דף הבית  >> 
 >> 

הרשם  |  התחבר


כיצד חוסכים לילדים? 

מאת    [ 21/08/2011 ]

מילים במאמר: 466   [ נצפה 3708 פעמים ]

בתחום ניהול ההשקעות מוגדר חיסכון ארוך טווח כחיסכון שמעל 10 שנים. זהו חיסכון שאמור להניב פירות נאים לאורך שנים, ואמור לשרת מטרה ארוכת טווח כגון, חיסכון עבור ילדינו. חשוב להבין, כי בחיסכון כמו זה יש לשלב רכיב משמעותי של מניות. השקעה במניות נשמעת לעיתים מפחידה, אבל העובדה הפשוטה היא זו: השקעה במניות תעניק לאורך זמן את התשואה הטובה ביותר לעומת כל אפיק אחר. מעט יודעים זאת אך השקעה במדד תל אביב 100, מדד המניות המוביל של הבורסה בתל-אביב, הניבה ב-15 שנה האחרונות תשואה שנתית ממוצעת של 14.8%. זוהי תשואה גבוהה משמעותית מכל אפיק אחר דולרי, שיקלי או אג"חי באותם השנים. למעשה, זו תשואה שנתית, שכל אחד היה שמח לקבל.

 

אז למה לא בעצם? כי לא כולם יודעים איך לעשות זאת. באופן כללי הדרך להשקיע במניות היא דרך פתיחת תיק השקעות בחברה לניהול תיקי השקעות, רכישת קרנות נאמנות או תעודות סל. יותר חשוב מהשאלה איפה להשקיע זו האסטרטגיה והיא מסתכמת ברעיון שלא להגיע להחלטות על בסיס שבועי אלא להגיע להחלטת השקעה ולהישאר בה לאורך זמן. כדברי המשקיע האגדי, וורן באפט: "קנה חברה שאתה מאושר להיות הבעלים שלה שגם אם יסגרו את הבורסה לעשר שנים לא תמכור אותה לעולם".

 

חשוב להבין כי חיסכון לילדים מוגדר כחיסכון לטווח ארוך ולכן ניתן להשקיע במניות. אולם ככל שנתקרב לסיום תקופת החיסכון יש להוריד את הרכיב המנייתי, ולהגדיל את זה הסולידי (אג"ח ממשלתי ומק"מ). מדוע? כי ככל שמתקרב זמן פדיון ההשקעה הסובלנות שלנו בפני תנודתיות השווקים ובייחוד במדדי המניות פוחתת ולפיכך מומלץ להוריד את הסיכון בתיק. בכל מקרה, כדאי לבנות תיק מנייתי מפוזר בעל פיזור גיאוגרפי המעניק תשואה ממוצעת גבוהה לאורך השנים. כאשר אנו נוקטים בפיזור גיאוגרפי על פני מדינות העולם כדאי להבין אילו הן המדינות שחלקם בתל"ג העולמי ילך ויגדל ואלו חלקן ילך ויקטן - כך נוכל לבנות תיק שמעניק תשואה גבוהה עוד יותר. נכון יהיה גם לבצע גם לבצע פיזור סקטוריאלי ולא למקד את תיק המניות באותו סקטור, שכן התמקדות בסקטור אחד מגדילה את הסיכון את ועשויה להשפיע באופן ישיר על תשואת התיק.

 

אז, כאמור, הדרך להשקיע במניות היא דרך תיק השקעות, קרנות נאמנות או קרנות מחקות. ישנה אפשרות גם לפתוח תיק השקעות המאגד בתוכו קרנות נאמנות מנייתיות - פתרון שעשוי להיות מעניין עבור משקיעים להם יש סכום כסף נמוך להשקעה. בנוסף, כיום ישנם מכשירים פיננסים מתקדמים הנצמדים למדדי המניות. עם זאת, השקעה במכשירים אלה דורשת בדרך כלל סכומים גבוהים וצריך לבחון היטב את התנאים של כל מכשיר ומכשיר בטרם משקיעים בהם.

 

עוד נדגיש, כי תעודות סל הינן פתרון טוב למדדים מפוזרים. תעודת סל עוקבת אחרי מדד כלשהו, למשל כמו מדד המעו"ף בבורסה בתל-אביב. אם הסברנו שהשקעה במניות צריכה להיעשות בצורה מפוזרת כלומר לקנות הרבה מניות וכן ישנה חשיבות לפיזור סקטוריאלי וגיאוגרפי שהרי השקעה במדד שהוא בעצמו לא מפוזר - מסוכן מדי. למשל, השקעה בתעודת סל העוקבת אחר מדד נדל"ן 15 אינה מייצגת פיזור מספק ולפיכך מסוכנת.

מאמר זה נכתב ע"י מרצי האקדמיה לפיננסים-קורסי שוק ההוןהחל מרמת מתחילים ועד להכנה להסמכות הרשות לני"ע ומשרד האוצר
מאמרים חדשים מומלצים: 

מערכת יחסים רעילה- איך תזהו מניפולציות רגשיות ותתמודדו איתם  -  מאת: חגית לביא מומחה
לימודים במלחמה | איך ללמוד ולהישאר מרוכז בזמן מלחמה -  מאת: דניאל פאר מומחה
אימא אני מפחד' הדרכה להורים כיצד תוכלו לנווט את קשיי 'מצב המלחמה'? -  מאת: רזיאל פריגן פריגן מומחה
הדרך שבה AI (בינה מלאכותית) ממלאת את העולם בזבל דיגיטלי -  מאת: Michael - Micha Shafir מומחה
ספינת האהבה -  מאת: עומר וגנר מומחה
אומנות ברחבי העיר - זרז לשינוי, וטיפוח זהות תרבותית -  מאת: ירדן פרי מומחה
שיקום והעצמה באמצעות עשיה -  מאת: ילנה פיינשטיין מומחה
איך מורידים כולסטרול ללא תרופות -  מאת: קובי עזרא יעקב מומחה
התוצאה הסופית -  מאת: נדב ברקאי מומחה
תסמונת מטבולית והקשר לתזונה קטוגנית  -  מאת: אילנה בירקין מומחה

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

©2022 כל הזכויות שמורות

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים

לכותבי מאמרים:
פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
תנאי שימוש במאמריםמאמרים בפייסבוק   מאמרים בטוויטר   מאמרים ביוטיוב