פיתוח מיומנות בהנחיית קבוצות דיון: מי הו המנחה הטוב?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

פיתוח מיומנות בהנחיית קבוצות דיון: מי הו המנחה הטוב? 

מאת    [ 24/09/2012 ]
מילים במאמר: 453   [ נצפה 1240 פעמים ]

 
 

"...על המנחה הטוב להיות 'אדם לכל עת' (man of all seasons), מי שהתנסה בחיים במלואם, תוך שהיה לו אומץ הלב הנדרש להרגיש, להיות ולחיות, ומי שיודע פחד וחרדה מה הם, מי שהתנסה ביחסים של שליטה וביחסי תלות במגעיו עם הזולת, לא חושש לאהוב, וגם רגשות של שנאה אינם זרים לו. עליו להיות 'איש ספר' המכיר דמויות ספרותיות ואיש של למידה בלתי-פוסקת- מי שלומד את עצמו ולומד את העולם. היכולת ללמוד ולהתפתח הולכת יד ביד עם מידת הצניעות והאינטגריטי של המנחה: "the best of us are just good beginners". אין זה מן ההכרח שהמנחה יהיה 'החכם שבאדם', אבל אסור שיהיה פחות ממצטיין בממדים של יושר ורצינות.

"המנחה הטוב מונע על ידי הרצון להבין, אולם מסוגל לספוג ולהכיל את הקושי שבאי-ההבנה, ולקבל את קיומם של דילמות, סתירות, ניגודים ואמביוולנטיות. המנחה הטוב חייב להיות מהימן ואמין. רק כך יוכל לזכות באמון ובביטחון של חברי הקבוצה. עליו להיות בעל זהות חזקה וברורה לעצמו, 'להישאר הוא עצמו' גם כאשר משודרות אליו ציפיות למלא תפקידים רבים ומגוונים, בעל אמון וביטחון בעצמו, באחרים ובקבוצה...".

דמות המנחה הטוב על פי Grotjan 1972, "הנחיית קבוצות", המקראה הנחיית קבוצות, פרק 14

 

אנשים רבים נתקלים בקושי כאשר הם נדרשים לעמוד מול קבוצה של אנשים ולהנחות את המשתתפים בה. תחומים רבים בחיים משלבים בתוכם עבודה קבוצתית, ועל כן דרושים מנחי קבוצות המסוגלים להתמודד עם המאפיינים הנדרשים לעבודה מול קבוצה.

הנחיית קבוצה דורשת מיומנות של הובלה והכוונה, אם לצורך תהליך התפתחותי ואם לשם העברת ידע באופן מעניין ויצירתי. מנחה קבוצה צריך להבין באופן הנכון את מערכות היחסים השונות בקבוצה, וכן את הדינמיקה בינו לבין המשתתפים בקבוצה ובינם לבין עצמם.

מיהוא מנחה קבוצה?

  • מנחה קבוצה צריך להיות בעל יכולת לזהות את הצרכים השונים של האנשים בתוך הקבוצה,ולגלות רגישות ואמפתיה למיגוון שבקבוצה.
  • המנחה נדרש להבין את הניגודים השונים בקבוצתו, ולדעת כיצד עליו להשתמש בהם כמנוף לטובת הכלל.
  • על מנחה הקבוצה לפתח מודעות עצמית לחוזקותיו ולחולשותיו, ורצון להמשיך לשפר את יכולותיו עוד עוד.
  • המנחה מקרין על חברי הקבוצה את תחושותיו ואת אופיו כאדם וכאיש מקצוע, ולכן חשוב שיהיה מדובר באדם בעל דימוי עצמי גבוה המשרה ביטחון וידע, בצד יכולת לחשיפת חולשותיו וטעויותיו  
    למנחה נחוצה יכולת קבלה.על מנחה מיומן לגלות התעניינות בפרטים בקבוצתו במידה הנכונה, ועליו לדעת כיצד לתת לפרט בקבוצה את המרחב שלו הוא זקוק, תוך שמירה על גבולות ברורים ואיזון, בד בבד עם יצירת חוויה תקשורתית אינטימית בינו לבין הקבוצה.

 

בית ספר תפנית מציע קורס הנחיית קבוצותלפרטים על הקורס לחץ

 

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב