ביקיה שעירה התמצית לדאגת יתר לזולת-תמציות פרחי ארץ-ישראל
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

ביקיה שעירה התמצית לדאגת יתר לזולת-תמציות פרחי ארץ-ישראל 

מאת    [ 14/04/2011 ]
מילים במאמר: 545   [ נצפה 3365 פעמים ]

 
 

 

בקיה שעירה

Vicia villosa

בקיה  מבוטא בחיריק או בפתח, שעירה, היא קטנית הפורחת בסוף האביב. היא בעלת צבעים מרהיבים של אדום וסגול ומשמשת כצמח למספוא. מינים של צמח זה תורבתו בניהם  הפול. לצמח פרי תרמילי שבהבשלתו נפתח וזורה את זרעיו למרחק.

אדם המגיב לתמצית של בקיה שעירה נאלץ בלית ברירה בגיל צעיר לקחת על עצמו תפקיד של ראש המשפחה. התפקיד הוטל עליו בגלל שאחד מבני המשפחה המבוגרים אב או אם הפסיק לתפקד או מת.  מאותו הרגע היה עליו  לשאת בעול המשפחה ולדאוג לרווחתם של אחיו ואחיותיו. הוא  מנוהל על ידי תחושת חובה, החזקה  בתחילת הדרך, יותר מצרכיו הפרטיים. דאגתו מקורה במחשבה שבלעדיו בני משפחתו לא יסתדרו בכוחות עצמם. התפקיד שלקח על עצמו הופך להיות היעוד, מטרת חייו, הסיבה לקיומו וממשיך גם כאשר בני המשפחה גדלו ויכולים להסתדר בכוחות עצמם.

דאגה נוצרת במצבים של חוסר וודאות. מטרתה לפתור בעיות בזמן קצר כמו במצב בו נעלם ילד משדה הראיה של הוריו. טבעי שבמצב זה תתעורר דאגה בהוריו שיחושו לחפשו. אבל כאשר הדאגה לחייהם של בני משפחתו הופכת מתגובה נקודתית לאירוע, להרגל מתמשך ולמטרת חייו של אדם זה, האחריות ומה שעולה ממנה הדאגה תעיק על אושרו ועל אושרם של בני משפחתו. עם הזמן היא יכולה לפגוע בתפקודו ובתפקודם הפיזי או הנפשי.

בנוסף הדאגה גורמת לו לחוש כאילו הוא ההורה של הנמצאים "תחת חסותו" ולכן כל דבר שיכול לקרות או שקרה  להם כאילו קורה או קרה לו ובאחריותו.

לכן כדי להיפטר מדאגת היתר, בעל התפקיד  דורש מכל אחד מבני המשפחה להיות זמין ולדווח כל שעה, שעה וחצי היכן הם נמצאים, אחרת הוא  "מת מדאגה". התמצית מובילה אדם זה להכרה כי ראשית: אין הוא מסוגל להבטיח את ביטחונם 24 שעות ביממה. שנית: שהוא בעצם דואג לעצמו ולא באמת להם (הוא מרגיש רע בלי התפקיד לכן התפקיד חשוב יותר מהמשפחה) שלישית: שעליו להכיר ביכולותיהם  של בני משפחתו להגן על עצמם לכשיצטרכו, בלעדיו.  שלישית: האדם זה שוכח שמטרת התפקיד שלקח על עצמו היא להיות תומך ומשען, כדי שהם, בזמן הקצר  ביותר יגיעו לעצמאות וימשיכו בחייהם.

 אחרי שנים בתפקיד אדם זה מרגיש בתוכו חשש כי אם יפסיק לדאוג לבני משפחתו, או אם הם יהפכו עצמאים, הוא עצמו יהפוך להיות חסר ערך. או אז נוצר מצב בו הוא ממשיך בתפקידו, אינו מאפשר לאחיו ואחיותיו להיווכח כי הם כבר גדולים ואינם עוד הילדים חסרי האונים. התוצאה:  מערכת יחסים עכורה שאינה תורמת לעצמאותו שלו ולא של משפחתו.

התמצית עוזרת לאדם להגדיר את תפקידו מחדש. התמצית עוזרת לשפר את מערכת היחסים בין המעורבים משום שהיא מספקת בפעם הראשונה מרחב מחיה חופשי לכולם. התמצית פותחת את האדם לבדיקת צרכיו האמיתיים ובחינת האפשרות שהיעוד שבחר שונה מדאגת היתר לבני משפחתו. התמצית שולחת אותו לחפש משמעות אחרת לחיים שלו מעבר לזו שקבע לעצמו.

התמצית משחררת את האדם מהנטייה להקרבה עצמית: מכיוון שנוח לו להעמיד את המשפחה שתחת אחריותו  לפני צרכיו שלו. הוא יודע ליצור תחושה של אסירות תודה, (הקדשתי את חיי בשבילך) שגם היא בתורה יוצרת קשר של חובה המעיקה ואינה מאפשרת חופש בחירה וחופש ממנו.

הבקיה עוזרת להתיר את הסבך, עוזרת להגדיר את התפקידים מחדש, מבלי ליצור תחושה של אשמה וכעס. היא מאפשרת לבני המשפחה המעורבים לבחון את צורכיהם האמיתיים להיות עצמאיים, היא מאפשרת לאדם זה להביט בבני המשפחה שהיו תחת חסותו כאנשים בוגרים ולא כאותם הילדים חסרי האונים, שהיו בעבר ולשחרר אותם.

 

אתר הבית של נתן אמסטר

 

נתן אמסטר  בעלים ומיסד של תמציות פרחי ארץ-ישראל http://www.holylandessences.com                                                           טל:03-6043242

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב