זהירות, עובדים בגובה
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

זהירות, עובדים בגובה 

מאת    [ 12/12/2012 ]
מילים במאמר: 479   [ נצפה 1378 פעמים ]

 
 

תחומי עיסוק שונים, כגון בנייה, מחייבים את העובדים לעבוד בגובה רב. אז איך בכל זאת שומרים על בטיחותם במסגרת העבודה?

על פי חוק, ההגדרה של עבודה בגובה מתייחסת לכל עבודה במסגרתה עלול חלילה עובד ליפול מגובה מעל 2 מטרים. הסיכון הנלווה לעבודות אלו הביא את אגף הפיקוח על העבודה להתקין תקנון שנועדו לשמור ככל הניתן על בטיחות בעבודה.

עבודה על הגובה

עבודה עם סולמות, סלי הרמה ושאר אביזרי הרמה (ניתן לקבל פירוט כאן), עבודה על גגות ובמקומות מוקפים, ועבודה בבניית במות הרמה, קונסטרוקציות ופיגומים מחייבות את העוסקים בהם לעבור הכשרה מיוחדת לעבודה בגובה, לעוד מידע בנושא.

כל מי שמעוניין לעסוק באחד מן התחומים הללו מחויב על פי חוק לעבור קורס עבודה בגובה, במסגרתו מוכשר העובד בהתאם לתחום עיסוקו הספציפי. הקורס מקנה לעובד ידע על סביבת עבודתו, על דגשים להתנהלות בטיחותית, מדמה תרחישי קיצון ועוד.

הכשרת הציוד

הכשירות לעבודה בגובה אינה מתבקשת רק מן העובד, אלא גם מן הציוד המשמש אותו לצורך ביצוע העבודה. זאת כמובן בנוסף לחובתו לשאת ציוד מגן אישי בעת העבודה.

לכן, בדיוק כמו שהתקנות מחייבות הכשרה של העובדים הן מחייבות גם בדיקות תקופתיות של הציוד, כמו אביזרי הרמה, על מנת להבטיח את תקינותו לצורך ביצוע העבודות.

החשיבות הרבה של הנושא אף הביאה מפעלים רבים, במיוחד אלו המחזיקים בכמות גדולה של אביזרי הרמה, להשקיע בהכשרת בודק אביזרי הרמה פנים- מפעלי בקורס מיוחד. בדרך זו מתאפשרת גם שמירה מרבית על תקינות הציוד וגם חיסכון משמעותי בעלויות הבדיקה והתחזוקה.

בטוח שזה בטוח

לפי החוק לא רק העובד נדרש להיות בעל הכשרה מתאימה לעבודה בגובה, ולא רק הציוד נדרש להיות תקין לצורך ביצוע העבודה.

תקנות הבטיחות בעבודה מגדירות גם מקרים בהם יש למנות עובד אחראי על נושאי בטיחות. כך במקרה של מפעלים המעסיקים יותר מ- 25 עובדים, המחויבים בהקמת ועדת בטיחות פנימית. וכך גם במקרים של מפעלים המעסיקים יותר מ- 50 עובדים אז עולה הדרישה מקיומה של וועדה להחזקת ממוני בטיחות שיעסקו בנושא יום ביומו, להרחבת היריעה בנושא.

במסגרת קורס בטיחות בעבודה מוכשרים הנאמנים והממונים בהתאם להנחיות משרד התמ"ת לעמידה ושמירה על כלל תקנות הבטיחות, הגהות והבריאות במקום העבודה. זאת במטרה להבטיח ככל הניתן את שלומם של העובדים ובכלל זה גם של העובדים בגובה.

הכשרה ייחודית לענף הבניה

בתחום הבנייה לא מעט מן העבודה מבוצעת בגובה. כך הדבר כאשר מדובר על בניית פיגומים, גגות וכדומה וכמובן גם כאשר מדובר על הפעלת מנופים ושאר אביזרי הרמה.

לאור הסיכון הרב לעומת תחומים אחרים מנהלי עבודה בבניין מחויבים לעבור הכשרה נוספת על זו שעוברים ממוני בטיחות בתחומים אחרים.

חשיבות התפקיד ונחיצותו אף הביאה את משרד התמ"ת לאפשר את הכשרתם של מהנדסים, הנדסאים וטכנאים אזרחים לתפקיד במסגרת קורס מקוצר.

חיי אדם אינם משחק

אמנם אין חולקים על הדעה כי ערכם של חיי אדם מעל הכל, אך עדיין החוק אינו מותיר מקום לספק ומחייב הן את העובד, הן את ממונה הבטיחות והן את המעסיק לפעול למען בטחון העובד במקום העבודה.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב