בגדי המלך החדשים
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

בגדי המלך החדשים 

מאת    [ 14/10/2007 ]
מילים במאמר: 560   [ נצפה 5701 פעמים ]

 
 
הכותב - רו"ח אלון ברוידא - מנכ"ל חברת מחשבה קדימה בע"מ - מחבר הספר מחשבה אחת קדימה על אנשים משפחות ועסקים.


באגדות אנדרסן מסופר על המלך שאהב בגדים חדשים ועל שני הרמאים שסיפרו לו כי ביכולתם לארוג בד כל כך עדין שרק האנשים החכמים והרגישים ביותר יכולים לראותו. אך למעשה לא טוו דבר ולא הכינו כל בגד. כל יועצי המלך נשלחו לראות את הבד העדין שטוו הרמאים וכולם פחדו להראות טיפשים ודיווחו על הבד המושלם שטווים האורגים - הבד שלמעשה לא היה. גם המלך לא ראה את הבד אך הוא פחד להודות בכך והוא לבש את הבגד החדש שלא היה ויצא לתהלוכה ומכיוון שאף אחד לא רצה שיחשבו שהוא טיפש ואינו יכול לראות את הבגד המושלם כולם קראו בקול "נפלא בגד נהדר" ורק ילד אחד תמים קרא לפתע " אמא המלך לא לובש בכלל בגדים - המלך ערום".

בעסקים משפחתיים חוזרת תופעת המלך הערום על עצמה . בעל העסק המשפחתי המצליח בונה אימפריה, אימפריה הבנויה על הידע שלו חוכמת החיים שלו והנסיון הרב שצבר. במשך השנים בונה לעצמו בעל העסק חלום שאת העסק שבנה הוא יעביר לילדיו שימשיכו לנהל את העסק ויעבירו אותו לנכדיו ולניניו. בשלב מסוים מתחיל בעל האימפריה להשלות את עצמו ואת בני משפחתו כמו שהמלך שבאגדת אנדרסן השלה את עצמו בקיום הבד הבלתי נראה - שכן הוא חולם על העברת העסק לדור הצעיר ומדבר על כך כל הזמן אך אינו עושה דבר כדי שהחלום שלו אכן יתגשם להפך הוא פועל ככל יכולתו כדי להכשיל את התגשמות החלום על ידי כך שאינו מאפשר לילדיו ללמוד ממנו ומונע מהם להגשים את עצמם ואת יכולותיהם בעסק שלו. הוא מעודד את החלשים וחוסם את החזקים וגורם לכך שהחזקים מרימים ידים ועוזבים תוך מספר שנים את העסק שאביהם הקים בדם יזע ודמעות אלה שנותרים בעסק לא לומדים הרבה מאבא שכן הוא נתן להם לחיות במסגרת מוגדרת ותיחם את הנושאים בהם יעסקו. כשאבא פורש אותם אלה שנשארו בעסק מוצאים כי עליהם ללמוד על איך לנהל את העסק ממי שכבר אינו קיים - אבא שבשמים. לצערנו עד היום שום חברת טלפון לא השכילה לפתח מערכת טלפון שתאפשר שיחות עם העולם הבא וכך קורה שאבא עתיר ניסיון וחוכמת חיים במו פחדיו להתמוטטות העסק שבנה על ידי כך שהוא טווה חלום אך עושה כל שביכולתו כדי שהחלום לא יוכל להתגשם.

אבא המעונין בהגשמת חלומו חייב להבין כי העברת העסק לדור הבא מחייבת אותו להשקעה אישית ולהתמודדות עם יכולתם של ילדיו שככל שהם חזקים יותר וחכמים יותר הם גם קשים יותר לריסון. רק אבא שימצא לעצמו מאלף ראוי ויסכים להקשיב להוראותיו יוכל להפוך את המשפחה שלו לצוות סוסים גאה הרץ באותו כיוון בשקט בביטחה ובאצילות. מי שחושב שהסוסים האצילים שגידל בביתו ילמדו לרוץ ביחד ללא אילוף מטעה את עצמו ופוגע באלה שיקרים לו מכל.

האימפריה שאבא בנה היא מציאות אבא ואמא וכל המשפחה חייבים להבין שכדי להעביר את האימפריה לדור הבא עם חיוך לא די ברצון ולא די באמירות אלא חייבים להשקיע מאמץ לבניית צוות חזק שיקבל את המושכות בהדרגה בכל התחומים. מי שמשלה את עצמו שהוא יוכל לבצע את המעבר ללא הדרכה ראויה של אבא וללא שיתוף פעולה עם הילדים משלה את עצמו ואת משפחתו ותופר את בגדי המלך החדשים כמו באגדותיו של אנדרסן. מי שלא רוצה שפתאום יגידו עליו כי "המלך הוא ערום" מוטב לו להתייעץ ולהקשיב ליעוץ שהוא מקבל בזמן.

מי שרוצה לחיות בעולם של מציאות מוטב לו להבין שהעברת העסק היא תהליך המחייב הצבת מטרות קביעת יעדים קבלת החלטות שיתוף פעולה ומחשבה על נושאים רבים עם עצמו ועם בני משפחתו.

שיהיה לכם בהצלחה
רו"ח אלון ברוידא
מנכ"ל מחשבה קדימה בע"מ
יועצים לעסקים משפחתיים
www.thinkahead.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב