דף הבית  >> 
 >> 

הרשם  |  התחבר


מחקר: האם ניתן להפחית את השימוש המזיק בקנביס ? 

מאת    [ 09/11/2011 ]

מילים במאמר: 560   [ נצפה 2785 פעמים ]

 

במרבית המדינות המפותחות, כולל אוסטרליה, הקנביס הוא הסם הלא חוקי שנמצא בשימוש הגבוה ביותר. השימוש בקנביס הוא גבוה במיוחד בקרב מתבגרים כאשר הנטל של המחלות, העלויות החברתיות, והנכות הקשורים לשימוש זה הינם בולטים במיוחד. יתר על כן, ההשפעות המזיקות של השימוש בקנביס הן משמעותיות וכוללות פגיעה בהקמה ושמירה על יחסים בריאים, שיבוש  הנתיבים החינוכיים והמקצועיים ועצירה של ההתפתחות החברתית הכללית. כדי לצמצם את ההופעה של בעיות אלו ואת העלויות הנגרמות כתוצאה מהן יש לנקוט בהתערבות מונעת מוקדם, לפני שהבעיות מתחילות לגרום לנכות מקצועית, חינוכית וחברתית.

 

באוסטרליה פותחו שתי תוכניות למניעת השימוש בסמי קנבוס, הסמים הנפוצים ביותר בשימוש בקרב מבוגרים ומתבגרים. פותחו שני מודולים: מניעת השימוש באלכוהול וסמי קנבוס ומניעת השימוש בסמי קנבוס וחומרים מעוררים. לדברי העומדים מאחורי התוכניות הן מבוססות על דרכי מניעה שנמצאו יעילות מחקרית. השתתפו בפיתוחן מורים, תלמידים, גורמים מתחומי הבריאות ואכיפת החוק.

 

התוכנית למניעת השימוש באלכוהול וסמי קנבוס מועברת בשישה שיעורים שבכל אחד מהם שני רכיבים: 15-20 דקות מוקדשות לצפייה במצגת של סיפור מצויר במחשב ובהמשך השיעור נערכות פעולות בכיתה על יסוד הסיפור שצפו בו התלמידים. הפעולות כוללות משחקי תפקידים, שיחות בקבוצות קטנות, קבלת החלטות, פתרון בעיות ורענון של מיומנויות.

 

המודול של מניעת אלכוהול וסמי קנבוס עבר הערכה מחקרית שבה השתתפו 10 בתי ספר בדרום מערב וולס החדשה שבאוסטרליה בהשתתפות 764 תלמידים (13 היה הגיל הממוצע). כמחצית מהתלמידים היוו קבוצת מחקר שעברה את התוכנית האמורה והשאר היו קבוצת ביקורת שעברה תוכנית מניעה רגילה. ההערכה העלתה שבהשוואה לתוכנית מניעה רגילה, נמצאו אצל המשתתפים בתוכנית שיפורים גדולים במובהק בכל הנוגע לידע על אלכוהול וסמים.

במעקב של חצי שנה נמצא צמצום בצריכה הממוצעת של אלכוהול בשבוע האחרון ובתכיפות השימוש בסמי קנבוס. במעקב של שנה מסיום התוכנית נמצא צמצום בשתיית הבולמוס.

 

מניעת שימוש באמצעות ידע אמיתי על סמים ואלכוהול

אף אחד אינו מטיל ספק בחומרתה של בעיית הסמים ובהשפעתה ההרסנית על הנוער. ירידה בציונים ואף גרוע מכך, סמים פוגעים בבריאות והורסים את חיי הצעירים.

הפתרון הטוב ביותר הוא להגיע לצעירים עם חינוך אפקטיבי נגד סמים המבוסס על עובדות, לפני שהם יתחילו להתנסות בסמים. הרבה פחות סביר שבני-נוער וצעירים אשר יודעים את האמת על סמים יתחילו להשתמש בהם. החלק העיקרי של התוכנית החינוכית של ארגון "עולם ללא סמים" מורכב מסרט תיעודי באורך של שעה ו-42 דקות, "האמת על סמים: אנשים אמיתיים, סיפורים אמיתיים." לסרט התיעודי מצורפים 13 חוברות וגם תשדירי שירות עטורי פרסים. יותר מ-55 מיליון חוברות חינוכיות חולקו ביותר מ-60 מדינות ו-20 שפות שונות.

החבילה למחנך של "האמת על סמים" ממלאת את הצורך ההולך וגובר בכלים מעשיים כדי לעזור למורה, למדריך או למנהל לתקשר את האמת על סמים במהירות ובאפקטיביות. היא מספקת שיעורים, מטלות ופעילויות כיתתיות אשר יעודדו את השתתפות התלמידים וירתקו את תשומת הלב של הצעירים. התלמידים יקראו את החומר ברצון, ייצפו בו והכי חשוב ישתמשו בו כדי לקבל החלטות נכונות לגבי שימוש בסמים.

 

כמעט שלא קיים מורה או הורה שלא שאל: מה אני יכול לעשות כדי לדאוג לכך שילדים לא ייקחו סמים? החבילה למחנך של "האמת על סמים" עוזרת לענות על שאלה זאת לרווחתם המירבית של התלמידים והצעירים בימינו.

"עולם ללא סמים" הינו ארגון מתנדבים, ללא מטרות רווח, אשר הוקם על ידי סיינטולוגים, הפועל בתחום החינוך והבאת ידע אמיתי על סמים ואלכוהול לילדים ונוער ב- 125 מדינות.

קישורים וסימוכין

 -ידע סמים ואלכוהול, מרס 2011 , יפה צוברי, הרשות למלחמה בסמים

__________________________________________________________________

http://il.drugfreeworld.org    

notodrugs.yestolife@gmail.com ישראל

כתובת למשלוח דואר : אילת מליס כהן, מסדה 36 חיפה 33075

©   כל הזכויות שמורות ל"עולם ללא סמים"-        Foundation for a Drug-Free World

המתנדבים של "עולם ללא סמים" פועלים על מנת להביא את "האמת על הסמים והאלכוהול" אל בני הנוער, בכל מקום שבו הם נמצאים. הארגון, אשר הוקם על ידי ארגון הסיינטולוגיה, כאחד מבין מגוון הפעילויות לשיפור חברתי שהתנועה יזמה, עובד עם בני נוער, הורים, מחנכים, ארגוני מתנדבים אחרים ועם כל מי שיש לו רצון לעזור לאנשים לנהל חיים נקיים משימוש בסמים.
מאמרים חדשים מומלצים: 

מערכת יחסים רעילה- איך תזהו מניפולציות רגשיות ותתמודדו איתם  -  מאת: חגית לביא מומחה
לימודים במלחמה | איך ללמוד ולהישאר מרוכז בזמן מלחמה -  מאת: דניאל פאר מומחה
אימא אני מפחד' הדרכה להורים כיצד תוכלו לנווט את קשיי 'מצב המלחמה'? -  מאת: רזיאל פריגן פריגן מומחה
הדרך שבה AI (בינה מלאכותית) ממלאת את העולם בזבל דיגיטלי -  מאת: Michael - Micha Shafir מומחה
ספינת האהבה -  מאת: עומר וגנר מומחה
אומנות ברחבי העיר - זרז לשינוי, וטיפוח זהות תרבותית -  מאת: ירדן פרי מומחה
שיקום והעצמה באמצעות עשיה -  מאת: ילנה פיינשטיין מומחה
איך מורידים כולסטרול ללא תרופות -  מאת: קובי עזרא יעקב מומחה
התוצאה הסופית -  מאת: נדב ברקאי מומחה
תסמונת מטבולית והקשר לתזונה קטוגנית  -  מאת: אילנה בירקין מומחה

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

©2022 כל הזכויות שמורות

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים

לכותבי מאמרים:
פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
תנאי שימוש במאמריםמאמרים בפייסבוק   מאמרים בטוויטר   מאמרים ביוטיוב