^חולה נפש^ - בהכרח מסוכן?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

^חולה נפש^ - בהכרח מסוכן? 

מאת    [ 03/01/2008 ]
מילים במאמר: 365   [ נצפה 3588 פעמים ]

 
 
בעקבות מספר לא מבוטל של כתבות ברשת, אשר בנשימה אחת מקטלגות את "חולי הנפש" כמסוכנים, נשאלת השאלה - האם העיתונות אינה מדביקה "מסוכנות" לאנשים שחלו במחלת נפש, בקלות רבה מדי?

לעשות הכללה בכתבה או אפילו רק בעמקי מוחנו ולקבוע שחולי הנפש הם מסוכנים זה אולי נכון כמו לומר, שבני אדם בכלל מסוכנים. כי ידוע שבבתי הכלא מרצים את עוונם גם הרבה אנשים מסוכנים אך רובם המכריע כלל אינו מאובחן ומוגדר "כחולי נפש"...

כלומר, אלימות ומסוכנות אינן תופעות הקשורות בהכרח לחולי נפשי, ואף בדרך כלל אינן חלק מהאפיון של חולי הנפש אלא הן תופעות הקשורות יותר למבנה אישיות אלימה ומסוכנת.

להווה ידוע, שמצבי החולי הנפשי השכיחים ביותר - דיכאונות לסוגיהם השונים - מתאפיינים בחוסר תקווה, חוסר אונים, חוסר ישע, חוסר יכולת לפעול. אנשים אומללים במצב נפשי שכזה, אפילו אם ירצו, לא יוכלו להיות אלימים ומסוכנים כלפי זולתם.

אך יתרה מכך, לעתים לא נדירות כאשר אדם כלשהו חשוד במעשה פשע מסוים, התקשורת הזריזה והחטטנית טורחת לפרסם בנשימה אחת עם סיפור המעשה, גם שהוא "מעורער בנפשו" או "בעל עבר פסיכיאטרי".

לדעתי, גם אם תוספת זו מדויקת מבחינה עובדתית היא אינה מוסרית ואסור לפרסמה בשום מקרה. שהרי מן הסתם, זמן קצר אחרי המקרה, הגיע עיתונאי לשטח ושמע מהשכנים לחשוש רכלני כזה או אחר, אשר נניח לרגע שכולו אמת ורק אמת. ואפילו אם כך, הרי פעמים רבות לא מוגש כלל כתב אישום, וההכפשה הפרטית והציבורית כבר נעשתה ואין להשיבה!

וגם אם המקרה מגיע לבית משפט, פעמים רבות, הנאשם מזוכה, ושוב ההכפשה כבר נעשתה ואין להשיבה!

וגם אם הנאשם אינו זכאי, פעמים רבות מאוד, בית המשפט פוסק על סמך חוות דעת מקצועית, שהחשוד כשיר גם כשיר, מבחינה נפשית לעמוד לדין, קרי, שפשעו לא קשור לבעיותיו הנפשיות. הנאשם מקבל עונש כאחד האדם, אך ההכפשה הפרטית והציבורית כבר נעשתה ואין להשיבה!

כלומר, אם בית המשפט לא מצא קשר בין עברותיו, לכאורה, של החשוד לבין היותו "מעורער בנפשו" או "בעל עבר פסיכיאטרי" - אז באיזה זכות מוסרית פרסם זאת העיתונאי כחצי שעה לאחר המקרה ושבועות רבים לפני קביעת השופט!?

באיזה זכות קבע העיתונאי שיש קשר ברור בין היותו של החשוד קשור לענייני חולי הנפש לבין הפשע שביצע?

האם רק נפגעי נפש מבצעים פשעים?

האם כל הפשעים שמבצע פגוע נפש נובעים בבירור מחלקיו החולים?

האם אין הוא עלול לפשוע מתוך מניעים "נורמאליים" לשם שינוי?


יליד 1956 * קלינית - חולה במאניה-דפרסיה * נשאתי כ-400 הרצאות * מנחה קבוצות בעמותת אנוש * פרסמתי שתי אוטוביוגרפיות

כניסה לבלוג http://www.tapuz.co.il/blog/userBlog.asp?FolderName=ZVIELROFE
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב