לשלם את הסכום כתנאי להגשת התביעה. בית המשפט קבע כי קיימת מחלוקת בפסיקה האם סעיף זה חל על מכס שנדרש באופן רטרואקטיבי ולא בזמן אמת.

בית המשפט קבע כי לא ניתן לקבל את טענת רשות המכס כי סיכויי התביעה קלושים, בשעה שחומר החקירה המוכיח זאת לכאורה, טרם הוצא ליבואן או לבית המשפט.

בית המשפט זקף לטובת היבואן את העובדה שטרם הוגש כתב אישום נגד המעורבים בפרשה.

בית המשפט ציין כי הוטל עיקול על הרכב בהסכמת היבואן ולא נשמעה מפי רשות המכס הטענה כי ערך הערך שעוקל אינו מספק לגביית כספי המיסים, אם וכאשר תזכה בתביעתה.

לאור כל זאת, קיבל בית המשפט את בקשת היבואן והורה לרשות המכס להימנע מגביית החוב בכפוף להטלת העיקול על הרכב, עד למתן פסק-הדין הסופי, ולא הטיל הוצאות על אף אחד מן הצדדים.

[ה"פ (שלום חיפה) 21547-05-14 כהן נ' מדינת ישראל, השופט רמזי חדיד, החלטה מיום 6.11.14, שמות ב"כ הצדדים לא צוינו בהחלטה].

 

 

 

הסקירה לעיל הינה בבחינת תמצית. המידע הכלול בה נמסר למטרות אינפורמטיביות בלבד ואין במידע כדי להוות ייעוץ משפטי. לקבלת פרטים נוספים, אנא פנו לעו"ד גיל נדל - ראש תחום יבוא, יצוא וסחר בינלאומי במחלקת מיסים ותגמול בכירים, בדוא"ל  href="mailto:Gill.Nadel@goldfarb.comGill.Nadel@goldfarb.com">">Gill.Nadel@goldfarb.com ו/או בטלפון 03-6089848.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב