מה הן ההשלכות החוקיות על הפרטיות?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מה הן ההשלכות החוקיות על הפרטיות? 

מאת    [ 11/10/2011 ]
מילים במאמר: 264   [ נצפה 1613 פעמים ]

 
 

המאמר הבא הוא תקציר מתוך תחקיר מתוך תחקיר מקצועי, מרוכז ומתומצת בנושא "הפרטיות והשלכותיה למנמ"ר":

 

חוק כבוד האדם וחירותו, חוק הגנת הפרטיות וחוק האזנות סתר, הם החוקים המרכזיים המגנים על פרטיות העובד במקום עבודתו. מצד שני, הזכות לקניין המעביד מביאה לדילמות, ונהוג לפעול לפי מספר עקרונות מנחים:

• עיקרון ההסכמה - לאחר תיקון החוק להגנת הפרטיות (סעיף 11), נקבע כי יש ליידע את העובד על הכוונה לאסוף ממנו מידע - "ההסכמה צריכה להיות מדעת, במפורש או מכללא (משתמעת)".


• עיקרון צמידות המטרה - עיקרון המגביל את השימושים שניתן לעשות במידע הפרטי, רק למטרה הראשונית, לגביה הוסכם מראש. עקרון זה, מקל על שליטת אדם במידע אודותיו, גם אם הסכים לפגיעה בפרטיותו.


• עיקרון התכלית הראויה - עיקרון הנגזר משני העקרונות הקודמים ומבהיר כי למעביד (אוסף המידע) מותר לאסוף ולעבד מידע שיש בו תכלית משמעותית, אמיתית ולגיטימית. עקרון זה נועד למנוע הגדרת מטרות כוללניות ורחבות לאיסוף מידע.


• מבחן המידתיות - יש לוודא כי הפגיעה בפרטיות עומדת במבחן זה, המורכב משלושה חלקים: מבחן הקשר הרציונאלי בין האמצעי למטרה, מבחן האמצעי המינימאלי, ומבחן איזון הנזק מול התועלת.


• מבחן הציפייה - מורכב משני מבחני משנה, מבחן סובייקטיבי ואובייקטיבי. לפי המבחן הסובייקטיבי אין לצלם/להאזין/לפגוע בפרטיות במצב בו "אדם סביר" לא היה מצפה לכך. המבחן האובייקטיבי בוחן את יכולתו של האדם לצפות את הפרת הפרטיות (מיהו "אדם סביר"?). 


• פרטיות במיקור חוץ - יש לשים לב שהעקרונות המוזכרים לעיל מנחים את החוק בישראל ולא חוקים במדינות נוספות. כאשר מדובר בהעברת מידע בין מדינות, יש להתייחס גם לחוקי הגנת הפרטיות במדינה האחרת.

עוד הרחבות ופירוט כולל סרטון קצר ומרוכז + סיכום מנהלים + טיפים על הנושא בקישור:

http://www.pcon.co.il/v7/debrief2.asp?debrief=1044&utm_source=articles&utm_medium=debrief&utm_campaign=articles_debrief1044_51tip_0805101111

קובי שפיבק Bsc., MBA הוא העורך הראשי של תחקירי pCon ואתר pCon-line. כמי שעוסק במחשבים, על מכלול היבטיהם משנת 1976 וכן כמי שכתב וערך למעלה משמונה מאות תחקירים על כל היבטי המחשוב העיקריים, הוא נמנה על אותם אנשים בודדים בארץ ובעולם, שבאמת ובתמים, מבינים לאן הולך עולם המחשוב ומהן השלכותיו המידיות והעתידיות, על אנשים וארגונים. הוא גם פרסם מספר רב של מאמרים במרבית העיתונים הגדולים והמקצועיים, והופיע פעמים רבות בערוצי הטלוויזיה והרדיו המרכזיים. נכון להיום הוא מייעץ למרבית מנהלי המחשוב בארגונים המובילים בישראל, והוא נחשב בעיני רבים, לגורו של המחשוב העסקי.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב