מתי יחליט בית המשפט כי מדובר בהטרדת עד?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מתי יחליט בית המשפט כי מדובר בהטרדת עד? 

מאת    [ 27/08/2011 ]
מילים במאמר: 411   [ נצפה 2097 פעמים ]

 
 

כשבית המשפט המחוזי בירושלים גזר על נשיא המדינה לשעבר משה קצב שבע שנות מאסר בפועל, סביר להניח כי מי שהיה "האזרח מספר אחת" לא חשב כי פרשה נוספת הקשורה בשמו, מעבר לזו שבה כבר הורשע – תתפוס את כותרות העיתונים.

מובא ע"י עורך דין פלילי בתל אביב שרון נהרי

ואף על פי כן, כך בדיוק התגללו הדברים עת נחשף כי מקורביו של קצב (ואולי אפילו הוא עצמו) שכרו את שירותיהם של חוקרים פרטיים אשר נשלחו על פי החשד להטריד את המתלוננות שעמדו במרכזה של פרשת האינוס. במאמר שלפניכם נבקש לענות על השאלה מהי הטרדת עד במשפט הפלילי ומדוע מייחס לה בית המשפט חומרה של ממש.

 

שופכים אור על נסיבות האירוע

ככלל, מהווים העדים חלק חיוני ובלתי נפרד מההליך המשפטי – במיוחד מזה הפלילי. הסיבה לכך היא שבית המשפט אשר מתבקש לתת את הכרעתו בסוגיה פלילית מחוייב להרשיע אדם אך ורק באם הגיע למסקנה כי הסבירות לכך שאכן נעברה עבירה עולה על "כל ספק סביר". זוהי בדיוק הסיבה שבגינה נאלץ בית המשפט להסתמך פעם אחר פעם על דבריהם של העדים – ראשיים או משניים, אשר תפקידם הוא לשפוך אור על נסיבות האירוע ולסייע לבית המשפט להגיע להכרעה צודקת.

אשר על כן, כל מעשה שתכליתו להרתיע בצורה כלשהי את העד מלמסור את עדותו במלואה או בחלקה ואו לשנות כהוא זה את תוכן העדות הינה בבחינת הטרדת עדשמוגדרת כעבירה בפני עצמה על פי סעיף 249 בחוק העונשין. בהקשר זה יש לציין כי בכל הנוגע ללשון החוק ההטרדה כוללת בין היתר איומים מילוליים מפורשים או עקיפים, מעשים מאיימים ושיחות טלפון מטרידות שכל מטרתן היא כאמור לשבשלשנות ולפגוע בעדותו של העד. כל אלה יכולים להיעשות כאמור הן בכתב והן בעל פה תוך שימוש במגוון רחב של אמצעים לרבות רשת האינטרנט.

שיבוש חקר האמת

מזה שנים רבות מייחס בית המשפט חשיבות רבה למניעתן של עבירות מסוג זה ולהרתעתם של מבצעיהן. גישה מחמירה זו נובעת במישרין מהעובדה כי הטרדת העד נתפסת כניסיון בוטה לשבש את ההליך המשפטי ולמנוע את חקר האמת. זאת ועוד, המערכת המשפטית בישראל הינה בעלת אחד משיעורי ההרשעה הגבוהים ביותר בעולם כולו ולכן ברור שכל הרשעה שכזו – על אחת כמה וכמה בהליך פלילי חייבת להתבסס על ראיות ועדויות מוצקות ואמינות ככל הניתן.

חשוב לזכור כי במידה ומצאתם את עצמכם בצד המוטרד או לחילופין בצד המואשם בהטרדה יהיה עליכם לשכור את שירותיו של עורך דין פלילי מנוסה אשר מכיר היטב את סעיפי החוק ואשר טיפל במקרים דומים בעבר. נוכחותו תסייע לכם להתמודד בצורה הטובה ביותר עם נסיבות העניין תוך ניסיון להפוך את האירוע כולו לנחלת העבר. (קובלנה פלילית)

שרון נהרי - משרד עורכי דין
משפט פלילי ומשפט צבאי
לפרטים נוספים -
http://www.nahari-law.co.il/

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב