בית המשפט המחוזי הקל בעונשו של מבריח
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

בית המשפט המחוזי הקל בעונשו של מבריח 

מאת    [ 21/10/2014 ]
מילים במאמר: 491   [ נצפה 1511 פעמים ]

 
 

בית המשפט המחוזי הקל בעונשו של מבריח

עו"ד גיל נדל, רו"ח (משפטן) אביחי קנז

בסקירה זו נתאר מקרה שבו בית המשפט המחוזי בבאר שבע הקל בעונשו של אדם שהורשע בהברחה.

 

בית משפט השלום הרשיע את הנאשם בהברחה ארצה של 614 קרטוני סיגריות מזויפות במכולה אשר על פי מסמכי היבוא שלה הכילה "סויה יבשה בצורת דפים" מסין. בשל כך, הטיל בית משפט השלום עונש מאסר בפועל של 18 חודשים, עונש מאסר על תנאי וקנס בסך 80,000 ש"ח או 8 חודשי מאסר תמורתו.

 

בית המשפט המחוזי, לאחר ששקל את טענות הנאשם, קבע כי מקום להקל בעונשו וקיצר את תקופת המאסר בפועל ל-12 חודשים.

 

עובדות המקרה וטענות הצדדים:

 

המערער, יחד עם קבוצת עבריינים, הבריחו ארצה 614 קרטוני סיגריות מזויפות במכולה שעל פי מסמכי היבוא שלה הכילה סויה יבשה בצורת דפים.

 

כאמור, בית משפט השלום הטיל על הנאשם 18 חודשי מאסר בפועל, מאסר על תנאי וקנס כספי של 80,000 ש"ח.

 

לטענת הנאשם, גזר דינו אינו מתחשב בעובדה שחלקו בביצוע העבירה התבטא בהיבטים טכניים בלבד כאשר בעלי האינטרס בעבירות (הגורמים שהיו אמורים לקבל את הסיגריות) היו אחרים.

עוד טען הנאשם כי בפסק הדין לא פורטו מה הן ה"נסיבות המחמירות" שבהברחה, שבה הורשע, לפי פקודת המכס.

כמו כן טען הנאשם כי גזר הדין שנפסק לחובתו אינו מידתי וחורג מהנורמה שכן נאשם אחר, במקרה דומה של הברחת סיגריות, קיבל עונש של 12 חודשי מאסר בפועל ולא 18. 

 

מנגד, טענה רשות המכס כי קיימות במקרה זה נסיבות מחמירות, מאחר והנאשם ושותפיו לעבירה, שאת שמותיהם לא גילה, הונו יבואן והביאו אותו לידי חתימה על מסמכי הייבוא מבלי שידע כי בפועל מדובר בהברחת כמות גדולה של סיגריות. זאת ועוד, רשות המכס טענה כי נסיבה מחמירה נוספת בהברחה היא שהסיגריות מזויפות ובכך נפגע בעל סימן המסחר.

 

פסק-הדין בערעור:

 

בית המשפט המחוזי ראה עין בעין עם בית המשפט קמא את אחריותו של הנאשם לעבירות בהן הורשע, אולם סבר כי יש להקל בעונשו של הנאשם שכן מקרה זה נבדל מן המקרה בו היבואן, בעל האינטרס, מבריח בעצמו כמות דומה של סיגריות.

 

בית המשפט קבע כך:

 

"אכן המדובר במי שחבר לבעלי האינטרס האמיתיים שבעבירות ההברחה דנן ואין לו לבוא בטענות אלא על עצמו. עם זאת, באיזון המתבקש מוצאים אנו כי אין מקום לומר כי במצב דברים שכזה עניינו ועונשו אמורים להיות חמורים יותר מעניינו של היבואן בעל האינטרס המבריח בעצמו סיגריות בכמויות עתק מתוך מטרה לגנוב את אוצר המדינה ולהעשיר את כיסיו שלו".

 

לאור זאת פסק בית המשפט כי יש להקל בעונשו של הנאשם וגזר עליו עונש של 12 חודשי מאסר בפועל במקום 18.

 

 

[עפ"ג (באר שבע) 58684-03-14 שלמה שטרית נ' מדינת ישראל-מחלקה משפטית מכס, ניתן ביום 14.7.14, הרכב השופטים יוסף אלון, אב"ד, רחל ברקאי וגד גדעון. ב"כ הצדדים- לנאשם- עו"ד אורי בן נתן. למדינת ישראל/רשות המכס - עו"ד שלומי קלימיאן מחלקה משפטית מכס - ת"א]. 

הסקירה לעיל הינה בבחינת תמצית. המידע הכלול בה נמסר למטרות אינפורמטיביות בלבד ואין במידע כדי להוות ייעוץ משפטי. לקבלת פרטים נוספים, אנא פנו לעו"ד גיל נדל - ראש תחום יבוא, יצוא וסחר בינלאומי במחלקת מיסים ותגמול בכירים, בדוא"ל  href="mailto:Gill.Nadel@goldfarb.comGill.Nadel@goldfarb.com">">Gill.Nadel@goldfarb.com ו/או בטלפון 03-6089848.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב