סוגים ושימושים שונים של אופניים החשמליות
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

סוגים ושימושים שונים של אופניים החשמליות 

מאת    [ 26/02/2013 ]
מילים במאמר: 1343   [ נצפה 2030 פעמים ]

 
 

 

מאמר זה עוסק בסוגים שונים (תצורות) של אופניים חשמליות ושימושייהן.

 

רוב האנשים אוהבים אופניים.

 

זה לא משנה אם אתה ילד בן 8 או שאתה כלכלן או איש איכות הסביבה, נדמה שיש הסכמה בקרב כלל האוכלוסיה שאופניים הם דבר מדהים ומסיבות מובנות.

 

לילדים הם כיפיים, לכלכלנים ואנשי איכות הסביבה, הן כלי תחבורה זול חסכוני וירוק.

 

יחד עם זאת, עבור חלק גדול מהאנשים אופניים הם לא באמת אופציה תחבורתית מעשית – מי שנוסע לעבודה למרחקים של מעל קילומטרים בודדים יגיע עייף ומזיע, מי שנוסע לסידורים ויש לו קשיים בברכיים, יוותר גם כן.

חוץ מזה יש עניין של עמידה בזמנים, של קשייים בעליות ועוד ועוד.

 

עבור הקשיים האלו הומצאו האופניים החשמליות

האופניים החשמליות הן למעשה אופניים רגילות להם מוצמד מנוע עזר עם סוללה ובקר, והם מהווים תשובה נהדרת לקשיים שציינו.

 

בעבר אופניים חשמליות הורכבו באופן פיראטי ופרטיזני ולא רק היו אלא גם נראו כמו כלי די מסוכן, אולם הדגמים החדשים הם יפים יותר, קלים יותר, מעוצבים יותר, ומעל הכל תוכננו מלכתחילה ובאופן נכון להיות מה שהן ולכן הרכיבים בנויים בחוזקים ובפרופורציות הנכונות.

 

אופניים כאלו אכן יכולים לשמש בקלות את כל מי שמתקשה לרכב על אופניים רגילות.

 

לאופניים כאלו שתי שיטות הפעלה – אחת היא הפעלת המנוע כ"מנוע עזר" – שלמעשה הופכת את הדיווש לקל ו"זורם" יותר, השנייה היא הפעלה באמצעות "מצערת" שאומרת שהמנוע זז רק כשמסובבים או לוחצים על דוושה מסויימת.

 

כאשר מפעילים את המנוע כמנוע עזר, לחלק מהאופניים החשמליות  יש חיישן שייתן לך כוח באופן פרופורציונלי לעוצמת הלחיצה על הפדל.

 

בנוסף, יש לך אפשרות לבחור ניצולת מנוע, כך שאם תיסע באופן "חסכוני" יותר, תוכל לנסוע רחוק יותר עם אותו מצב סוללה.

 

כאשר את או אתה רוכשים אופניים חשמליות אתם עשויים להיות מוצפים בנתונים סטטיסטיים שקשורים לאופניים. התקן הישראלי קובע שעוצמת המנוע תהיה עד 250W , המהירות תהיה עד 25 קמ"ש ותפעול המנוע יהיה באמצעות חיישן סיוע – כלומר המנוע יפעל כמנוע עזר.

 

גם לאחר שעמדו האופניים בדרישות התקן הישראלי (שהוא למעשה אימוץ של התקן האירופאי הידוע כ תקן EN-15194) עדיין יכולים להיות בין האופניים החשמליות הבדלים – הן בגודל הסוללה (V36 לעומת V24) והן בתוכן ובאיכות המכלולים.

 

במאמר זה נציג את סוגי האופניים החשמליות העיקריים ואת השימושים שלהם

 

אופניים  חשמליות עם גלגלים קטנים (דמוי קורקינט)

 

דמויי הקורקינט הן אופניים נחמדים מאד, עם שימושיות גבוהה ביותר למי שמשתמש בתחבורה ציבורים או משתמש שימושים מינימליים לטווחים קצרים.

 

עם גלגלי 12", גוף קטן, משקל קל (בין 14 ק"ג ל 17 ק"ג)  ובמחירים שנעים בין 4,600 ל 5900 ש"ח האופניים הללו מספקים תחבורה מעולה למי שרוצה לנסוע כמה קילומטרים לרכבת ו/או לאוטובוס או מונית למקום רחוק, ומשם עוד כמה קילומטרים אל היעד וחזור.

 

המשקל הקל והגודל הקטן מאפשרים גם אחסון וסחיבה קלים ונוחים.

 

ואגב, אופניים כאלו לא בהכרח חלשות מבחינת פיזית וטכנית. למשל אחד הדגמים הקטנים של קל אופן עם סוללת V36 יכול לסחוב אנשים במשקלים של סביבות 120-130 ק"ג, מאסיביים ולסחוב היטב ומבלי כל בעיות מכאניות.

 

דגמים נפוצים אחרים הם הבאגי בייק שמתקפל תוך שניות במשיכה וניתן לגלגול קדימה בנוחות תוך אחיזה בידית באמצע, כמו עגלה או מריצה, והיו בייק של גרין בייק שהוא דגם זול ופופולרי עם סוללה בתוך השלדה.

 

אופניים אלו הם תחליף מעולה וחוקי לקורקינטים והפופולריות שלהן נמצאת בעלייה בשנתיים האחרונות.

 

אופניים מתקפלים "20

 

אופני ה "20 הם האופניים הפופולריות ביותר – בהפרש גדול מכל השאר.

 

הם מהווים את הפשרה המקסימלית מבחינת גודל, נוחות וביצועים.

 

הקיפול הוא שימושי ביותר. גודל הגלגל מאפשר נסיעה שהיא עדיין נוחה (בפרט בדגמים שבהם פרופיל הצמיג הוא רחק), וטווחי האיכויות והמחירים הם רחבים ביותר.

 

בעיקרון אנו ממליצים על דגמי V36 ולא פחות מכך בעצמת הסוללה.

 

אופניים פופולרים כאלו יהיו האופניים של גרין בייק, פישר או של אקו.

 

בגזרה המתקדמת יותר והיקרה יותר נמצא את האופניים של באגי בייק – עם חיישן מהירות, מרחק, וחיישן פידול, ועם מנוע עם מומנט גדול יותר, וכן כיסא מפנק יותר ובלם תוף אחורי.

 

במחיר הרגיל ניתן לרכוש גם אופניים מתקפלים של רוליטק שהייחוד שלהם הוא שהם בעלי בולם זעזעים אחורי איכותי ביותר שעובד על אוויר (לשני הדגמים האחרים בשוק בולם קפיץ ברזל פשוט).

 

קשה מאד להמליץ על דגם ספציפי בתצורת אופניים זו, הבחירה היא מאד אישית מחד, ומנגד, עבור מי שאינו רגיש לשינויים שבין האופניים מומלץ לרכוש את העסקה הטובה בשוק בנקודת הזמן בה מתבצעת הרכישה.

 

כדאי גם לשים לב שדגמים רבים הם זהים לחלוטין ורק השמות משתנים וכך גם המחיר (לפי ה"מותג".

 

אופני "שטח" "26

 

למעשה מדובר באופניים "26 מסוג פופולרי ומוכר שעברו הסבה והתאמה להיות אופניים חשמליות מקוריות – דהיינו, הגוף התארך על מנת שיהיה מקום לסוללה, חלקים מסויימים חוזקו, וכמובן הורכב מנוע חשמלי.

 

 

אופניים חשמליות כאלו אינם אופני הרים של ממש – דהיינו אופניים שנועדו לרכיבות מאומצות במגוון רחב של תנאי שטח, או לקפיצות או גלישות במדרון.

 

אופניים אלו יתאימו בדרך כלל לרכיבת שבילי כורכר או אדמה, רגועה, פחות או יותר, וגם כמובן לרכיבה בשטחים עירוניים.

 

רבים (ורבות) יאבו את תנוחת הרכיבה הגבוהה והנעימה של אופני השטח החשמליות, אולם חיסרון אחד הוא שבאופניים כאלו אין בדרך כלל סבל, ונהוג להוסיף להם אם כבר סבל צף (שנמצא באויר ללא חיזוקים לשלדה) ולפיכך לא יכול לסחוב משקלים כבדים של ממש אלא אולי עד 10 ק"ג.

 

במפתיע לא קיימים הרבה סוגים של אופניים חשמליות שהם אופני הרים, למרות שיש ביקוש ער. רוב אופניי ההרים החשמליות שנמצאות בארץ הן אופניים עם קיט מורכב, לרוב קיט שחורג מהתקן ולכן אינו חוקי.

 

בגזרת החוקיים ראוי לציין את האופניים החשמליות של רוליטק, ואולי גם את של גרין בייק ושל טסקו.

 

בעבר היה גם דגם האמר מתקפל, אולם ייבואו הופסק וכיום ניתן למצוא דגם "26 מתקפל שאינו ממותג, אולם הינו בעל רכיבים טובים יחסית. החיסרון שלו הוא שהוא דיי יקר, ואינו נותן תמורה טובה יותר מאשר הדגמים הלא מתקפלים, הית שבעיקרון מי שרוצה מתקפל לוקח בדרך כלל אופני "20.

 

אופני עיר/"סיטי" "26

 

בעיקרון המדובר באופניים הדומים לאופני ה"שטח" רק שהם בעלי שילדה עם מרכז נמוך שמאפשר עלייה קלה ונעימה, ובעלי סבל כך שהשימושיות שלהם גדולה יותר.

 

היות שגם תנוחת הרכיבה גבוהה יותר, למעשה אופני ה "26 הן האופניים המומלצות ביותר עבור רוב המשתמשים שאינם זקוקים לאופניים חשמליות מתקפלות  קטנות או בינוניות.

 

יש לזכור שאופניים כאלו מאפשרות גם רכיבה באותם השבילים בהם מאפשרים "אופני השטח" לנסוע, ולכן עדיפות ושימושיות יותר.  

 

אופני "קרוזר"

 

אופני "קרוזר" הן אופניים חשמליות שנועדו לאנשים שמתרגשים ואוהבים את המראה החיצוני, ה"שואו" וה"פוזה".

 

אופניים כאלו יהיו אופניים שדומים לאופנועי הארלי דיווידסון או לאופנועים האנגליים הישנים.

 

אופנים כאלו הן אכן יפות, אולם הן לרוב אופניים כבדות ומאסיביות מאד ובמסגרת מגבלות התקן הישראלי אינן יכולות להיות שימושיות או מהנות במיוחד.

 

רוב הרוכשים של אופניים כאלו מעוניינים בדרך כלל באופניים שיתנו ביצועים שחורגים מן התקן ומן הטעם הטוב וחבל.

 

סיכום

 

במאמר זה סקרנו את הסוגים  (תצורות) השונים של האופניים חשמליות.

קיימות תצורות רבות חיצוניות לאופניים חשמליות.

המבלבלת ביותר מהן היא תצורת ה "20 הפופולרית והדינאמית שבה מגוון רחב של מחירים ודגמים ולכן מומלץ להתייעץ.

גם בגזרת ה "12 יש מגוון לא קטן, אולם שם ניתן לראות מספר קטן יותר של דגמים כשההבדלים בניהם הם גדולים מאד.

עבור רוב הרוכבים שאינם זקוקים לאופניים מתקפלים יהיו אופני העיר "26 הבחירה הטובה והנוחה ביותר ויאפשרו גם רכיבת שבילים רגועה.

 

על הכותבים

בית האופניים הממונעים (bikeshome) היא חנות אופניים המתופעלת על ידי צוות בעל 10 שנות ניסיון בתחום של אופניים חשמליות מתקפלות ואופנים חשמליות מיוחדות וקלנועיות. במקום מעבדת תיקונים משוכללת לכל סוגי האופניים והממונעים, כולל ממונעים לילדים, אופניים חשמליות מתקפלות, תלת אופן, מדריכים לאופניים חשמליות מחיר ועוד 

 

 

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב