פטור לתושב חוץ בנאמנות תושבי ישראל החייבת במס בישראל גם בגין חלקו של נהנה תושב חוץ - כיצד
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

פטור לתושב חוץ בנאמנות תושבי ישראל החייבת במס בישראל גם בגין חלקו של נהנה תושב חוץ - כיצד 

מאת    [ 27/10/2005 ]
מילים במאמר: 446   [ נצפה 2609 פעמים ]

 
 
ברשימה זו נעמוד בקצרה על האופן בו ניתן להימנע ממיסוי הכנסות השייכות לנהנה זר בנאמנות תושבי ישראל. כפי שהצהירו בכירי הנהלת נמ"ה הרי הבעיה תבוא על פתרונה עם התקנת התקנות הרלבנטיות כך שהדיון ברשימה זו יותר תאורטי גרידא.
בסעיף 75ג לפקודה הגדיר המחוקק את הביטוי "נאמנות תושבי ישראל" באמצעות הפניה לסעיף 75ז. סעיף זה האחרון עומד על הקריטריונים לקביעת זהות הנאמנות כ"נאמנות תושבי ישראל". במסגרת סעיף 75ז לפקודה קבע המחוקק שתי חלופות שבהתקיים אחת מהן תסווג הנאמנות כ"נאמנות תושבי ישראל", כאשר לצורך סיווג נאמנות כנאמנות תושבי ישראל אין נפקא מינה האם מדובר בנאמנות הדירה או שאינה הדירה .
שתי החלופות אותן קבע המחוקק הן כדלקמן:
1. נאמנות המקיימת את שני התנאים המצטברים הבאים :
1.1. במועד יצירתה לפחות יוצר אחד ונהנה אחד בה היו תושבי ישראל ;
1.2. בשנת המס הנדונה היה לפחות יוצר אחד או נהנה אחד בה תושב ישראל .
2. נאמנות שאינה נאמנות יוצר תושב חוץ ואינה נאמנות נהנה תושב חוץ .
יחד עם זאת סייג המחוקק את תחולת שתי החלופות לעיל וקבע כי על אף האמור בשתי חלופות אלו, הרי שנאמנות לפי צוואה לא תסווג כנאמנות תושבי ישראל .
בנאמנות תושבי ישראל קבע המחוקק כי הנישום יהא הנאמן והכנסת הנאמנות תמוסה בידי הנאמן כאילו הוחזקה בידי יחיד תושבי ישראל ובשיעורי המס המכסימליים החלים על יחיד . וללא החלת פטורים, ניכויים, זיכויים אישיים ופטורים אחרים המוגבלים בתקרה . מנגד, לא יבוטלו שיעורי מס מיוחדים להכנסות מיוחדות .
יוצא אפוא כי הנישום (הנאמן) בנאמנות תושבי ישראל יחויב במס על הכנסת הנאמן גם אם בין הנהנים בה קיימים מספר (ואולי אף רוב) של נהנים תושבי מדינה זרה ואפילו אם ההכנסה כולה מופקת במדינה זרה. כך לדוגמא, נאמנות תושבי ישראל המפיקה הכנסות בחו"ל וכל הנהנים בה לבד מאחד הם תושבי חוץ ואותו אחד הינו בעל זכות הנאה של 1/100,000 בנאמנות, עדיין תתחייב במס בגין כל הכנסות הנאמנות בהתאם לשיעורי המס המכסימליים. יתירה מכך הדבר בנאמנויות משפחתיות, תמנע המשפחה מעליה של אחד מבני המשפחה לארץ מחשש כי הכנסת הנאמנות ולה תמוסה.
לדעתנו לא לכך כיוון המחוקק. מחוקק תיקון 147 לפקודה לא ביקש ליצור התנגשות חזיתית עם העיקרון של הטלת מס אמת. אנו סבורים כי המחוקק כיוון לקבוע חזקה הניתנת לסתירה בעלת גוון אנטי תכנוני. מכאן שמקום בו ניתן יהיה להוכיח ייחוס של ההכנסה לנהנה הזכאי לפטור כלשהו או לתושב חוץ לא יהיה מקום למסות את הנאמן בגין הכנסה זו. (תימוכין לעמדה זו ניתן למצוא בדרך בה פעל בית המשפט העליון בפסקי הדין בעניין אינטרבילדינג ובעניין קלס ).
יחד עם זאת ועל אף שלמיטב הבנתנו זו הייתה כוונת המחוקק, מומלץ כי שר האוצר יעשה שימוש בסמכות שהוקנתה לו להתקין תקנות ויקבע תקנות לעניין ייחוס ההכנסה במקרים מעין אלו. רו"ח (משפטן) ג'קי מצא, סמנכ"ל בכיר לעניינים מקצועיים ברשות המיסים, שהיה אחד מראשי הועדה שהביאה את ההמלצה למיסוי נאמנויות, הבטיח שאכן כך יהא.

עורך דין אריה ליבוביץ - אודות כותב המאמר:
עוסק במיסוי בינלאומי, מיסוי נאמנויות, מיסוי מקרקעין, מע"מ, ירושת וצוואות - לרבות הלבנת הון, מיסוי יהלומנים, מיסוי ענף ההי-טק, רילוקיישן( relocation) ועוד.
מחבר הספרים: "אמנות מס - 111 טבלאות השוואה"; אנציקלופדיית אמנות מס כרך ב'; "נאמנויות ומיסוי נאמנויות" ; '"חוק מס הבולים"; סדרת ספרי מס ערך מוסף (כרכים א'-ד'); בעל מדור קבוע: לתכנוני מס בירחון "ידע למידע". ובעיתון "ליצואן" של מכון היצוא הישראלי, מחברם של עשרות פרסומים בירחונים מקצועיים; מרצה ב: לשכות עורכי הדין, רואי החשבון ומכון היצוא הישראלי. מ"מ יו"ר ועדת המיסים וסגן יו"ר ועדת הנאמנויות בלשכת עוה"ד בת"א.
ליצירת קשר - טל: 077-7051717; E- mail: aryetax@gmail.com; סלולרי: 599600 - 0544, מקור המאמר באתר המשרד - http://www.atax.co.ilמאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב