האם ניתן לקבל החזר מס (ביטוח לאומי) על אופציות שמומשו ? בעקבות פסק הדין בעניין שרון טופז
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

האם ניתן לקבל החזר מס (ביטוח לאומי) על אופציות שמומשו ? בעקבות פסק הדין בעניין שרון טופז 

מאת    [ 30/10/2007 ]
מילים במאמר: 316   [ נצפה 3358 פעמים ]

 
 
ב-1 ליולי 2007 ניתן על ידי בית הדין לעבודה פסק דין תקדימי לעניין מועד חישוב דמי לידה (להלן: "המענק" ) על ידי הביטוח לאומי, בגין הכנסה מאופציות שניתנו במסלול 3(ט) לפקודת מס הכנסה.
פרטי פסק הדין
בפסק הדיון בעניין טופז (ב"ל 4961/02 טופז ואח' נ' המוסד לביטוח לאומי, נבו), המדובר היה בעובדות בחברה הנסחרת בבורסה, להן הוקצו אופציות (לא סחירות) על פי המסלול הקבוע בסעיף 3(ט) לפקודה. בהתאם לתנאי ההקצאה היו התובעות רשאיות לממש רבע מכמות האופציות (להלן: "האופציות") החל מאוקטובר 2001 (להלן: "מועד ההבשלה"). בפועל מימשו התובעות את האופציות במהלך השנים 2001 ו-2002, החלל מנובמבר 2001. התובעות יצאו לחופשת לידה במהלך השנים 2002 ו-2003 ולכן ביקשו כי לצורך חישוב מענק הלידה יראה המוסד לביטוח לאומי את ההטבה ממימוש האופציות במהלך שנת 2002 כחלק מהכנסתן לצורך חישוב מענק דמי הלידה (ובהתאם ייקבע המועד בו הן חייבות בביטוח לאומי). המוסד לביטוח לאומי סירב לבקשה וקבע, כי לעניין הביטוח הלאומי יש לראות את התובעות כמי שקיבלו את ההכנסה מן האופציות במועד ההבשלה - בו יכלו האופציות להפוך למניות סחירות (ולא המועד בו מומשו בפועל). בהתאם לשווי המניה במועד ההבשלה.
גישה זו של הביטוח לאומי עומדת בניגוד לפרקטיקה הנוהגת לפיה הולך "הביטוח לאומי" אחר מס ההכנסה, אשר מחושב ומוטלרק במועד המימוש בפועל. למעשה טען הביטוח הלאומי כי שינויים בערך המניה לאחר מועד ההבשלה ועד למימוש יחשבו כרווח/הפסד הון.
החלטת בית הדין:
בית הדין קיבל את עמדת המוסד לביטוח לאומי וקבע שאת מענק הלידה יש לחשב על פי מועד ההבשלה של האופציות ולמעשה ביטוח לאומי יוטל במועד ההבשלה.
סיכום ומסקנות:
? נציין כי עמדת בית הדין ניתנה רק ביחס לאופציות על פי 3(ט) ומועד כתיבת שורות אלו לא ברור מה תהיה עמדת רשות המיסים, כמו כן לא ידוע מהי עמדת הביטוח הלאומי ביחס לאופציות במסלול 102.
? לנישומים, אשר שילמו ביטוח לאומי במועד המימוש בפועל - מומלץ לשקול הגשת דו"ח מתקן ובקשה להחזר במידה ושווי האופציה במועד תום תקופת ההבשלה היה גבוהה יותר משוויה של האופציה במועד המימוש בפועל.
עורך דין אריה ליבוביץ - אודות כותב המאמר:
עוסק במיסוי בינלאומי, מיסוי נאמנויות, מיסוי מקרקעין, מע"מ, ירושת וצוואות - לרבות הלבנת הון, מיסוי יהלומנים, מיסוי ענף ההי-טק, רילוקיישן( relocation) ועוד.
מחבר הספרים: "אמנות מס - 111 טבלאות השוואה"; אנציקלופדיית אמנות מס כרך ב'; "נאמנויות ומיסוי נאמנויות" ; '"חוק מס הבולים"; סדרת ספרי מס ערך מוסף (כרכים א'-ד'); בעל מדור קבוע: לתכנוני מס בירחון "ידע למידע". ובעיתון "ליצואן" של מכון היצוא הישראלי, מחברם של עשרות פרסומים בירחונים מקצועיים; מרצה ב: לשכות עורכי הדין, רואי החשבון ומכון היצוא הישראלי. מ"מ יו"ר ועדת המיסים וסגן יו"ר ועדת הנאמנויות בלשכת עוה"ד בת"א.
ליצירת קשר - טל: 077-7051717; E- mail: aryetax@gmail.com; סלולרי: 599600 - 0544, מקור המאמר באתר המשרד - http://www.atax.co.ilמאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב