מחיר הגירושין - פריבילגיה לעשירים בלבד?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מחיר הגירושין - פריבילגיה לעשירים בלבד? 

מאת    [ 04/01/2014 ]
מילים במאמר: 689   [ נצפה 2674 פעמים ]

 
 
בשולי מאבק הדיור וקשיי ההישרדות של מעמד הביניים בישראל, ישנם הטוענים כי גירושין הפכה ?פריבילגיה? לעשירים בלבד. האמנם?

ש' ו א', בני זוג ממעמד הביניים. הצליחו לרכוש דירה באמצעות משכנתא בסכום נכבד. הם מגדלים שלושה ילדים בגילאי גן ובית ספר, ומתפרנסים משתי משכורות ממוצעות, אבל נאבקים מידי חודש, לא לחרוג ממסגרת האשראי בבנק.

לאחר 12 שנות נישואין ש' ו א' מחליטים להתגרש.
איך עושים את זה? לפרק את הבית האחד שבנו יחדיו לשניים, נראה בלתי אפשרי.
אם הדירה תימכר, תסולק המשכנתא, והיתרה תתחלק בין שניהם, הסכום לא יאפשר לאף אחד מהם לרכוש דירה אחרת. א' ישלם למזונות שלושת ילדיו הקטנים יותר ממחצית משכורתו ולא יישאר לו די כדי לשכור דירה לעצמו, לממן את הוצאות הבית, הוצאותיו, הוצאות הילדים כאשר ישהו עימו. מצבה של ש' אינו קל יותר. היא אמנם תקבל דמי מזונות בנוסף למשכורתה, אבל תיאלץ לממן דירה שכורה, את הוצאותיה והוצאות שלושת הילדים, שירותי מטפלות ושמרטפיות ובמקביל תנסה לבנות חיים חדשים.

ואולי מה שחשוב הוא לשמור על הסביבה שאליה הורגלו הילדים? לכן, ש' תמשיך להתגורר בדירה המשותפת, עם הילדים, עד שיגיעו לגיל 18. דמי המזונות יופחתו אבל את המשכנתא הם ישלמו בחלקים שווים, א' יצא עירום וערייה למשך 14 שנים ושוב התוצאה תהיה דומה.

ועוד לא התחלנו לדבר על עלויות הליך הגירושין לכשעצמו. שכן, הדבר תלוי בעוצמת המחלוקות והמטענים הרגשיים שמובילים כל אחד מהם להחלטותיו האסטרטגיות. אם ישכילו להתנהל בהליך של גישור יתכן שהעלויות יהיו נמוכות. אבל אם כל אחד מהם ישכור שירותי עורך דין לענייני משפחה וינקוט בהליכי משפט, שכר הטרחה יהפוך לשחקן משמעותי בחלוקת הרכוש.
וכך, כמו מגדל של קוביות יבחנו האפשרויות הקיימות ויפלו בזו אחר זו.
בדיוק בנקודה הזו הם חשים-העתיד חסר סיכוי.

"שבויים" במסגרת כושלת
לא מעט זוגות נותרים "שבויים" במסגרת נישואין כושלת מנוכרת, ללא אהבה ושמחה, בלית ברירה, אך ורק ממניעים כלכליים. האוניה הזו שנושאת על הסיפון משא כבד מיטלטלת בים הסוער ושורדת. אבל, אם יחצו אותה לשנים ברור שהיא תטבע על כל חלקיה.

האמנם הגירושין נועדו לעשירים בלבד? התשובה לשאלה אינה פשוטה. ברור שלפרק חבילה גדולה של נכסים, כספים ורכוש מאפשר מעבר נוח יותר לפרק הבא שלאחר הגירושין, אם כי לא אחת דווקא במקרים אלו המאבקים קשים יותר, ארוכים, יקרים ומתישים.במקביל, לא מעט תיקי גירושין מתנהלים בהליך משפטי ארוך ומייגע- גם כאשר העתודה הכלכלית של בני הזוג דלה.

מחיר הגירושין
כך או כך, חשוב לעולם לזכור, כי התוצאה של אקט הגירושין הינו חלוקת הזכויות והנכסים לשניים. לאחר הגירושין כל אחד מבני הזוג יאלץ לקיים יחידה כלכלית נפרדת עם מחצית הזכויות וההכנסות ולאו דווקא מחצית מההוצאות. זה הוא מחיר הגירושין. כל זוג שפניו לגירושין צריך להביא בחשבון את העובדה שרמת החיים שהייתה כאשר חיו יחד לא תהיה עוד. הם יאלצו לצמצם ולהצטמצם.

לצד הקשיים הצפויים, יש לזכור שמשפחות חד הוריות זכאיות להנחות בחיובים רבים, כולל חיובי עיריה, גנים, תשלומי בית ספר וכו'. כמו כן הורים גרושים זכאים לנקודת זיכוי במס הכנסה ועוד הטבות שנועדו להקל בדיוק על הנטל הכבד יותר, שנלווה לפירוק המשפחה.

עוד יש לומר כי עד כמה שכרוכה בכך אי נוחות, לא אחת המשפחה המורחבת, ההורים, האחים מספקים גלגל הצלה משמעותי בתקופה שלאחר הגירושין. לעיתים, במיוחד כאשר תנאי המגורים מאפשרים זאת, יעברו המתגרשים להתגורר עם ההורים לתקופת הסתגלות או התאוששות, במיוחד כאשר יש בבית ההורים יחידה נפרדת או מרחב מספיק לפרטיות. לאחר הגירושין בני המשפחה, לא אחת, מסייעים גם בקבלת הילדים מהגן ומבית הספר כתחליף לצהרון או מטפלת וגם בכך יש תמיכה כלכלית.
כאשר אין למשפחה המורחבת יכולת לסייע, לא אחת, נאלצים המתגרשים להתאושש "על חשבון" יתרת התמורה של הדירה ובכך למעשה הם "אוכלים" את חסכונותיהם ומקווים לצבור חסכונות חדשים בהמשך עם בני זוג חדשים או ממקורות פרנסה נוספים וכו'.

מתגרשים רבים מספרים כי לאחר הגירושין הם הופכים יצירתיים, עושים הסבה מקצועית, מקימים עסקים חדשים ואף מגלים בעצמם יכולות וכשרונות שלא ידעו על קיומם קודם לכן. לעיתים זוהי 'ירידה לצורך עליה' ולאחר הגירושין מנשבת דווקא רוח רעננה הנושאת בשורה של שינוי לטובה.

הבחירה בין השמירה על הקיים, למרות הקשר הזוגי הכושל והמחיר שמשלמים בני הזוג והילדים שחיים באווירה קודרת, לבין פירוק החבילה, במחיר של ירידה ברמת החיים, למען האהבה, האושר והחופש- היא כבר עניין אישי של כל אחד ואחת.
על כן נמצא כי, לא רק עשירים מתגרשים. גם אנשים ממעמד הביניים מחליטים להתגרש ועושים זאת למען עתיד טוב יותר.  
מאיה הרצברג אלון, עורכת דין מומחית לענייני משפה, גירושין וירושה, בעלת משרד בוטיק ברחובות.
כי ליווי אישי זה נכס בשבילך. אתר: http://www.get-luck.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב