מי מממן חוות דעת בתביעות רשלנות רפואית?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מי מממן חוות דעת בתביעות רשלנות רפואית? 

מאת    [ 09/05/2013 ]
מילים במאמר: 321   [ נצפה 2653 פעמים ]

 
 

כל תביעה בגין רשלנות רפואית חייבת להיות מוגשת בליווי חוות דעת רפואית מטעם התובע. ללא חוות דעת זו לא יכול בית המשפט להפעיל את מבחן הרופא הסביר, להשתמש בראיות המונחות לפניו ולקבוע פיצויים או סעדים. חוות הדעת הרפואית היא הבסיס של תביעות רשלנות רפואית. בחירת הרופא וחוות הדעת תלויה במיומנות של עורך הדין, בניסיון שלו ובאופי התביעה. זו הסיבה שיש לחוות הדעת חשיבות גדולה כל כך, אך כיצד מממנים את חוות הדעת בתביעות רשלנות רפואית ועל מי חלה האחריות הכלכלית לנושא?

מה כוללת חוות דעת רפואית בתביעות רשלנות?

נפגע מתהליכי רשלנות רפואית נדרש להציג חוות דעת רפואית מטעמו על מנת להוכיח את טענותיו בגין נזק נפשי או גופני. חוות הדעת צריכה להכיל דו"ח מפורט הכולל את ממצאי הבדיקות שערך המומחה, קביעה משוערת בדבר רשלנות רפואית מצד המטפל, מסקנות לגבי קשר סיבתי בין הנזק שנגרם לתובע לבין הרשלנות והערכה של מידת הנזק או הנכות על פי אמות המידה של הביטוח הלאומי. במילים אחרות, חוות הדעת בתביעות רשלנות רפואית היא לא רק בעלת מעמד משפטי אלא גם בעלת חשיבות כלכלית.

האם הנתבע יכול להציג חוות דעת נגדית?

לאחר שהתביעה מגישה חוות דעת רפואית מטעמה רשאי הנתבע להציג חוות דעת רפואית נגדית. בית המשפט צריך לבחור בדו"ח המשכנע ולנמק את המניעים. אי הכרעה מועברת אל חוות דעת שלישית המתקבלת מטעם בית המשפט. יחד עם זאת, כל צד בתביעה אחראי לממן את חוות הדעת הרפואית המיצגת אותו.

החזר הוצאות ומימון חוות דעת שלישית המוזמנת על ידי בית המשפט

תובע שזוכה בתיקי רשלנות רפואית רשאי לדרוש החזר הוצאות עבור חוות הדעת שהגיש. ההוצאות עשויות להגיע לסכומים גבוהים ותלויות בנסיבות המקרה. בית המשפט אינו מממן חוות דעת לתובעים ובמידה והוא מזמין חוות דעת שלישית מטעמו החלות תשלום באחת מבין שלוש דרכים: חלוקה בין התובעים לנתבעים, מימון על ידי הנתבעים או מימון על ידי התביעה באופן זמני ועד הכרעת הדין.

לקריאה נוספת:

מתי עדיף לפנות בתלונה למשרד הבריאות ולא להליכי תביעת רשלנות רפואית

אלעד שניר, משפטן, כותב בכיר בצוות אתר הפורומים המשפטיים. לייעוץ משפטי ניתן לפנות במייל info@lawforums.co.il ; כותב גם בצוות אתר http://www.lowforums.co.il/

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב