התנגדות לצוואה על רקע ריבוי נוסחים
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

התנגדות לצוואה על רקע ריבוי נוסחים 

מאת    [ 21/03/2013 ]
מילים במאמר: 421   [ נצפה 2352 פעמים ]

 
 

המטרה של כל אדם שעורך צוואה לפני מותו היא להבהיר ליורשיו את רצונו באשר לחלוקת העיזבון שלו ביניהם. מכיוון שפעמים רבות רצון זה משתנה עוד בעודו בחיים, רשאי כל אדם לערוך מחדש את הצוואה שלו, לשנות אותה או לבטל אותה. הצוואה האחרונה שנערכה היא זו שתהיה תקפה לאחר לכתו לעולמו. עם זאת, קיימים מקרים שבהם מתגלות שתי צוואות או יותר, ולא ברור איזו מהן היא התקפה – צוואה שהפקיד המנוח בידי עורך דין לעומת צוואה שהפקיד בידי אדם קרוב אליו. במקרה זה, האדם שברשותו נמצא נוסח הצוואה אשר לפי ראות עיניו הוא הנוסח התקף, להגיש התנגדות לצוואה. ההתנגדות לצוואה מוגשת לרשם לענייני ירושה במשרד המשפטים, במטרה לפסול את הצוואה שעבורה הוגשה בקשה לקיום הצוואה, או לכל הפחות לעכב את קיום הצוואה, עד שיובהר איזו מבין הצוואות היא התקפה.

ליורשים, ולכל אדם שמוגדר על פי החוק כ"בעל עניין" בביצוע הצוואה או בעיכוב ביצועה, ניתנת ארכה של 14 יום מיום פרסום הבקשה לקיום הצוואה כדי להגיש התנגדות לצוואה. לעתים גם מנהל העיזבון, האדם שמינה המנוח באחד מנוסחי הצוואה כדי לנהל את חלוקת הרכוש בין היורשים, יכול להיחשב כ"בעל עניין" שכזה, ולהגיש בעצמו התנגדות לצוואה, גם אם אינו אחד מן היורשים. זאת מכיוון שלא פעם מנהל העיזבון זכאי לשכר טרחה עבור עבודתו, ואם באחד או בכמה מנוסחי הצוואה שנמצאו הוא אינו מוזכר כבעל תפקיד, הרי שאם תקוים הצוואה לא יתמנה למנהל העיזבון, ולא יהיה זכאי לשכר הטרחה שלו.

הגשת התנגדות לצוואה על רקע של ריבוי נוסחים, היא רק אחת הסיבות שמאפשר החוק כדי להגיש התנגדות לצוואה. ההתנגדות לצוואה צריכה להימסר בכתב לרשם לענייני ירושה ובמספר עותקים כמספר היורשים, בתוספת עותק אחד עבור בית המשפט. בהתנגדות לצוואה יש לפרט את נושא ההתנגדות, את הנימוקים להתנגדות, ומסמכים התומכים בנימוקים אלה – במקרה של ריבוי נוסחים, את נוסח הצוואה הנוסף שנמצא בידי מגיש ההתנגדות לצוואה. לבקשת ההתנגדות לצוואה יש לצרף גם תצהיר מאומת בידי עורך דין, וכמו בכל עניין המערב פנייה לערכאות משפטיות – קבלה על תשלום אגרה.

הסמכות לקבוע איזו מן הצוואות תהיה תקפה במקרה שבו הוגשה התנגדות לצוואה על רקע ריבוי נוסחים נתונה בידי בית המשפט לענייני משפחה. המתנגד לצוואה, זה שלכאורה נמצא ברשותו נוסח עדכני יותר של הצוואה, צריך להוכיח את טענתו בפני בית המשפט, ולהביא ראיות שהצוואה שבידיו היא אכן הצוואה התקפה שהותיר אחריו המנוח, ומבטלת כל צוואה אחרת שקדמה לה. עם זאת, אם במהלך הדיון בבית המשפט יתגלה כי הצוואה שעליה הוגשה ההתנגדות נכתבה בהשפעתו של מי מבין המוזכרים בה, הרי שבית המשפט יכול להפוך את נטל ההוכחה, ולהטיל דווקא על מי שמבקש לקיים את הצוואה להוכיח כי הצוואה שבידיו היא התקפה.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב