האיחוד האירופי משקיע היום בשביל המחר
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

האיחוד האירופי משקיע היום בשביל המחר 

מאת    [ 03/08/2011 ]
מילים במאמר: 760   [ נצפה 2319 פעמים ]

 
 

תשתיות תחבורה ואנרגיה, מדע וחינוך, גבולות ושכנות - אלה הם סדרי העדיפויות של התקציב הפיננסי של האיחוד האירופי לתקופה של שבע השנים הבאות. על פי ההצעה של הוועדה, התקציב הפיננסי הרב שנתי 2014-2020 מסתכם ב- 1,025,000,000 € התחייבויות (1.05% מסך הכנסות האיחוד הלאומי) ו-  972,200,000,000 € תשלומים (1% מסך הכנסות האיחוד האירופי).

טריליון אירו תקציב 

תחומי מפתח במדיניות התקציב של האיחוד האירופי עבור 7 השנים הקרובות הם: תשתיות, מחקר ופיתוח, חינוך ותרבות, ביטחון ואירופה גלובלית. קרנות תשתיות הוגדלו בשיעור של 287%, לעומת התקציב הנוכחי, לסך של 50 מיליארד אירו. תקציב החינוך וההכשרה עלה ב-68% ל-15.2 מיליארד אירו ותקציב המחקר והחדשנות גדל ב-46% ל-80 מיליארד אירו. המימון המוקצה לביטחון, גדל ב-62% ל-18.5 מיליארד אירו, שמטרתם להתמודד עם הגנה על הגבולות החיצוניים, הגירה וכו'. היחסים בין האיחוד האירופי לשכנים מדרום ומזרח יתוחזקו בעזרת 70 מיליארד אירו, 19% יותר מהתקציב השוטף הקודם.

אחד החידושים בתקציב הוא יצירת קוי תחבורה מקשרים בכל האיחוד, שמטרתם להגדיל את היתרונות של פרוייקטי תשתיות פאן-ארופיים. תקציב הקרן 40 מיליארד אירו ועוד 10 נוספים מהקרן ללכידות. המטרה מימון פרויקטים בטכנולוגיות תחבורה, אנרגיה ומידע. הנציבות גם מציעה ליצור אג"חים כדי לממן פרויקטים של תשתיות. המטרה היא להגדיל את דירוג האשראי של פרויקטים ובכך למשוך מימון נוסף.

צריך לרוץ מהר יותר

במהלך שבע השנים הבאות מדיניות הלכידות תתמקד במדינות ואזורים עניים. הנשיא בארוסו חזר והדגיש את הצורך בסולידריות ותמיכה במדינות עניות ובחברות חדשות באיחוד. סך של 376 מיליארד אירו יוקצו ללכידות כלכלית, חברתית וטריטוריאלית.

מדיניות הלכידות תהיה מקושרת באופן הדוק יותר למטרות לשנת 2020. הדבר ייעשה על ידי הצבת תנאים מיוחדים הקשורים לתחום הכלכלי. זה יבטיח, מצד אחד, כי קרנות האיחוד האירופי מנוצלות על ידי המדינות החברות על מנת להשיג את יעדי אירופה 2020, ומצד שני - כי הכספים לא הוצאו על מדיניות כלכלית רעועה. המימון בעתיד יהיה תלוי בהערכה של התוצאות. "חוסר ההתקדמות במילוי תנאים אלה יצמיח השעיה או ביטול של קרנות".

בתגובה להצעת הוועדה לפיתוח אזורי בפרלמנט האירופי, הנציבות מציעה יצירת קטגוריה חדשה של אזורים הזכאים לקבל מימון של האיחוד האירופי – שיכונו אזורי מעבר, עם תמ"ג לנפש בין 75% ל-90% מהתמ"ג הממוצע באיחוד.

חלקן של מדיניות הלכידות ומדיניות החקלאות המשותפת בתקציב האיחוד האירופי יגיע עד 2020 ל-0. השינויים העיקריים במדיניות החקלאות המשותפת קשורים לצמצום הדרגתי של ההבדלים בין סובסידיות במדינות החברות השונות, וכן הפיכת החלקאות לירוקה,  30% מהכסף לחקלאים ילך לאמצעים סביבתיים.

מקורות הכנסה

כצפוי, הוועדה מציעה, כי החל מ-2018 לכל המאוחר, כדי להציג מקורות הכנסה משל עצמו, ייקבע מע"מ בשיעור 1% וכן מס עסקאות פיננסיות (FFT). שיעור FFT ייקבע בחקיקה של הנציבות, הצפויה בסתיו. המטרה היא שבשנת 2020 ההכנסה מהמיסים תהווה 40% מתקציב האיחוד האירופי.

הוועדה עצמה העדיפה בעבר את המיסוי על רווחים ועל שכר במוסדות פיננסיים. המס על המגזר הפיננסי יפחית את הנטל על המדינות החברות התורמות לתקציב המשותף ויאפשר מערכת איסוף מרכזית, גם סקר יורופברומטר תומך, 61% מהאירופאים הם בעדו. ובכל זאת, הנשיא בארוסו הסביר כי למעשה הציפיה כי ה-FFT יוצג ברחבי העולם ולא רק באיחוד וזה לא צפוי לקרות.

הנשיא הבא של הבנק האירופי המרכזי, טוען כי הנהגת מס זה אינה פותרת את הבעיה העיקרית של המערכת הפיננסית - סיכון מוסרי. מס זה מעודד התנהגות ספקולטיבית. ויש גם סיכון לקביעת עלות גבוהה יותר של עסקאות כדי להפחית את הנזילות, דבר אשר יגדיל גם הוא את הספקולציות.

כפי שנשיא הנציבות ציין, עד כה עשר מדינות חברות כבר הציגו מנגנונים שונים למיסוי עסקאות פיננסיות אך נדרשת גישה אחידה כדי לא לסכן את שוק השירותים הפיננסיים המקומי. שאלה זו שנויה במחלוקת בין הפרלמנט האירופי ומועצת המדינות החברות. קבוצה של מדינות, ובהן בולגריה, כבר הודיעו על התנגדותן להנהגת מסים חדשים על המגזר הפיננסי.

חשבונות נקיים לאיחוד חזק

כדי לפשט את המערכת הקיימת של החזרים ותיקונים, שהיא מסובכת מדי, אינה שקופה במידה מספקת, הנציבות האירופית מציעה להחליפה במערכת קבועה של סכומים חד שנתיים לתקופה של שבע שנים. בשלב זה ארבע מדינות משלמות יותר ממה שהן מקבלות. לפי השיטה החדשה, בריטניה תקבל הפחתה של 3.6 מיליארד אירו, גרמניה - 2.5 מיליארד אירו, הולנד -1.05 מיליארד אירו ושבדיה - 350 מיליון אירו.

באשר למקבלי כספים מתקציב האיחוד האירופי, הנציב ענה לשאלה של עיתונאי כדלקמן: "אני כנראה לא חושף תעלומה גדולה כאשר אני אומר כי המדינות שמקבלות הכי הרבה הן המדינות העניות. ליטא, לטביה, אסטוניה, בולגריה הן המנצחות הגדולות".

ב-1 בינואר 2007 הפכה בולגריה לחלק מהאיחוד האירופי. וכמו כל חברה חדשה בגוש, הוזרמו סכומי כסף אדירים מהאיחוד האירופי (כ-30,000,000 €) המיועדים לפיתוח המדינה, בכדי להשוותה לשאר מדינות האיחוד ובכדי שתשמש מרכז מעבר סחורות ליבשת אירופה כולה. למה להשקיע בבולגריה? ההשקעה של האיחוד בבולגריה מקדמת את כלכלת בולגריה ומשפיעה על שוק הנדלן הבולגריה. למידע נוסף על השקעות נדלן באירופה והשקעות נדלן בבולגריה.

לקריאת המאמר המלא.

פורסם ב-1 ביולי 2011, מאת Ralitsa Kovacheva, סופיה.

 

ברברה פז HGS GROUP


השקעות נדל"ן בבולגריה


www.hgsgroup.co.il


074-7027024 ,0507-235981

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב