אתיקה של נוטריונים
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

אתיקה של נוטריונים 

מאת    [ 22/10/2012 ]
מילים במאמר: 521   [ נצפה 1290 פעמים ]

 
 

ישנם קווים מקבילים רבים בין כללי האתיקה של הנוטריונים לבין כללי האתיקה של עורכי דין רגילים. למעשה, ניתן לראות גם כללים זהים בין נוטריונים לבין אלו העוסקים בתחום המס, ההשקעות, המוסדות הציבוריים ועוד. אך לפני שבוחנים לעומק את כללי האתיקה המקצועית של הנוטריונים יש להגדיר מה היא בכלל המטרה של כללים אלו.

מנחים את עבודתו של נוטריון

כללי אתיקה מקצועית באים על מנת להנחות את העוסקים במלאכה בצורת העבודה הנכונה אליה הם מחויבים. כאשר עורך דין מוסמך להיות נוטריון עליו להיות מודע אל כל כללי האתיקה ולשמור עליהם. את הפיקוח על כללי האתיקה מבצעות הסמכויות השיפוטיות המחוזיות, אשר במידת הצורך יכולות גם לבטל את סמכותו של הנוטריון. מעבר על כללי האתיקה נתפס כעבירה חמורה לא רק בקרב הסמכות השיפוטית הרלוונטית אלא גם בקרב הקולגות למקצוע. במילים אחרות, נוטריון או כל עורך דין אשר אינו עומד בכללי האתיקה מסתכן באיבוד המוניטין המקצועי שלו.

שומרים על כבוד המקצוע

יש להתייחס אל כללי האתיקה של הנוטריונים גם מכיוון נוסף: שמירה על כבוד המקצוע. עורך דין אשר הוסמך להיות נוטריון כבר יודע היטב עד כמה התפקיד הזה חשוב למערכת המשפט. כאשר הוא בוחר לעבור על כללי האתיקה מבזה עורך הדין את המקצוע שלו וגורם לעצמו נזק. כללי האתיקה המקצועית שומרים על הנוטריון, וזאת למרות שלעיתים ניתן לפרשם במספר דרכים. על מנת להקפיד על כללי האתיקה המקצועית יש להיות בעל מקצוע מוסרי, קשוב וכזה הפועל לרשות הלקוח בלבד.

כיצד עוזרים כללי האתיקה לאזרחים?

כללי האתיקה המקצועית שומרים על האזרחים והלקוחות לא פחות מאשר הנוטריונים עצמם. פלוני הפונה אל נוטריון לצורך קבלת ייעוץ או שירות מקצועי צריך לקחת בחשבון שהנוטריון עומד בכללי האתיקה. לעומת זאת, נוטריון אשר בוחר לעבור על כללי האתיקה אינו ראוי לאמונם של הלקוחות. מבחינת בתי המשפט, חתימה של נוטריון על מסמך או הצהרה מהווה גושפנקא סופית לנכונות שלה. כאשר נוטריון אינו עומד בכללי האתיקה הוא מערער לחלוטין את כל הבסיס של מערכת המשפט.

דוגמאות לכללי אתיקה

להלן מספר כללי אתיקה בולטים המופיעים בבירור בחוק הנוטריונים:

א. שמירה על כבוד המקצוע – כאמור, כבוד המקצוע רלוונטי הן עבור הנוטריונים ועורכי הדין והן עבור הלקוחות. מבחינת הרשויות ובתי המשפט, נוטריונים מייצגים מסורת של משפט, חוק וסדר ולכן חשוב להקפיד עליהם.

ב. נאמנות – על הנוטריון להיות נאמן ללקוחותיו. עורכי דין נוטריונים עומדים לפעמים מול דילמות המחייבות הפעלת שיקול דעת, אך עליהם לזכור כי הלקוחות הם אלו אשר צריכים לקבל את מלוא הסימפטיה.

ג. איסור פרסום – נוטריון עשוי להיות חשוף אל פרטים מביכים או סודיים של הלקוחות שלו. בכללי האתיקה מצוין כי אסור לנוטריון לפרסם את הפרטים הללו או לעשות בהם שימוש לא ראוי.

ד. איסור שידול לקבלת עבודה – אחת המטרות של קביעת תעריף מחירים קבוע עבור שירותי נוטריון הוא למנוע שידול לקבלת עבודה. המשמעות היא שאסור לנוטריון להציע מחיר נוח או נמוך יותר ללקוחות על מנת לזכות בעבודה שלהם.

ה. שמירה על מסמכים – על הנוטריון להוכיח כי הוא מנהל ארכיון לשמירה על המסמכים ולטיפול בהם. בתי משפט דורשים מנוטריונים גישה נוחה אל ארכיוני המסמכים, וזאת על מנת לבחון נקודות מחלוקת או לחזור לפרטים לא ברורים לצורך ביאור.

בכללי האתיקה ישנן הגבלות נוספות, אך באופן כללי ניתן לומר כי גם מדוגמאות אלו אפשר ללמוד על המחויבות לה נדרשים נוטריונים בישראל.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב