איך מתמודדים עם בני זוג בעלי הפרעת קשב וריכוז
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

איך מתמודדים עם בני זוג בעלי הפרעת קשב וריכוז 

מאת    [ 24/10/2011 ]
מילים במאמר: 909   [ נצפה 3824 פעמים ]

 
 
איך מתמודדים עם בני זוג בעלי הפרעת קשב וריכוז?

"אם עוד פעם אחת הוא יגיד: זה לא באשמתי זה בגלל הפרעת הקשב אני אצרח!"
שירלי (שם בדוי) התיישבה על הספה בעיניים דומעות.
"נמאס לי, כאילו יש לנו שני תינוקות בבית, תינוק אחד בן שבעה חודשים ותינוק מגודל בן שלושים. לכל אחד מאתנו יש קשיים משלו ואני מנסה לקבל אותו גם עם הפרעת הקשב שהתגלתה בדיוק כפי שאני מצפה שהוא יקבל אותי עם הבעיות שלי, אבל יש גבול! בחור בן שלושים אמור לקבל אחריות על המעשים שלו, לא? הגיע הזמן שהוא ייקח את עצמו בידיים!"
לא יכולתי שלא להסכים. למבוגרים בעלי הפרעת קשב יש יותר קשיים בתחומים מסוימים כמו: דחיינות, אימפולסיביות, תגובות רגשיות מוגזמות ועוד. קשיים המשפיעים גם על מערכות היחסים שלהם.
אין זה אומר שבני הזוג שלהם צריכים להסכים לכל התנהגות הנובעת מהקשיים והציפייה שלהם ממבוגרים בעלי הפרעת הקשב לקחת אחריות על דרכי ההתנהלות שלהם לגיטימית.

בעלה של שירלי אובחן כלקוי קשב וריכוז בשלב מאוחר בחייו, לאחר שהיה נשוי ואב לתינוק. עצם הגילוי גרם לו לטלטלה והוא היה עסוק בשחרור כל רגשות האשמה שליוו אותו מאז היותו ילד.

"מה הפך קשה יותר בתקופה האחרונה? הרי גם קודם כעסת עליו שהוא דוחה כל דבר, מבטיח ולא מקיים" הקשיתי
"כעת גם הכעס שלי כבר לא לגיטימי.. עכשיו הוא כועס עלי כשאני אומרת שקשה לי... יש לי הרגשה שהוא משתמש בתוצאות האבחון בתור תירוץ לא לעשות דברים ".
"איך תדעי מתי ההתנהגות שלו נובעת מהפרעת הקשב ומתי לא?"
שירלי החליטה להקדיש את השבוע שלפניה באיסוף מידע על הפרעת הקשב באמצעות ספרים ומאמרים באינטרנט.
כשחזרה הודיעה לי שהמידע תרם לה אך השאלה המרכזית נותרה בעינה: היא אינה בטוחה מתי בעלה מתחמק מאחריות ומתי הוא מתכוון אך אינו מסוגל לקיים את ההבטחה.
"ובעלך? הוא בטוח בכל רגע נתון למה הוא דוחה כל דבר?"
שירלי החליטה לשאול את בן זוגה אם הוא בטוח שזוהי הסיבה, בכל פעם שהוא העלה את הנושא.
בעלה שיתף אותה בתהליך הבירור עם עצמו כדי להבין מה הפריע לו לקדם את עצמו. הוא סיפר לה על עוצמת הרגשות שחווה עם השחרור מרגשות האשם וההתמודדות עם המשפט "אתה לא מממש את הפוטנציאל".

"למה את חושבת שהוא אחר להגיע למסיבת יום ההולדת של אמך?"
"פשוט כי לא אכפת לא מהמשפחה שלי! עובדה שלמשחק הכדורגל הוא אף פעם לא מאחר. זה ממש זלזול בי ובמה שחשוב לי."
"אם הייתי אומרת לך שאת טועה, והאחור היה בגלל הפרעת הקשב שלו, מה המחיר שתשלם המערכת הזוגית שלכם?"
ובמקרה הפוך, לו טענת שהאיחור נבע מהפרעת הקשב ובעצם באמת לא היה חשוב לו להגיע בזמן למסיבה, איזו מחיר תשלם המערכת הזוגית שלכם על הטעות שלך?"

שירלי חשבה לעצמה והחליטה שעדיף עבור מערכת היחסים שלהם, כאשר לא הייתה בטוחה, לטעות לחשוב שהאיחורים והדחיינות של בעלה נובעים מהפרעת הקשב והריכוז שלו. החלטה שעזרה לה ללוות אותו בתהליך הבירור העצמי שלו ובהתעניינות אמיתית בתוצאות הבירור.

שירלי נאלצת להתמודד עם בן זוג שרמת התפקוד שלו אינה תואמת את הציפייה שלה ממנו, ואפילו הלגיטימציה לומר לו שהוא לא בסדר נלקחה ממנה.
בן זוגה לומד לקבל את עצמו ומצפה ממנה שתקבל אותו כפי שהוא.
שירלי עסוקה בשאלות כמו: האם היא תצטרך להשלים עם רמת התפקוד הירודה שלו? האם תוכל לקחת אחריות על הבזבזנות שלו? האם מערכת היחסים שלהם תשרוד אם היא תרגיש כמו אמו במקום להרגיש חברה שלו? איך יגשרו על הפערים ביניהם אם אין לו יכולת לקיים שיחה ללא סערת רגשות? כאשר הכול אצלו נמדד ב"שחור או לבן"?

תהליך השחרור מרגשות האשמה של בעלי הפרעת קשב וריכוז, משחרר כוחות שהתבזבזו כל השנים על אי חשיפת חולשותיהם. כוחות אלו יכולים להיות מופנים להתמודדות עם הקשיים הנובעים מהפרעת הקשב.
האפשרות לגיוס הכוחות למטרה זו תלויים בתחושתם של בעלי הפרעת הקשב שהסביבה אינה שופטת אותם, כי אז הם אינם מבזבזים את אותה אנרגיה (שבגלל הלקות הם אינם משופעים בה) על הסברים והתנצלויות.
סביבה תומכת שאינה מאשימה אותם בקשיים מאפשרת לבעלי הפרעת קשב וריכוז ללמוד איך לעקוף את הלקות ולשפר את התפקוד שלהם.

הצעתי לשירלי להכין רשימה של התרומות המיוחדות של בעלה למערכת הזוגית שלהם, והיא חששה שבשלב זה בחייה היא לא מסוגלת לחשוב אפילו על דבר אחד.
"אולי אכתוב רק שיש לו אנרגיות בלתי נידלות, ובסוף היום, כשאני כבר שפוכה, הוא מסוגל להשתולל עם התינוק שלנו כאילו הוא רק התחיל היום..."
חייכתי.

דרכים שיקלו עליכם להתמודד עם בני זוג בעלי הפרעת קשב וריכוז:

1. הביעו התעניינות בקשיים והציעו עזרה - הצעת עזרה היא דרך טובה לגרום לבעלי הפרעת הקשב והריכוז להשתכנע שאתם מאמינים להם. עד אשר הם יהיו משוכנעים בכך, הם יהיו עסוקים בלשכנע אתכם להאמין להם..
2. הפכו תלונה לבקשה - במקום ביקורת המזמינה בזבוז אנרגיה על הסברים והתנצלויות, נסו לנתב את האנרגיה של בעלי הפרעת הקשב לפתרון בעיות. ברוח זו תוכלו ליהנות מהחשיבה היצירתית של חלק מלקויי הקשב בפתרון בעיות.
3. הגדירו תפקידים במערכת הזוגית והמשפחתית בהתאם לנקודות החוזק של כל אחד מבני הזוג - כך תרגישו ששניכם תורמים למערכת היחסים שלכם ולא תשכחו את תרומתו הייחודית של כל אחד מכם. בדרך זו תיצרו לעצמכם תמונה ברורה ומאוזנת של בני הזוג שלכם
4. "האשימו" את הפרעת הקשב ברמת התפקוד הנמוכה של בני הזוג שלכם, אם אינכם בטוחים שזה כך. מחיר הטעות קטן בהרבה במקרה הפוך. הפרשנות שאתם תתנו למציאות היא זו שתכתיב את התגובות שלכם ואת שפת הגוף שלכם.
5. הגדירו את הצרכים שלכם במערכת היחסים - הבהירו מהם הגבולות שלכם ובאילו מקרים אתם מצפים מבעלי הפרעת הקשב להשקיע את מירב המאמצים בשליטה העצמית שלהם
6. היו סבלנים - תהליך ניתוב האנרגיה שהשתחררה להתארגנות המחודשת אינו מיידי ודורש זמן ללימוד הדרכים הספציפיות המתאימות לכל אחד לעקוף את הלקות ולתפקד באופן יעיל יותר.
7. פנו לעזרה מקצועית - אם אתם מתקשים להתמודד עם המורכבות שבמערכת היחסים שלכם אל תהססו כדי לקבל הדרכה מקצועית מתאימה
ציפי קוברינסקי - פיתרונות אסטרטגיים לליקויי למידה
מפתחת מודל האימון "להפוך את כיוון הספירלה" שהוצג בכנס שניידר מאי 2008 http://www.zipi-coach.co.il>

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב