המידות הנדרשות ממנהיג - לפרשת יתרו
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

המידות הנדרשות ממנהיג - לפרשת יתרו 

מאת    [ 05/02/2012 ]
מילים במאמר: 427   [ נצפה 2259 פעמים ]

 
 

פרשת יתרו מרתקת ,מעניינת וחשובה  לעם ישראל מאז ועד עולם.הפרשה מתארת בדרך נפלאה קבלת התורה בהר סיני, תורה הניתנת לעם ישראל מיד ביציאתם ממצרים-והפיכתם מעבדות לחרות. אנו כבני חורין חייבים להבין ולהטמיע בנו את תורת ישראל, את האמונה בקב"ה וקיום המצוות מבורא עולם שהוציאנו ממצרים ודאג להכניסנו לארצנו ארץ ישראל.

בתחילת הפרשה מסופר על בואו של יתרו אל משה לאחר ששמע את כל אשר עשה אלוקים למשה ולישראל עמו, יתרו מדגיש בפרשה(יח,יא) " עתה ידעתי כי גדול השם"...יתרו שהיה כהן מדיין טרם התגייר – רואה את משה השופט את העם " ויעמוד משה לשפוט את העם ויעמוד העם על משה מן הבוקר עד הערב"(יח,יג)...

יתרו מעיר ומייעץ למשה-"נבול תיבול גם אתה גם העם הזה כי כבד ממך הדבר לא תוכל עשהו לבדך" (יח,יח)...

יתרו מבהיר למשה שהעם גדול ועצום- ראוי שתמנה מנהיגות ביניים...שרי אלפים...שרי מאות...שרי חמישים...שרי עשרות...

יתרו אף ממליץ למשה  מה יהיו תכונות המנהיגים: אנשי חיל...יראי אלוקים...אנשי אמת...שונאי בצע...משה שומע לקולו של יתרו חותנו-אף טרם יתרו התגייר.מכאן אנו לומדים שחכמה בגויים תאמין אך אמונה בגויים אל תאמין.

חז"ל מבהירים לנו -4- התכונות החשובות מאוד למנהיג," תכונות מידותיות" אף שואלים- מדוע לא נבחר מנהיג שיש בו חכמה? משיבים חז"ל הרי כולם היו עבדים,לא למדו..לא השכילו...לא החדירו בתוכם רוחניות...משה לא יכול היה למצוא חכמים, שהרי טרם קיבלו תורה בהר סיני, משה נתבקש לפחות אתר אנשים –מנהיגים שיהיו בעלי מידות טובות.

משה בוחר מנהיגים "אנשי חיל", רבנו בחיי מבהיר דעת מפרשי מקרא רבים  ששלושת המידות- יראי אלוקים...אנשי אמת...שונאי בצע...כלולים במידה החשובה של "גיבורי חיל" –אנשים שיודעים להנהיג את העם במשפט צדק.

התכונות הללו הן "מוסריות",היינו מובהר לנו היטב שהעיקר במנהיגות הוא יושר המידות ורק בהמשך-החכמה. לחוכמת האדם-להיקף למידתו לרוחניות שבו יש יתרונות מדהימים מאוד מאוד, אך קודם כל ומעל לכל עליו להיות אדל ישר, מוסרי, הוגן , אדם בעל מידות טובות המתנהג על פי התורה.

הרמב"ם אף הוא מבהיר לנו חשיבות השלמות המוסרית=המידות, אך השלמות העליונה היא החוכמה-הרוחניות המופנמת באדם. אנו יודעים שבחומש דברים טרם כניסתם לארץ נתבקש יהושע לבחור מנהיגות בארצנו ארץ ישראל ולהם נוספו -3- תכונות לבחירת "מנהיג". "חכמים...נבונים...וידועים..."

היינו לאחר קבלת תורה וקיום מצוות תוך לימוד תורה במשך ארבעים שנה במדבר טרם כניסתם לארץ- נוספה כמובן תכונת החכמה באדם שהיא כאמור מאוד מאוד משמעותית למנהיג.עליו להיות מנהיג חכם ונבון-היינו מבין דבר מתוך דבר, "וידועים" כלומר העם מכיר אותו איש ציבור עם נתינה ואהבת אדם.

אנו מבחינים בשבע תכונות מנהיגותיות חשובות ועקרוניות מאז הפיכת עמנו לעם ישראל ומאז קבלת תורה ועד היום.

יושר –מסירות וחוכמה מהווים תשתית איתנה לתכונותיו של מנהיג.

יתרו מבהיר למשה תכונה מנהיגותית נוספת- חשיבות להפעיל מוח יצירתי יוזם ומחדש כדי להשיג כל יעד ולכבוש כל מטרה, לאתר רעיונות נשגבים מתוך תורת ישראל ואמונה באלוקים.

- תואר ראשון ושני במדעי הטבע-ביולוגיה

- תואר שלישי בחינוך במנהיגות

משרות במשרד החינוך:
- 3 שנים מפקח על מדעי הטבע
- 12 שנים מפקח כולל
- 10 שנים מפקח מחוזי

בכל תחום פיתח מנהלים כמנהיגים, אשר הגיעו להישגים הטובים בארץ באזורם

ב6 שנים האחרונות מרכז את הקורס המכשיר מנהלים בבר אילן, וכמובן מלמד חינוך ומנהיגות באוניברסיטה ובעוד 3 מכללות.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב