זכות השתיקה וחובת היידוע
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

זכות השתיקה וחובת היידוע 

מאת    [ 06/07/2012 ]
מילים במאמר: 372   [ נצפה 1941 פעמים ]

 
 

חייב אני לומר מספר מילים על חובת היידוע נוכח הגשת כתבי אישום בעבירות מסוג פשע.

ראשית,כלום יעלה על הדעת כי אזרח מן השורה,הדיוט בענייני משפט יתבקש לנמק מהן הסיבות בעטיין ראוי שלא להגיש כתב אישום נגדו.

הרי בכך נשללת הימנו מניה וביה הזכות לאי הפללה עצמית.

זהו הליך נגוע בחוסר חוקיות ונוגד את חוקי היסוד בכלל ואת פסק דין ישכרוב בפרט.שנית הצעה לחבריי המלומדים ולאזרחים אשר נקלעים לחקירה ראשונית.

ראשית,בחרתם לשמור על זכות השתיקה,נמקו מדוע,שאחרת בבית המשפט משתבחרו להעיד,גרסתכם תהיה כבושה.קרי,הוכמנה אצלכם עד למועד הדיון ומשמעות הדברים היא כי גירסה כבושה ערכה מועט שנית יש לשרש את ההרגל המגונה של המשך חקירה ע"י הרשות החוקרת.

משהכרזתם על רצונכם להפגש עם עו"ד ולשמור על זכות השתיקה,יש להפסיק לאלתר את החקירה.

זכות השתיקה אינה מיושמת קרי וכתיב על ידי רשויות החקירה.

רשויות החקירה ממשיכות לחקור אף לאחר ההזהרה,לאחר הודעה על זכות ההוועצות ולאחר שהחשוד ביקש לשמור על זכות השתיקה המעשים הללו אינם חוקיים חוקתיים בעליל והם אינם מתיישבים למצער עם חוק יסוד כבוד האדם וחירותו.

המחוקק חוקק לפני מספר שנים את חוק חקירת חשודים בעטיו תצולם החקירה,תתועד בוידאו ובאודיו אך מטעמים שהס מלהזכירם,לפחות כאשר מדובר בדעת האומר,הרי החוק מוסיף ברישת מילותיו כי החיקוק האמור ייכנס לתוקף מעת לעת.

משכך חלפו העתים והמחוקק הישראלי מכשיר את האפשרות של חקירות,עשרות אלפי חקירות לא זוכות לתיעוד.

או אז רשאי החוקר להצהיר על כשרות החקירה ואין אפשרות אמיתית לעמתו עם עובדה זו.פרי העץ המורעל אינו חל בשיטת המשפט הישראלית.מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית מחוייבת להליכים תקינים שמתיישבים עם ערכיה של מדינה דמוקרטית בכלל ומדינת ישראל בפרט.

חובת היידוע,טליה וקוץ בה היא מאפשרת לכאורה לחשוד ליתן סיבה מדוע לא יוגש נגדו כתב אישום.האזרח שאינו בקיא ברהחקירה מאמין שאם ויתכן ויודע ויטען לשיקולים מקלים או אז לא יוגש נגדו כתב אישום.הלכה למעשה עסקינן בטיעונים לעונש לאחר שבית משפט הרשיע.כתב אישום יוגש בהכרח והאזרח נפל אל תוך מלכודת.

החשוד הפך נאשם ונקלע לפח יקוש.ראוי יהיה כי המחוקק הישראלי יותיר את חובת היידוע על כנה ואם יחליט להשאיר לחשוד את זכותו להביא נימוקים מדוע לא יודש כתב אישום כנגדו אז ראוי שיזהירו מפני הפללה עצמית ויעמידו על זכותו שלא להגיב או להוועץ בעורך דין פלילי בטרם ישיב על הפנייה,על ההודעה.

ראוי יהיה כי המחוקק הישראלי ישנה ויתקן את הסיפא שבחוק חקירת חשודים ויוסיף תוך מחיקת הסיפא חוד כל חקירה וחקירה לאלתר שאחרת לא יקבל בית המשפט הדן בתיק את אמרותיו של הנאשם אם יהפוך כזה

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב