שאלות ותשובות בנושא צ'קים
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

שאלות ותשובות בנושא צ'קים 

מאת    [ 21/06/2011 ]
מילים במאמר: 556   [ נצפה 8307 פעמים ]

 
 

סקירה קצרה של הפורומים ברשת האינטרנט, מעלה כי רבים הם האנשים אשר לא יודעים כיצד להשתמש בצ'קים באופן נכון, מה הסכנה בגלגול צ'קים, ומהי דעת החוק לגבי ביטול צ'קים. במאמר זה ריכזנו את מיטב השאלות אשר נשאלו ברשת בנוגע לנושא הצ'קים, ונענה עליהם בצורה המקצועית והממוקדת ביותר, כך שאם עולה בראשכם איזו שאלה בנושא צ'קים, נסו קודם לבדוק האם היא מופיעה במאמר זה.

קיבלתי צ'קים כמשכורות, האם ניתן למשוך אותם בסניף הבנק שלי?
ניתן למשוך את הצ'ק במידה ולא מצוין עליו קרוס (שני קווים אלכסונים שפירושם - הפקדה בלבד) אך ורק באחד מסניפי הבנק של בעל חשבון הצ'ק.

האם ניתן להשתמש בצ'ק שתאריך פירעונו עבר?
בוודאי. לעומת זאת, לא ניתן להפקיד או למשוך כסף באמצעות צ'ק עם תאריך פירעון עתידי, ניתן להשאיר אותו בבנק למשמרת בתוספת תשלום עמלה.

עברתי דירה, האם מותר להשתמש בפנקסי צ'קים בהם רשומה הכתובת הישנה?
בהחלט כן, הפרטים החשובים על הצ'ק הם שמך, פרטי החשבון שלך וכמובן, הסכום וחתימתך. שאר הפרטים, כמו כתובת המגורים או הטלפון, לא קריטיים לבנק או לפורע הצ'ק. מומלץ להזמין מהבנק, בכל מקרה, פנקסי צ'קים חדש במהירות האפשרית. כתובת מעודכנת יכולה להיות לטובתך במקרה של שאובדן הצ'ק או רישום צ'ק שגוי.

היכן ניתן להזמין פנקסי צ'קים?
פנקסי צ'קים ניתן להזמין בכל בנק וכן, בבתי דפוס העוסקים במתן שירות זה. ההזמנה כרוכה בעלות בהתאם לדרישת הבנק או בית הדפוס, לרוב, הזמנה דרך הבנק תהיה זולה יותר.

האם הבנק יכול למנוע ממני להזמין פנקסי צ'קים?
בהחלט לא. אלא אם כן חשבון הבנק שלך לא תקין או מוגבל, על הבנק לאשר לך הדפסת פנקסי צ'קים.

מהם צ'קים חוזרים?
צ'קים חוזרים הם צ'קים שלא כובדו בבנק מסיבות שונות כגון: אין כיסוי בחשבון הבנק, חוסר בחתימה או תאריך, אי התאמה בין הסכום בספרות לסכום במילים, הפקדה טרם זמן פירעון הצ'ק, והפקדת צ'ק שבוטל. על צ'קים חוזרים משלמים עמלה.

איך רושמים צ'קים בצורה נכונה?
כתיבת צ'קים היא פעולה פשוטה אך היא דורשת הקפדה על מילוי מספר שדות חשובים: התאריך הרצוי לפירעון הצ'ק, סכום הצ'ק במילים ובמספרים וכמובן: חתימה. ניתן להוסיף לצ'ק קרוס או "למוטב בלבד" כדי להגביל את הצ'ק להפקדה בלבד או למנוע את סחירותו, בהתאמה.

מהו גלגול צ'קים?
צ'קים הם אמצעי תשלום לכל דבר, וככאלו, בדיוק כמו השטרות, ניתן להעביר אותם מגורם אחד לשני. אם, למשל, שילמת לאינסטלאטור באמצעות צ'ק, הוא יוכל לשלם לאדם אחר באמצעות אותו צ'ק. צ'קים שהתגלגלו עלולים לסכן אותך במידה ויחזרו, כיוון והגורם השלישי יפנה אלייך, גם כאשר אתה לא צד בעניין. ניתן להימנע מגלגול צ'קים על ידי הגבלת הסחירות של הצ'ק.

רכשתי מוצר ושלמתי עליו בצ'ק, איך אני יכול לבטל את הצ'ק במידה ואני לא שבע רצון מהמוצר?
לפי החוק, לא ניתן לבטל צ'ק בגלל אי שביעות רצון, יש לפנות לנותן השירות ולהלין מולו, ובמקרה הצורך, לגשת לערכאה משפטית. במידה ולא קיבלת את המוצר, ניתן לבטל את הצ'ק לאחר שמודיעים לנותן השירות. חשוב לדעת כי בעת ביטול צ'ק, נותן השירות יכול לתבוע אותך בבית משפט או מול ההוצאה לפועל. ביטול הצ'ק מתבצע מול הבנק.

קיבלתי צ'ק, אך אין לי חשבון בנק, כיצד אוכל לקבל את הכסף?
במידה והצ'ק מוסב על שמך בלבד, ובחלקו העליון של הצ'ק מופיעים המילים "למוטב בלבד", תוכל לגשת לבנק ולמשוך את הצ'ק. במידה ועל הצ'ק יש קרוס, הדרך היחידה היא לפתוח חשבון בנק ולהפקיד את הצ'ק, במידה ואין הגבלה כלל, ניתן להסב את הצ'ק על שם מישהו אחר, ולגבות ממנו את הכסף.

אורי יוסף

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב