תוקף משפטי של פסק בורר
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

תוקף משפטי של פסק בורר 

מאת    [ 05/03/2012 ]
מילים במאמר: 450   [ נצפה 2495 פעמים ]

 
 

ישנם כללים חשובים לכך שפסק הבורר יהיה בעל תוקף משפטי:


1. צריך שיהיה כתב מינוי בורר בכתב בחתימת ידם של שני הצדדים שמאשרים ומסכימים על מינויו של בורר שנקבע על ידם ומקובל על שניהם.


2. צריך שיהיה הסכם בוררות בכתב ובו מפורטים כל הרכיבים בגינם נתגלע הסכסוך בין הצדדים לסכסוך.

 

ההסכם צריך להכיל בתוכו את מרב הפרטים, מהם סכומי הכסף אותם התובע דורש, בגין אילו זכויות המגיעות לו על פי דין, על כך שההסכם מחייב את הצדדים, לפעול על פיו, וכי פסק הבורר שאושר על ידי בית משפט דינו- כדין פסק דין של בית משפט. כמובן שהבורר מונה על ידי הצדדים, מוסכם עליהם, וקביעתו מחייבת את הצדדים לפעול על פי פסק הבורר.


3. פסק הבורר חייב להיות בכתב, מפורט עד כמה שיותר, ורצוי שיהיה מאושר בבית משפט על מנת שיהיה לו תוקף משפטי מחייב.


במקרים מסוימים שופטי בתי הדין לעבודה לא יתנו תוקף משפטי להסכם בוררות או לפסק בוררות, מאחר וככל הנוגע לבוררות בדיני עבודה, הרי שמדובר בזכויות קוגנטיות, אשר אינן יכולות לשמש נושא לבוררות.לכן גם חשובה זהות הבורר, שמדובר על בורר בעל הבנה משפטית בזכויות עובדים על פי דיני העבודה.


על פי סעיף 3 לחוק הבוררות: "אין תוקף להסכם בוררות בעניין שאינו יכול לשמש נושא להסכם בין הצדדים".


כמו כן, בית המשפט רשאי על פי בקשת בעל דין, לבטל פסק בוררות:


1. אם לא היה הסכם בוררות בר תוקף ובכתב.
2. הפסק ניתן על ידי בורר שנתמנה שלא כדין.
3. תוכנו של הפסק מנוגד לתקנת הציבור. בעניין זה, אם הפסק שולל מהעובד זכויות המגיעות לו על פי כל דין, הרי שהוא יהיה מנוגד לתקנת הציבור.

ישנן עילות נוספות המנויות בחוק, אך המנויות לעיל, הן העיקריות ונוגעות לדיני עבודה.

בית הדין לעבודה לא יעניק לפסק הבורר או להסכם בוררות שיש בו עיוות דין כלפי העובד. כמו כן, בית הדין יבדוק האם יש פער משמעותי בין הסכומים שנקבעו בפסק הבורר לעומת הסכומים שהמעסיק חייב לתובע.

בעניין בוררות בדיני עבודה, שנידון בבית הדין הארצי לעבודה, בפסה"ד מועצת פועלי פתח תקווה נגד שמשון חברה לצמיגים בע"מ (ע"א 563/90), בית הדין נתבקש להכריע בנוגע לשאלה מי עדיף שיחליט בנוגע לפיצויים המגיעים לעובד, פורום שיפוטי או אדם פרטי, על אף שבהסדר פירוק החברה נקבע מפורשות, כי כל  סכסוך בין החברה לעובדים יוכרע ע"י בורר. מסקנת בית הדין הייתה שעדיף שנושא כזה יוכרע על ידי פורום שיפוטי ונקבע עוד כי, העובדים אינם מחויבים להסכם הבוררות .

מכוח הוראות סעיף 3 לחוק הבוררות ובהתאם לפסיקה, לא ניתן למסור לבוררות הכרעה בשאלת קיום יחסי עובד-מעביד ובעניין זכויות מכוח חוקי המגן.

"כלל יסודי נוסף בדיני הבוררות הוא, שאם חוק קובע הוראות מגינות על פלוני, שאין להתנות עליהן, הרי שאין למסור לבוררות את השאלה, אם נתקיימו התנאים העובדתיים והמשפטיים שקיומם הוא תנאי להענקת הזכות על ידי החוק" (דב"ע לח/3-87 שבס- בנק הפועלים, פד"ע י' 62, 71).

 

 

עורך הדין עופר בן אבי עבד כחוקר נוער וחוקר פשיעה חמורה בימ"ר (יחידה מרכזית) מרכז, והוא בעל ותק של 15 שנה בשירות המשטרה. עופר בעל B.A רב תחומי מהאוניברסיטה העברית, ותואר במשפטים מהקריה האקדמית קרית אונו.עו"ד עופר בן אבי ביצע את ההתמחות שלו אצל שופטת בבית המשפט לנוער בתל-אביב. המידע שלפניכם הינו כללי בלבד ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית ואין המחבר נושא באחריות כל שהיא כלפי הקוראים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב