עבודות שירות מול שירות לתועלת הציבור - מה ההבדל?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

עבודות שירות מול שירות לתועלת הציבור - מה ההבדל? 

מאת    [ 05/12/2011 ]
מילים במאמר: 376   [ נצפה 2083 פעמים ]

 
 

בין עונש של עבודות שירות לבין של"צ (שירות לתועלת הציבור) ישנו הבדל מהותי.

עבודות שירות  הוא עונש של מאסר שהומר בעבודות שירות, במקום ריצוי העונש בכלא.

ביהמ"ש רשאי להמיר עונש של מאסר בפועל לעבודות שירות רק כאשר אורך תקופת המאסר אינה עולה על 6 חודשים. בטרם גוזר ביהמ"ש את דינו של הנאשם, שולח ביהמ"ש את הנאשם לממונה על עבודות השירות, אשר נותן חוות דעת לביהמ"ש האם הוא מתאים לבצע עבודות שירות.

בפרקטיקה, בד"כ כאשר תקופת המאסר הינה עד 6 חודשים, והנאשם נמצא מתאים לבצע עבודות שירות, ביהמ"ש אכן קובע כי הנאשם ירצה את תקופת המאסר בדרך של עבודות שירות, אך לא בהכרח, כפי שקרה למשל במקרה של עופר גלזר שהוטלו עליו 6 חודשי מאסר אותם הוא ריצה בכלא ולא בדרך של עבודות שירות.

שירות לתועלת הציבור לעומת זאת הוא עונש שניתן בין כעונש יחיד ובין כעונש נוסף, כאשר ביהמ"ש קובע מכסת שעות שהנאשם צריך לבצע לתועלת הציבור במשך שנה. על ביצוע השל"צ מפקח שירות המבחן, אשר מדווח לביהמ"ש.

מכאן נגזרים מספר הבדלים מהותיים.

ראשית, במידה ונאשם אינו מבצע את עבודות השירות שהוטלו עליו, רשאי הממונה על עבודות השירות להחליט על הפסקת עבודות השירות, ואז יהא על הנאשם לרצות את יתרת התקופה בכלא, מאסר ממש. על החלטת הממונה על עבודות השירות, ניתן לעתור לביהמ"ש המחוזי תוך 7 ימים, ומידה והוגשה עתירה יעוכב ביצוע עונש המאסר עד למתן פסק הדין בעתירה.

לעומת זאת, כאשר מוטל עונש של שירות לתועלת הציבור, והנאשם לא מרצה את עבודתו, שירות המבחן מודיע על כך לביהמ"ש, וביהמ"ש רשאי לגזור את דינו של הנאשם מחדש, ולהטיל עליו עונש אחר כראות עיניו.

שנית, כיוון שעונש של עבודות שירות הינו למעשה במקום עונש מאסר מאחורי סורג ובריח, הרי קיימת התחשבות מועטה ביותר בנאשם. עבודות השירות מבוצעות כל יום בשעות העבודה הרגילות. הדבר אומר שהנאשם יצטרך לקחת חופש מעבודתו בתקופה זו או להתפטר מעבודתו, במידה והוא עובד.

לעומת זאת, כאשר מוטל עונש של שירות לתועלת הציבור, ביהמ"ש קובע את מכסת השעות השנתית, ושירות המבחן בונה תוכנית של"צ בתיאום עם הנאשם, על מנת להתאים את עבודות השל"צ לנאשם. כלומר, הנאשם יכול לעבוד מכסת שעות שבועית מועטה, ולפרוס את השל"צ על פני תקופה ארוכה, או לקבוע מכסת שעות שבועיות גדולה ולסיים את ביצוע השל"צ בתקופה קצרה יותר.

עורך דין פלילי יוסי לין.

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב