אמצעים חווייתיים ככלי טיפולי בהקניית הרגלי תזונה נכונים
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

אמצעים חווייתיים ככלי טיפולי בהקניית הרגלי תזונה נכונים 

מאת    [ 12/11/2012 ]
מילים במאמר: 811   [ נצפה 1436 פעמים ]

 
 

במקרים רבים מתעורר במטופלים קושי להביע רגשות ולתאר תחושות מאחר והשפה בה אנו משתמשים לתיאור סיטואציות יומיומיות אינה מתאימה להבעת רגשות. לתיאור רגשות רובינו נעזרים בדרך כלל בדימויים ומטאפורות, השאולים מעולם הסיפור והחלום. 

שימוש בכלים טיפוליים בתחום התזונה עוזר בתהליך במקומות שהטיפול הרגיל מגיע למבוי סתום ומגשר על הפער בין השפה היומיומית והקושי בביטוי רגשות.

המטפל צריך למצוא את הכלי המתאים על פי הגיל, הבעיה ונטיות לבו של המטופל. כמטפלים, פתיחות לשיטות ודרכי טיפול נוספות מעשירה את ארגז הכלים הטיפולי-מקצועי ונותנת מענה הולם למטופלים.

במהלך השנים פותחו מגוון כלים טיפוליים המאפשרים למטופל והמטפל לקיים דיאלוג מסוג זה- פסיכודרמה, מוסיקה, תנועה, קלפים טיפוליים ועוד.

 

משחקים עם אוכל

משחק, סיפור, ציור, הם כלים מתאימים ליצירת דיאלוג עם ילדים במטרה לשפר את רמת ידיעותיהם ומודעותם לנושא התזונה הבריאה. בעזרת ציור לדוגמא ניתן להמחיש את קבוצות המזון השונות, משחקי קופסה שונים עוסקים במזון ותזונה, קריאת ספרים בנושא.

עבור מתבגרים ומבוגרים הסובלים מהפרעות אכילה הכלים הללו אפקטיביים פחות מאחר והמטפל צריך להגיע לרבדים העמוקים יותר על מנת לאתר את גורמי הבעיה. במצבים אלו יש צורך בכלים השלכתים ועקיפים יותר מאשר כלי המשחק הישירים של הילדים.

 

 לפעמים תמונה אחת שווה אלף מילים

מחשבות ורגשות הנובעים מהלא-מודע לעיתים קרובות באים לידי ביטוי בציורים, ולאו דווקא במילים. תרפיה באומנות מאפשרת לציורים להפוך לשפה אלטרנטיבית, במקום בו המילים מגבילות מדי או כפי שנפוץ מאוד (בהפרעות אכילה), כאשר המטופל עושה בהן שימוש מתגונן.

התרפיה באמנות מאפשרת אמצעי חקירה מילוליים ובלתי מילוליים. התרפיסט חוקר יחד עם המטופל את עבודת האומנות שלו, דרך השימוש בצבעים, בחלל ובצורה, ובמיוחד את האסוציאציות של המטופל לציורים שצוירו. כמו כן נבחנות תחושות ומחשבות שעלו תוך כדי עבודה, וגם אלה שעולות בתגובה לציור השלם.

סוגיות דוגמת טריטוריה, שליטה וגבולות יכולות לעזור ולהבין את מערכת היחסים של מטופל עם גופו ואנשים אחרים. לדוגמא באנורקסיה, לעיתים נתקפת המטופלת בלחץ כאשר מציבים בפניה דף ניר ריק, ואינה מסוגלת להתחיל ללא הכוונה. לעומתה המטופלת הבולמית מביעה לרוב פחד כי אין לה מספיק מרחב בדף הציור.

 

במוסיקה ובתנועה

כמו בציור גם השימוש במוסיקה ותנועה ככלים אינו דורש ידע מוקדם מהמטופל, אלא מאפשר לו דרך נוספת, אחרת לתת ביטוי לתחושותיו ולרגשותיו.

המטופל בוחר את הכלי ומאלתר עליו. דרך האזנה משותפת לנגינה המוקלטת מתפתח דיאלוג אודות הרגשות שעלו בזמן ההשמעה ובזמן הנגינה. לאורך הטיפול ניתן להרגיש בשינויים בדפוסי הנגינה עם התקדמות. מטופל המסוגר בעצמו לעיתים יבחר לנגן תו יחיד בקצב אחיד. עם התקדמות הטיפול דפוס הנגינה הופך מגוון יותר ובעל מרווחים תכופים פחות. טיפול מסוג זה חושף סוגיות כגון שליטה, קיבעון וחוסר פתיחות ומתאים לטיפול בהפרעות אכילה.

תנועה וריקוד הם כלים המתאימים לטיפול בבעיות הקשורות לדימוי גוף. דרך ההכרות המחודשת של הגוף משתפר בדרך כלל הדימוי העצמי אשר יכול לתרום לטיפול בהפרעות אכילה ותזונה בכלל.

הפרעה בדימוי גוף מוגדרת כאשר המטופל מעוות את המציאות בקשר לגופו (לדוגמא באנורקסיה) או שאינו חי בשלום עם מראהו החיצוני. המטופל חופשי להתנועע כרצונו. במהלך התהליך, נחשף המטופל לגופו ולתנועותיו והאופן בו הם משקפים את עולמו הפנימי והתפתחותו הרגשית.  

 

טיפול בפסיכודרמה

הפסיכודרמה יוצרת מחדש את המציאות ונותנת אפשרות לומר את מה שלא נאמר בעבר וכך לתקן את החוויה המקורית. במקרה זה אין פירושה של המילה "משחק" או "הצגה". אלא בהוראתה הראשונית (במקורה היווני) – פעולה. כלומר, במקום לפתור בעיות המתעוררות בין אדם לבין עצמו, בין אדם למשנהו, או בתוך קבוצת אנשים על ידי דיבור, מועלות הבעיות על ידי הצגתן בפועל.

עבור מטופל הסובל ממחלה, השמנה, הפרעת אכילה ועוד השתתפות בקבוצה טיפולית מעניקה לו אפשרות "לשחק" את הכעס/התסכול שלו או לצפות במשתתף אחר שמשחק עבורו את כעסו (גם אם עדיין לא היה מודע לו ולהשפעתו עליו). שחרור הטראומה והכאב בסביבה מוגנת, מאפשרים נקודת מבט חדשה.

בנוסף, מתאפשרת בדיקת אלטרנטיבות על ידי חוויות מתקנות והתנסויות במצבים עתידיים אפשריים. שיטה זו מסייעת לשיפור ניכר בביטחון העצמי, בדיקת יחסים בין-אישיים, קונפליקטים ובעיות רגשיות.  

 

קלפים טיפוליים

הקלפים הטיפוליים משמשים כלי עזר לציבור המטפלים במצבים בהם המטופל מתקשה לדבר על עצמו, התנהגותו (במיוחד אם אינה נורמטיבית) והרגליו בצורה ישירה. כלי השלכתי זה מאפשר לאדם לדבר על הקלף ולא ישירות על עצמו ועוזר למשתמש בהם להבין טוב יותר מצבים, התנהגויות ורגשות שלו ע"י התבוננות ומשחק.

 הקלפים הטיפוליים כעזר בנושאי אכילה רגשית ושינויי הרגלים, הינם כלי טיפולי רגשי. כלי  אשר עוזר באיתור חסמים, התנגדויות, פחדים , נקודות חוזק וחולשה של המטופלים על מנת שאפשר יהיה באמת לעזור להם. הבעיה דורשת מהמטופל להתאמת ולהתעמת עם עצמו ולעיתים להתמודד עם מצבים לא קלים. רק כאשר הוא לומד להכיר את החסמים ומקורם, הוא יוכל "לנצח את השד"  ולהתמיד ביתר קלות עם תוכנית תזונתית לטווח ארוך.

 סקרנו כאן מעט מן הכלים הטיפוליים הקיימים.

איזה הכי עוזר? איזה כלי טיפולי הכי יעיל?

לכל אדם, מטפל ומטופל מתאים כלי אחר (או כמה) חשוב שכל אדם יבחר את הכלי שאליו מתחבר ביותר על מנת לעזור כמטפל ועל מנת להתחבר ולהצליח בתהליך כמטופל.

 

מיכל מור דיאטנית קלינית B.Sc R.D


מפתחת הקלפים הטיפוליים אימוניים FEED YOUR MIND בנושא תזונה ואכילה רגשית


ליווי וטיפול משפחות עם צליאק


www.feedyourmind.co.il

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב