גל נוסף של עליית מחירי הדירות בירושלים נמצא מעבר לפינה
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

גל נוסף של עליית מחירי הדירות בירושלים נמצא מעבר לפינה 

מאת    [ 06/09/2012 ]
מילים במאמר: 366   [ נצפה 1389 פעמים ]

 
 

באמצע אוגוסט התקבלו תוצאותיהם של 3 מכרזי קרקעות, לבניית דירות בירושלים, של מינהל מקרקעי ישראל. ל-2 מכרזים לא היו בכלל הצעות ולשלישי היתה הצעה אחת בלבד הנושקת למחיר המינימום שפרסם המינהל.

הקבלנים הפסיקו להסתער על מכרזי המינהל וזאת ככל הנראה מ-2 סיבות: האחת מתוך חשש שמחירי המגרשים (ובעיקר רכיב הוצאות הפיתוח שהמינהל גובה) גבוהים מידי ולא יאפשרו מכירה עתידית של דירות במחיר סביר והשניה מכך שאין ביקוש לדירות בגדלים אותן מציעות תוכניות בניין העיר במגרשים אלו.

עליות מחירים בטווח הבינוני לדירות בירושלים

הימנעות זו של קבלני ירושלים מרכישת קרקעות המינהל, תצמצם עוד יותר את הקצב התחלות הבניה בבירה מה שיביא להיצע נמוך של דירות בירושלים בטווח הבינוני של השנתיים הקרובות. ביחד עם הביקוש הקשיח שמקבלות הדירות בירושלים התוצאה ברורה ? גל נוסף של עליות מחירי הדיור בירושלים.

אז מה אפשר לעשות כדי לשנות את התחזית הקודרת?

ראשית מינהל מקרקעי ישראל יכול לשנות את התב"עות (תוכניות בניין העיר) של הקרקעות המוצעות לשיווק. שנית המינהל יכול לנסות ולהוריד את מחירי המינימום שהוא דורש במכרזים. התוצאה הישירה של הורדת מחיר המינימום יכולה להיות חוסר רווחיות של ממשלת ישראל, אבל רגע... ממשלת ישראל לא אמורה לייצג את אינטרס רווחת הציבור?

עד שלא תהייה התערבות ממשלתית משמעותית יותר, תוך כניסה לרזולוציות עמוקות בהתנהלות מינהל מקרקעי ישראל, המגמה לא תשתנה וכאן הגענו לשאלת המניע ? למי בממשלה יש אינטרס למנוע שוב את עליית מחירי הדירות בירושלים?

ההשלכות הן שהמשפחות הצעירות בירושלים יחפשו לעצמן דיור בעיר אחרת כי הם לא יצליחו לרכוש דירה בעיר כל כך יקרה. מצב זה יביא משפחות רבות ובעיקר צעירות להגר אל מחוץ לירושלים ובעיקר לשטחים ולמודיעין והמרוויח הגדול מכל הסיפור יהיו הקבלנים שאת מחירי דירותיהם, בפרויקטים הנמצאים בשיווק, הם יוכלו להעלות. 

ברמה הממשלתית, נכון שמינהל מקרקעי ישראל יפסיד, בשל אי שיווק הקרקעות אבל מי שירוויח היא רשות המסים שתגבה יותר מס רכישה ויותר מס שבח בעקבות עליית ערך הנכסים האחרים בירושלים. 

מפסיד נוסף הוא הבנקים שלא יספקו הלוואות על רכישת קרקעות חדשות.

מי שעשוי להציל את המצב במקרה זה, הן קבוצות הרכישה וקבוצות הרוכשים. קבוצות הרכישה עשויות למצוא רוכשים, לרכוש את הקרקע (על פי מחיר המינימום של מינהל מקרקעי ישראל ולמעלה מכך) וליזום את הפרויקט וקבוצות הרוכשים עשויות לחבור לקבלן שיבצע את הייזמות ובכך הסיכון שלו ברכישת הקרקע יירד. 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב