דמי ניהול - מהם ועל מה אנחנו משלמים?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

דמי ניהול - מהם ועל מה אנחנו משלמים? 

מאת    [ 27/01/2013 ]
מילים במאמר: 468   [ נצפה 3876 פעמים ]

 
 

בכל חסכון או השקעה נגבים דמי ניהול על ידי הגוף שאחראי על ניהול הכספים. דמי ניהול נגבים בקופות גמל, קרנות פנסיה חדשות, ביטוחי מנהלים, קרנות השתלמות ועוד. כאשר מדובר בחסכונות הפנסיוניים ובקרנות השתלמות הזוכות להטבות מס מהמדינה, קיימות הגבלות, המוגדרות בחוק, על דמי הניהול הנגבים.

על מה אנחנו משלמים?

מטרת החסכון הפנסיוני היא להרוויח תשואות גבוהות יחסית, תוך סיכון קטן ככל האפשר של כספי ההשקעה. כדי להשיג מטרות אלו יש להבין את שוק ההון, לנתח דוחות כספיים של חברות שונות, לקבל החלטות באופן רציף לגבי הנכסים הפיננסיים שהגוף ירכוש וימכור ועל תזמון הרכישות והמכירות הללו.

מרבית האנשים חסרים את הידע והזמן הדרוש כדי לנהל את כספי חסכונותיהם נכון (קרנות השתלמות, קופות גמל, קרנות פנסיה וכדומה), והם פונים לאנשי מקצוע ? בתי השקעות, בנקים וחברות ביטוח, על מנת שישקיעו את הכספים עבורם. דמי הניהול הינם תשלום עבור השירותים הללו.

מהם סוגי דמי הניהול, ומהו אופן גביית דמי הניהול?

ישנם שני סוגים של דמי ניהול: דמי ניהול מהפקדות ודמי ניהול מצבירה.

דמי ניהול מהפקדות הם סכומים שעוברים ישירות בכל פעם שמפקידים. לדוגמה, אם כל חודש מפרישים 100 ש"ח ודמי הניהול מההפקדות עומדים על 4%, אז לחשבונו של החוסך יתווספו מידי חודש 96 ש"ח, ו-4 ש"ח יכנסו לכיסי הגוף המנהל. הסכום אינו משתנה עם הזמן אלא צמוד רק לגובה ההפקדות החודשיות.

דמי ניהול מצבירה הם סכומים הנגבים מדי רבעון או שנה והם צמודים לגובה החסכון שהאדם כבר חסך. אדם בן 20 החוסך שנה אחת עם צבירה של 100 ש"ח בחסכון ודמי הניהול מצבירה של 2%, בסוף השנה ישלם מהחסכון הצבור  2 ש"ח לגוף המנהל. ומה קורה לאחר ארבעים שנה? לאחר ארבעים שנה, הסכום שנצבר בחסכון גדול בצורה משמעותית וכבר עומד על 5000 ש"ח (40 X100 + תשואה), בסוף השנה הארבעים הסכום שיועבר לגוף המנהל יהיה בגובה 100 ש"ח. 

אז כמה אנחנו משלמים עבור דמי הניהול?

כיוון שדמי הניהול מהצבירה נגבים בשיטת ריבית דריבית, הם יכולים להגיע בחסכון ארוך טווח לסכומים גבוהים מאד. למעשה, במצב הקיים במדינה כיום, בממוצע כרבע עד שליש מהחסכונות הפנסיוניים מופרשים לדמי הניהול.

החל מינואר 2014, הגובה המירבי שיותר לגבייה הוא:


    • קופות גמל וביטוחי מנהלים ? עד 4% מההפקדות ועד 1.05% מהצבירה.
    • קרנות פנסיה חדשות -  עד 6% מההפקדות ועד 0.5% מהצבירה.
    • קרנות השתלמות ? עד 0% מההפקדות ועד 2% מהצבירה.
כיצד ניתן להפחית עלויות דמי ניהול?

דמי הניהול ניתנים למיקוח. לרב, השקעה דרך מקום העבודה, במיוחד כאשר מדובר בגוף גדול שניהל מאבק למען עובדיו ויצר קשר ישירות עם בתי ההשקעות, שלא דרך סוכן השקעות, היא השקעה המתוגמלת בדמי ניהול נמוכים במיוחד, לעתים עד חצי מהנהוג במשק. צריך להקפיד לא לחתום על הסכם ייעוץ פנסיוני בבנקים, כיוון שאז ההטבה אובדת.

ניתן להוזיל את דמי הניהול גם בהשקעות פרטיות. ככל שגודל ההשקעה גבוה יותר, כך ניתן להתמקח ביתר יעילות על גובה דמי הניהול, וכדאי לזכור כי השקעה דרך בית השקעות זולה יותר מהשקעה דרך הבנקים הגובים עמלת תיווך נוספת.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב