טיפול ראוי בחולי של מערכת החינוך
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

טיפול ראוי בחולי של מערכת החינוך 

מאת    [ 30/10/2007 ]
מילים במאמר: 614   [ נצפה 2115 פעמים ]

 
 

מאת: שי ברק
29.10.07


אמש, נכחתי בטקס קריאתו של הפארק המוקם בחירייה, על שמו של אריאל שרון. ראש הממשלה, אולמרט, שנאם בטקס, אמר בין היתר, כי היה זה, שרון, בהיותו ראש הממשלה, שהבין את החשיבות הסביבתית שבהקמת הפארק ונענה לקריאת ראשי הרשויות הסמוכות, (בראשותו של אמנון זך מאזור) לעשות כל שנדרש לצורך הקמת הפארק. הפארק אכן יוקם, חרף הפיתויים להקים בשטחו נדל"ן עם רווחי עתק ליזמים ולמדינה וחרף העובדה שעלות הקמת הפארק נאמדת במאות מיליוני ש"ח.
מה בין הפארק לנושא דנן - לא ייעודה הקודם של הקרקע. כאשר ממשלת ישראל והעומד בראשה, מבינים את החשיבות שבקידום נושא או פרויקט מסוימים, הם דואגים לקדם אותם כנדרש.

בתי הספר, מהווים גורם משלים משמעותי ומרכזי בחינוך בני הנוער. על בתי הספר להוות סביבה לחינוך ערכי, תרבותי ומוסרי זאת, בנוסף להוראה איכותית של לימודי לשון, מתמטיקה, אזרחות, תנ"ך, אנגלית ועוד וכחלק מהם.

על מערכת החינוך ובתי הספר, לעשות כל אשר ניתן לקידום הרמה והאיכות של הלימוד ותלמידים. במיוחד משמעותי הדבר באשר לקידום תלמידים חלשים ומניעת נשירתם ממערכת החינוך. לשם כך, דרוש שינוי גישה על ידי ראש הממשלה ושר האוצר. החינוך צריך להיות בסדר עדיפות גבוה הרבה יותר מבחינת יחס הממשלה אליו, ההשקעות בתשתיות, במורים ובמנהלים. כתה בת 40 תלמידים היא צפופה ואין מורה, מוכשר ומוצלח ככל שיהיה, שיוכל להגיע לכל תלמיד ולהעניק לו את מה שנחוץ לו ומגיע לו בכתה בסדר גודל כזה.

חוסנה של ישראל, אינו תלוי רק בגודלו וחוזקו של צה"ל, אלא קודם לכן בחוסן ובאיכות שלנו כעם, כחברה.
השקעה מתאימה וראויה בחינוך, תביא לחיזוק חוסנה של החברה בישראל, תביא לחסכון במשאבים רבים במלחמה בפשיעה בעתיד. השקעה בחינוך, תחזיר אותנו להיות חברה טובה ופרודוקטיבית, סובלנית וסבלנית, אדיבה ואיכותית.

ריפוי החולי הנמשך כבר קרוב ל 30 שנה במערכת החינוך, לא יקרה רק כתוצאה מתוספת שכר למורים או מהפסקה מאולצת של שביתתם הצודקת. אם כי, תוספת שכר למורים, היא ראויה ועשויה למשוך כוחות טובים חדשים למערכת. ריפוי החולי צריך להתחיל בהחלטה של ראש הממשלה כי מדובר בצורך הכרחי ועליו לטפל בכל נדבכי הבעיה. שרת החינוך, פרופ' יולי תמיר הבינה את חשיבות הבעיה והצורך בפתרונה, אך אינה יכולה לעשות את המלאכה ללא גיבוי מראש הממשלה, כזה, היא אינה מקבלת.

ניתן להבין את הסקפטיות של רן ארז ומורים שובתים, באשר להצלחת מאמצי התיווך של עדי אלדר. לפתרון החולי במערכת החינוך, דרושה התגייסות שלך ראש הממשלה. בשנת 85, בהיותו ראש הממשלה ראה שמעון פרס, חשיבות עליונה בהורדה משמעותית של האינפלציה לה גרמו ארליך, ארידור וחבריהם ויחד עם שר האוצר דאז, יצחק מודעי ז"ל פעלו בנחרצות ובשיתוף פעולה מלא להשגת המטרה. אכן, הגיבוי והסיוע שנתן פרס ראש הממשלה למודעי שר האוצר, עמדו בלב ההצלחה של המהלך.

ראש הממשלה שנרצח, יצחק רבין ז"ל ראה חשיבות רבה בקידום והשקעה בחינוך הנוער בישראל. בשתי הממשלות בהן כיהן כראש הממשלה, באו הדברים לידי ביטוי וכך גם התוצאות החיוביות.

גם כעת, אם יבין ראש הממשלה כי ראוי ודחוף לטפל במשבר המתמשך במערכת החינוך, יהיה זה נדבך חשוב, גם אם ראשוני, בדרך לפתרון. ניתן לאמץ את המתווה שהציעה שרת החינוך ולגשת לפתרון בשני שלבים. הראשון, העלאה משמעותית בשכר המורים כבר עתה, ובמקביל דיון מעמיק לו יהיו שותפים נציגי המורים והממשלה, באשר לרפורמה מקיפה במערכת החינוך בכללותה. הדבר ניתן אם רק רוצים לקדם את הדברים. המורים ייקחו צעד לאחור ויקפיאו את השביתה למשך מספר חודשים, בכפוף לתוספת השכר הזמנית ולקיום דיון רציני ונחוש והממשלה והעומד בראשה ילכו צעד קדימה לעבר מערכת החינוך ויקצו את המשאבים הנדרשים. למי שיאמר כי אין התקציב הנדרש, אשיב כי אינו מדייק והוא חוסך מעצמו עבודה מעמיקה ורצינית.

חינוך איכותי הוא הכרחי. ראוי כי כל ראש ממשלה ומי ששואף לכהן ככזה, יחרוט על דגלו, מוחו וליבו, אמת פשוטה זו. גם, תקציב המדינה, כשיתוכנן כתקציב רב שנתי וברגישות הראויה, עם הקצאת משאבים נכונה יותר, יוכל לאפשר זאת.

* האמור במסמך זה, הינו בבחינת דעה פרטית של שי ברק ואינו מטעם מפלגת העבודה, או בשמה.
שי ברק
משפטן ושליח ציבור,* חבר מפלגת העבודה
רח' החרמון 10, בית דגן 50200 טל' 054-2499908
דוא"ל: shai@barak4u.co.il אתר: http://www.barak4u.co.il

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב