דף הבית  >> 
 >> 

הרשם  |  התחבר


כיצד תצמצם את הסיכון לגניבת רכבך? 

מאת    [ 10/11/2013 ]

מילים במאמר: 528   [ נצפה 3965 פעמים ]

זהו אחד הסיוטים הגדולים ביותר של כל מי שיש ברשותו רכב. אין הרבה רגעים מתסכלים יותר מהרגע שבו מגיעים לחניה, ומגלים כי הרכב כבר לא שם. החדשות הטובות הן שגם אם קשה למנוע לחלוטין את הסבירות של גניבת רכב, ניתן לצמצמם אותה באופן משמעותי. מה ניתן לעשות כדי להגיע ליעד החשוב הזה?

הדגש המרכזי: מערכות מיגון

לא צריך להיות מומחה אבטחה כדי לדעת כי מערכות מיגון נאותות של הרכב הן האמצעי הטוב ביותר מפני גניבת רכב. כיום, יש לכלי רכב שורה של אמצעים מהסוג הזה, לרבות אזעקה, עלוקה, אימבולייזר וכן הלאה. כמו כן, ישנן דרישות מיגון יצרן בהן חייבים לעמוד, ואפילו דרישות מסוימות של חברות הביטוח (כפי שנראה בהמשך).

עם אלה מומלץ מאד שלא לשחק. חשוב לדאוג לציודו של הרכב במערכות המתקדמות ביותר, ולא להתעלם מאף דרישה של היצרן או חברת הביטוח. אסור גם להיות שאננים: את מערכות המיגון יש להפעיל כל אימת שעוזבים את הרכב, אפילו למספר שניות. יוצאים מכלל זה, כמובן, אמצעי מיגון אשר מופעלים מעצמם עם העזיבה את הרכב.

הרחקת הרכב ממרכז תשומת הלב

גם כאשר רכב כולל בתוכו את אמצעי ההגנה המתקדמים, הוא עלול להוות יעד אטרקטיבי לגנבים מכל סוג. בלי קשר לשאלת הצלחת התמודדותם על אמצעי האבטחה, ברור שהשאיפה של כל נהג היא לא לאפשר להם כלל את הניסיון הזה. לא כולם יודעים, אבל שאלת מיקומו של כלי הרכב היא משמעותית, מהבחינה הזו.

למה הכוונה? ובכן, המלצה ברורה לכל מי שרוצה להרחיק גנבים מרכבו היא פשוט להחנות אותו, כשהדבר מתאפשר, במקומות הומי אדם, או לחילופין כאלה בעלי תאורה מספקת: פורצים, מטבע הדברים, חוששים שדבר העבירה שלהם ייראה לעיני הכול, ומבצעים את זממם לרוב במקומות מוסתרים היטב.

על אותו עיקרון, רצוי מאד שלא להשאיר בתוך רכב "מטרות" אטרקטיביות לאותם פורצים או גנבים. מערכות שמע מתקדמות, ארנקים או טלפונים סלולריים כמו מזמינים גנבים לנסות את מזלם בפריצת הרכב. הסתרתם במקום שאינו נראה לעין חיצונית, או אפילו לקיחתם יחד עם הנהג לכל מקום, יכולים להקטין מאד את סיכויי הפריצה.

חשיבותם של מפתחות

חלק ניכר מנסיונות פריצת או גניבת רכב נעשה לאחר שהגנבים שמים את ידם על מפתחותיו: למעשה, ליד מקצועית באמת לא נדרשות יותר מאשר מספר שניות כדי לרשום לעצמה, או אפילו לצלם, את מבנה המפתח המדויק, שיאפשר, בהמשך הדרך, יצירת העתק כמעט מדויק שלו.

כדי להימנע מנסיונות זיוף, יש לתת את הדעת על מיקומם של המפתחות בכל רגע נתון. רצוי שהמפתחות יימצאו על בעל הרכב תמיד, ובכל מקרה לא יונחו להם חסרי השגחה במקומות ציבוריים הומי אדם, דוגמת שולחנות במסעדה או אפילו חניון לכלי רכב.

ומה עם הביטוח?

לא ניתן שלא להתייחס לסוגיה של ביטוח רכב, ולהשפעת גניבת הרכב עליה. כיום, בין הסוגים השונים של הביטוחים, בולט ביטוח מקיף, שנועד להעניק פיצוי על נזקים הנגרמים לרכב המבוטח עצמו. חלק ניכר מהפוליסות אכן כוללות בתוכן התייחסות למקרים של גניבה, בעיקר מבחינת הענקת פיצויים נכבדים או הנפקת רכב חלופי, לפרק זמן מסוים.

עם זאת, חשוב לתת את הדעת על כך שחברות ביטוח רכב רבות מתנות את מימוש הפוליסה, במקרים של גניבת רכב, בהוכחה כי אכן הנהג נקט בכל אמצעי הזהירות הנדרשים כדי למנוע אותה. ואלו הם לא רק אמצעי המיגון, כי אם התנהגותו של הנהג: כאשר הרכב נגנב כשהמפתחות שלו בפנים, למשל, סביר מאד להניח שתביעת הביטוח תידחה לה על הסף.
מאמרים חדשים מומלצים: 

לגלות, לטפח, להצליח: חשיבות מימוש פוטנציאל הכישרון לילדים עם צרכים מיוחדים -  מאת: עמית קניגשטיין מומחה
המדריך לניהול כלכלת משק בית עם טיפים ועצות לניהול תקציב -  מאת: נדב טל מומחה
חשבתם שרכב חשמלי פוטר מטיפולים? תחשבו שוב! -  מאת: יואב ציפרוט מומחה
מה הסיבה לבעיות האיכות בעולם -  מאת: חנן מלין מומחה
מערכת יחסים רעילה- איך תזהו מניפולציות רגשיות ותתמודדו איתם  -  מאת: חגית לביא מומחה
לימודים במלחמה | איך ללמוד ולהישאר מרוכז בזמן מלחמה -  מאת: דניאל פאר
אימא אני מפחד' הדרכה להורים כיצד תוכלו לנווט את קשיי 'מצב המלחמה'? -  מאת: רזיאל פריגן פריגן מומחה
הדרך שבה AI (בינה מלאכותית) ממלאת את העולם בזבל דיגיטלי -  מאת: Michael - Micha Shafir מומחה
ספינת האהבה -  מאת: עומר וגנר מומחה
אומנות ברחבי העיר - זרז לשינוי, וטיפוח זהות תרבותית -  מאת: ירדן פרי מומחה

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

©2022 כל הזכויות שמורות

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים

לכותבי מאמרים:
פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
תנאי שימוש במאמריםמאמרים בפייסבוק   מאמרים בטוויטר   מאמרים ביוטיוב