דף הבית  >> 
 >> 

הרשם  |  התחבר


מימוש זכויות הרשומות ב"מושע"- האם אפשרי? 

מאת    [ 25/01/2014 ]

מילים במאמר: 575   [ נצפה 2905 פעמים ]

תקוותו של נושה המחזיק בפסק דין כנגד חייב, היא לקיומם של נכסים ברי מימוש בבעלות החייב. במיוחד, ישמח הנושה לגלות, כי לחייב נכסי מקרקעין, שכן אלה, לרוב, בעלי שווי משמעותי, שעשוי להביא לפרעון החוב במלואו.

אולם, יתכן והשמחה מגילויים של נכסי מקרקעין לחייב, תהא מוקדמת ותתחלף בעצב ואכזבה נוכח אי היכולת לממשם בפועל.

מקרה מעין זה נדון לאחרונה בבית המשפט המחוזי מרכז (כבוד השופט שיינמן), במסגרת ערעור שני על החלטה של ראש ההוצאה לפועל.

עיקרם של דברים בחוב בסך כ- 50,000 ש"ח שחב חייב לנושה.

לצורך גביית החוב פתח הנושה בהליכי הוצאה לפועל כנגד החייב.

במסגרת חקירה שניהל, גילה הנושה, כי לחייב מחצית הזכויות בנכס מקרקעין המצוי ברחוב הרצל 101 נהריה, הכולל שלוש דירות ומחסן (המחצית האחרת רשומה על שם ילדי החייב). עוד גילה הנושה, כי החייב מתגורר באחת הדירות ושתי הדירות האחרות מושכרות.

הנושה הגיש בקשה למימוש חלקו של החייב בנכס, אולם בקשתו נדחתה על ידי רשמת ההוצאה לפועל, אשר קבעה, כי כל עוד רשומות זכויות החייב בנכס ב"מושע" וכל עוד לא הוגדר הנכס, לא ניתן לממש את הזכויות וכי העובדה שהחייב מתגורר באחת הדירות, אינה מקימה לחייב זכות מסויימת באותה דירה ספציפית. הרשמת הפנתה את הנושה לערוך בירור אל מול רשויות המקרקעין האם קיים הסכם שיתוף ויחוד דירות לבניין.

על החלטה זו של רשמת ההוצאה לפועל ערער הנושה לבית משפט השלום בנתניה, אולם זה דחה את הערעור משום שמצא את החלטה ראש ההוצאה לפועל נכונה וסבירה.

על החלטה זו של בית משפט השלום, ערער הנושה, פעם שניה, לבית המשפט המחוזי.

בערעורו, טען הנושה, כי החלטת רשמת ההוצאה לפועל מערימה עליו קשיים בלתי סבירים ומחייבת אותו לבצע פעולות לטובת ייחוד זכויות החייב בדירה ספציפית שעלותן גבוהה, וזאת ללא כל הצדק.

הנושה טען עוד, כי שגו הערכאות הקודמות כאשר קבעו, כי עובדת מגורי החייב בדירה ספציפית אינה מקנה לחייב זכות ספציפית בדירה זו וכי ממילא זכות הבעלות המשותפת במקרקעין הוכרה כזכות סחירה וברת מימוש.

לאחר בחינת טענות הנושה, מצא גם בית המשפט המחוזי לדחות את הערעור.

בית המשפט דן תחילה במונח "מושע" והסביר, כי זהו סוג של בעלות המתקיימת כאשר ישנם מספר בעלים במקרקעין, או אז בעלותו של כל אחד מהם, לפי חלקו, מתפשטת בכל אתר ואתר שבמקרקעין ואין לשום שותף חלק מסוים בהם (סעיף 27 לחוק המקרקעין).

בית המשפט הסביר עוד, כי למעשה בעלותם המשותפת של השותפים במקרקעין, מתפשטת על פני כל חלקיק וחלקיק בקרקע ולכן לא ייתכן, במקרקעין הנמצאים בבעלותם של מספר אנשים, שלמי מהבעלים יהיה חלק מסוים וספציפי במקרקעין. 
עם זאת, יתכן כמובן, כי לכל אחד מהבעלים יהיה אחוז או חלק שונה במקרקעין ואולם חלק זה אינו מוגדר ואינו ספציפי.

נקבע, כי כדי שלשותף אחד תהיה שליטה בלעדית בחלק מסוים של המקרקעין, ניתן לערוך בין השותפים הסכם שיתוף המגדיר את אופן חלוקת המקרקעין בין השותפים, כך שלכל אחד מהם חלק מסויים וספציפי במקרקעין.

משום כל אלה, מצא בית המשפט המחוזי, כי החלטת רשמת ההוצאה לפועל שהורתה לנושה לבדוק האם קיים הסכם שיתוף היתה החלטה הגיונית, סבירה ומתבקשת בנסיבות העניין.         

נקבע גם, כי כל עוד לא יוחדו לחייב הזכויות בדירה ספציפית בנכס, לא ניתן למכור את הנכס ולממש את זכויות החייב.

נמצאנו למדים, כי נכון וראוי להסדיר מקרקעין הרשומים ב"מושע" כך שלכל אחד מהבעלים יהא, ככל האפשר, חלק ספציפי ומסויים במקרקעין. מצב זה יאפשר ניהול מיטבי ואישי של כל אחד מהבעלים את חלקו וימנע מחלוקות וחיכוכים מיותרים באשר לאופן ניהול המקרקעין. יתרון משני יצמח גם למי שיחפוץ לממש את המקרקעין (בין שיהא זה נושה של מי מהבעלים או אחד הבעלים בעצמו).

עו"ד דן הלפרט, בעל תואר ראשון ושני במשפטים ותואר ראשון במינהל עסקים, חבר ועדת הקניין של לשכת עורכי הדין ומאמריו מתפרסמים בעיתונים "גלובס" ו"הארץ". משרדנו עוסק בתחום האזרחי- מסחרי ומתמחה בתחום המקרקעין (הגנת הדייר, תיווך, הסכמי שיתוף ופירוק שיתוף, עסקאות מקרקעין (פינוי בינוי/ תמ"א38/ תמ"א 38/2/ מכר/ רכישה/ קבוצות רכישה/ קבלנים/ קומבינציה), שכירות, תכנון ובניה, מושבים, בתים משותפים (רישום ותיקון צו בית משותף, סכסוכי שכנים בנוגע לשימוש ברכוש המשותף, מעלית, הרחבות וכד') ,ליקויי בניה ועוד). תחומי עיסוק נוספים- פשיטות רגל ופירוקים, ייצוג וליווי חברות ושותפויות (הקמה/ פירוק/ ליווי שוטף) וניהול ליטיגציה מסחרית מגוונת.
מאמרים חדשים מומלצים: 

מערכת יחסים רעילה- איך תזהו מניפולציות רגשיות ותתמודדו איתם  -  מאת: חגית לביא מומחה
לימודים במלחמה | איך ללמוד ולהישאר מרוכז בזמן מלחמה -  מאת: דניאל פאר מומחה
אימא אני מפחד' הדרכה להורים כיצד תוכלו לנווט את קשיי 'מצב המלחמה'? -  מאת: רזיאל פריגן פריגן מומחה
הדרך שבה AI (בינה מלאכותית) ממלאת את העולם בזבל דיגיטלי -  מאת: Michael - Micha Shafir מומחה
ספינת האהבה -  מאת: עומר וגנר מומחה
אומנות ברחבי העיר - זרז לשינוי, וטיפוח זהות תרבותית -  מאת: ירדן פרי מומחה
שיקום והעצמה באמצעות עשיה -  מאת: ילנה פיינשטיין מומחה
איך מורידים כולסטרול ללא תרופות -  מאת: קובי עזרא יעקב מומחה
התוצאה הסופית -  מאת: נדב ברקאי מומחה
תסמונת מטבולית והקשר לתזונה קטוגנית  -  מאת: אילנה בירקין מומחה

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

©2022 כל הזכויות שמורות

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים

לכותבי מאמרים:
פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
תנאי שימוש במאמריםמאמרים בפייסבוק   מאמרים בטוויטר   מאמרים ביוטיוב