תוכנית אב למחשוב
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

תוכנית אב למחשוב 

מאת    [ 08/10/2007 ]
מילים במאמר: 821   [ נצפה 2894 פעמים ]

 
 
תגיות: pCon, תוכנית אב, מחשוב, ניהול, SOA

המסר העיקרי הוא - הסוד לתקציב יציב ומובטח לגף המחשוב, לטווח ארוך, לצד שלל יתרונות נוספים, טמון בתכנית אב מסודרת למחשוב.

תוכנית אב למחשוב חיונית עבור תכנונים אסטרטגיים המתייחסים לעתיד הארגון, והיא מתייחסת לנקודות מרכזיות כבחירת מתודולוגיות ויישומן, ניהול פרוייקטים, רכש, אבטחה וניהול כוח-אדם. תכנית כזו עוסקת בקביעת ארכיטקטורה כוללת כמו למשל SOA, לצד היבטים אסטרטגיים ומדיניות. מדובר במשימה מורכבת ומחייבת, גם בהיערכות אליה וגם לאורך מימושה. אין זה פשוט, אך לאור ההכרה הגוברת בחשיבות המחשוב כמנוע לצמיחה עסקית, יש חשיבות גדלה להכנת תוכנית אב למחשוב, הנגזרת מהיעדים העסקיים של הארגון ומההתפתחויות הטכנולוגיות. אלה כוללות הזדמנויות מצד אחד ומצד שני, מתן מענה לאיומים כמו פשע וטרור ממוחשב ואילוצים דוגמת תקנות מחייבות.


המחשוב נתפס כיום בארגונים כמאיץ חדשנות וכמנוע צמיחה, וחשוב לגשת לתכנון תכנית האב מתוך ראיה זו. על תכנון תכנית אב להתחשב גם במספר מגמות נוספות: ניהול תהליכים עסקיים (BPM), מכלול התמורות בתקשורת (טלפוניית IP, טריפל וקוואדרו פליי), בתשתיות (SOA, לינוקס ווירטואליזציה), באינטרנט (ווב 2.0), גישות ניהול מחשוב כ-ITIL, גישות כניטור פעילות עסקית (BAM), ניטור ביצועי יישומים (APM), ניתוח מידע (כ-BI). נקודות אלה משתנות תדיר ולא פשוט לצפות מה יהיה, אפילו שנה קדימה. לכן, יש להתייחס לתכנון רק כברירת מחדל, שלה מוסיפים גמישות. כמו כן, אילוץ קבוע בו חייבים להתחשב, הוא הצורך לעדכן מערכות חומרה ותוכנה (כחלונות ויסטה ו-Office 2007).

מנקודת מבט עסקית, המחשוב מהווה קטליזטור לשינויים, אבל גם גורם מגביל. בכל מקרה, התכנון לטווח הארוך חיוני, מאחר והוא מבוסס על נקודת מבט מקיפה, המונעת היסחפות מיותרת אחר דרישות רגעיות. תוכנית-אב מגדירה צרכים ומטרות, ומספקת תוכנית ארוכת-טווח למספר שנים קדימה (בדרך כלל 3-5 שנים), עליה ניתן להתבסס. בנק דיסקונט לדוגמא, השלים לאחרונה ביצוע תוכנית אב, שהתחילה לפני כחמש שנים. דוגמא בולטת נוספת לכך, הוא פרוייקט מרכב"ה של משרד האוצר, שמטרתו לעצב את פני המחשוב במשרדי הממשלה, בעשור הקרוב.

לכבות שריפות

יחד עם זאת, מהתחקיר שערכנו עולה, כי ארגונים רבים לא משכילים עדיין להשתמש בתוכניות-אב, והתוצאה היא חוסר יכולת להתמודד עם צרכים לריבוי תקציבים, במקום תקציב בודד המוגדר מראש, וגישת כיבוי שריפות המוכרת כל כך בארגונים. בו בזמן, מעבר המנמ"ר לעולם העסקי וכלכלי עשוי לשפר את המצב. כך גם התפצלות התפקיד ל-CTO, המטפל בעיקר בצדדים הטכניים ול-CIO, הפנוי לעסוק יותר באסטרטגיה ובתכנון והובלת במחשוב בארגון.

ברגע שתוכנית-אב יוצאת לדרך, הארגון זקוק להתחשב בסטנדרטיזציה ובקונסולידציית מערכות, על-מנת למנוע השקעות במערכות ומשאבים שאינם מתאימים לתוכנית החדשה. כל אלה דורשים סיוע מחברות ייעוץ ומומחים, על מנת שהתוכנית תצא לפועל בהצלחה. בנוסף, מגמות חדשות בתחום המחשוב (כמו SOA, שינויים בעולם הטכנולוגי, חוקים ותקנות ועוד) משפיעות על הצורך בתוכנית האב והן דורשות התחשבות בתהליך התכנון עצמו. כמו כן, גם עלות תכנון ויישום תוכנית אב חייבת להילקח בחשבון.

מגמות וחידושים

תכנון ויישום תוכנית-אב מושפעים כיום משורה של שינויים, טכנולוגיים ואחרים. ביניהם: שינויים בעולם העסקי כדוגמת תהליכי גלובליזציה ומיקור חוץ הפותחים שווקים חדשים ויוצרים הזדמנויות. שינויים בעולם הטכנולוגיה כמו כניסת ה-VoIP. ה- SOA ההולך ומשתלט על עולם ה-IT. התרחבות החוקים והתקנות בתחום האבטחה ומגמת התשלום לפי שימוש המקלה על תכנון ויישום תוכניות אב.

אלו התחומים העיקריים, שבהם מטפלת תכנית אב למחשוב: בחירת מתודולוגיות ויישומן,ניהול השקעות מחשוב. סיוע בניהול כוח האדם. טיפול בהיסטוריית הרכש ובחינת תוכניות רכש עתידיות ותכנון מראש להתמודדות מול אתגרי האבטחה.

סל פתרונות

מעבר לספקים גדולים כ-Ness (נס), מטריקס (Matrix) או IBM (י.ב.מ), תמצא סיוע בהכנת תכנית אב, גם מ: ביט פלוס מציעה ייעוץ אסטרטגי וניהולי למחשוב, תכנון אסטרטגי ותוכניות אב למחשוב. יעל תוכנה ומערכות המציעה פתרונות הכוללים ייעוץ, אפיון ובניית תוכניות אב לניהול ידע בארגון. מתודה מחשבים המציעה ייעוץ וליווי בבניית תוכניות אב למחשוב, לצד נוהל מפת"ח. סנסקום מציעה ייעוץ, ליווי והכוונה ביצירת תוכניות אב, בעיקר בתחום הקמת מוקדים וטלפונייה. סקר מציעה ייעוץ אסטרטגי למנמ"רים ולהנהלת הארגון, התוויית תוכניות אב ואסטרטגיה למחשוב. קומסק מציעה ייעוץ בנושא אבטחה, וסיוע בהכנת תכנית אב לתחום זה. שטראוס אסטרטגיה מציעה תכנון ועיצוב אסטרטגיית מחשוב כוללת. תבונה מציעה ייעוץ, בקרה וליווי, במקביל להכנת תוכניות אב למחשוב. BYON IT מציעה ייעוץ אסטרטגי וליווי בתחומי IT לבניית תוכניות אב למחשוב. PWC מתמחה בייעוץ לביקורת פנימית, כולל ניהול סיכונים ותאימות לסרבנס אוקסלי (SOAX).

תחומים משלימים

תוכנית-אב מוצלחת דורשת תמיכה גם מתחומים משלימים. ביניהם, בתפיסת ה-IT Governance, הכוללת ניהול כולל של המחשוב בשיתוף הדוק עם כל בעלי העניין בהנהלה. בתפיסה זו מסתכלים במבט כולל על ה-IT כדי לראות כיצד הוא משרת הארגון, כיצד ניתן להשתמש בו כמנוף עסקי לקידום הארגון וכן כיצד פגיעה בו יכולה להסב נזק לארגון. תחומים נוספים הם: מתודולוגיות לניהול המחשוב כמו ITIL המהוות בסיס ואף שלב ראשוני לתוכנית אב. תחום ניהול פרויקטים, הדורש הקפדה יתרה בעת ניהול פרויקט במקביל ליישום תוכנית אב. תחום ניהול סיכונים, אשר מתייחסים אליו בעת תכנון תוכנית האב, ותחום ניהול וציות לתקנות (כמו SOX)

סיכום

מומלץ ליישם תוכנית-אב למחשוב כחלק מראייה כוללת ומבט לעתיד. תכנון כעת, עשוי לחסוך בעיות בעתיד.

התקציר לקוח מתוך תחקיר pCon בשם תוכנית אב למחשוב.

גילית מידע חדש? מעניין?... רוצה עוד? ראה 100+ תחקירי מפתח.http://www.pcon.co.il/v5/105Debriefs.asp

הרחבות, ראיונות עם מומחים, טיפים מעשיים וקישורים להעמקה ניתן למצוא בקישור הבא - http://www.pcon.co.il/v5/Debrief.asp?debrief=812


למאמרים מקצועיים ואובייקטיביים נוספים של קובי שפיבק, בתחומי מידע מחשבים ואינטרנט, באתר "מאמרים" ראה - http://www.articles.co.il/author/1944

קובי שפיבק Bsc., MBA הוא העורך הראשי של תחקירי pCon ואתר pCon-line. כמי שעוסק במחשבים, על מכלול היבטיהם משנת 1976 וכן כמי שכתב וערך למעלה משמונה מאות תחקירים על כל היבטי המחשוב העיקריים, הוא נמנה על אותם אנשים בודדים בארץ ובעולם, שבאמת ובתמים, מבינים לאן הולך עולם המחשוב ומהן השלכותיו המידיות והעתידיות, על אנשים וארגונים. הוא גם פרסם מספר רב של מאמרים במרבית העיתונים הגדולים והמקצועיים, והופיע פעמים רבות בערוצי הטלוויזיה והרדיו המרכזיים. נכון להיום הוא מייעץ למרבית מנהלי המחשוב בארגונים המובילים בישראל, והוא נחשב בעיני רבים, לגורו של המחשוב העסקי.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב