דף הבית  >> 
 >> 

הרשם  |  התחבר


עורך דין מתמחה בדיני נזיקין 

מאת    [ 10/02/2011 ]

מילים במאמר: 349   [ נצפה 2898 פעמים ]

דיני הנזיקין הם הענף המשפטי העוסק בפיצוי בגין נזק שנגרם לגוף או לרכוש על ידי גורם שניתן להטיל עליו חבות משפטית, בתאונת דרכים, תאונת עבודה, רשלנות למיניה, מטרדים שונים, תקיפה, כליאת שווא ועוד.

ההתדיינות המשפטית בדיני נזיקין נוגעת בשתי שאלות מרכזיות. האחת, האם קיימת אחריות של גורם הנזק, והשנייה, לאיזה סעד זכאי הניזוק. הסעד המקובל ביותר הוא פיצוי כספי. סעדים נוספים שמציע החוק הם צו עשה או צו מניעה.

סוגיית האחריות היא סוגייה סבוכה ומרכזית בדיני הנזיקין. היא חובקת דיון ברמת האחריות של המזיק לתוצאות מעשיו (רמת האחריות יושבת על ספקטרום הנע בין אחריות מוחלטת, לרשלנות, לכוונה ומודעות) וברמת האשם התורם של הניזוק, ויש לה השלכה מיידית על גובה הפיצויים שיקבל הניזוק.

דוגמה קלאסית לאחריות מוחלטת מצויה בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, שלפיו הולך רגל שנפגע בתאונת דרכים זכאי לפיצויים על נזקי הגוף שלו, ללא קשר לרמת הרשלנות של הפוגע לרמת האשם התורם שלו עצמו.

אלמנט הרשלנות בתביעות נזיקין הוא מקור להתפלפלות משפטית סבוכה וארוכה. הניזוק ישכור את שירותיו של עורך הדין המתמחה בדיני נזיקין. המזיק ישכור את שירותיו של עורך דין המתמחה בדיני נזיקין, וכל צד ינסה להוכיח, בהתאמה, את קיומה או העדרה של רשלנותו של המזיק והאשם התורם של הניזוק.

פקודת הנזיקין קובעת חובת זהירות כללית שאדם חב בה. המזיק ירצה להוכיח כי לא הפר את חובת הזהירות ולא התרשל. הניזוק ירצה להוכיח בדיוק את ההפך, וכי התרשלותו של המזיק קשורה לנזק שגרם. בית המשפט ישווה את התנהגות המזיק להתנהגות של האדם הסביר ובדרך זו יקבע אם המזיק התרשל.

אם נפסקה חבותו של המזיק בנזק ושיעורה, עובר הדיון לשאלת הסעדים שיקבל הניזוק. הסעד העיקרי, כאמור, הוא פיצוי כספי. מטרת הפיצוי להשיב את הניזוק למצב בו היה שרוי טרם קרות הנזק, לממן את הוצאתיו בעבר ובעתיד בגלל הנזק (למשל הוצאות על טיפול רפואי, שיקום, נסיעות, מימון עזרה חיצונית וכו'), לכסות את הפסדי השתכרותו בעבר ובעתיד, לפצות על כאב וסבל ועל קיצור תוחלת חיים.

אין צורך להכביר במילים על החשיבות שבשכירת שירותיו של עורך דין המתמחה בדיני נזיקין. על המאזניים ניצבים עניינים הנוגעים לחיים ולאיכותם, לרכוש ולכסף רב, וחשוב למצוא עורך דין המתמחה בתחום דיני הנזיקין כדי להשיג את התוצאות המיטביות.

 

המאמר נכתב באדיבות המדריך המוביל בישראל לבחירת עורכי דין מתוך רשימה איכותית של עורכי דין הפועלים בישראל ובחו"ל בתחומים משפטיים שונים - דיני נזיקין, דיני עבודה, משפט פלילי ועוד.


טל גולדפרב, מנהל חברת URL בניית אתרים באינטרנט, המתמחה בהקמת אתרי אינטרנט, קידום אתרים בגוגל ומיתוג עסקים ברשת האינטרנט. צוות URL הינו צוות מיומן ומקצועי ומאחורי ניסיון עתיר בבנייה וקידום עסקים באינטרנט.
מאמרים חדשים מומלצים: 

לגלות, לטפח, להצליח: חשיבות מימוש פוטנציאל הכישרון לילדים עם צרכים מיוחדים -  מאת: עמית קניגשטיין מומחה
המדריך לניהול כלכלת משק בית עם טיפים ועצות לניהול תקציב -  מאת: נדב טל מומחה
חשבתם שרכב חשמלי פוטר מטיפולים? תחשבו שוב! -  מאת: יואב ציפרוט מומחה
מה הסיבה לבעיות האיכות בעולם -  מאת: חנן מלין מומחה
מערכת יחסים רעילה- איך תזהו מניפולציות רגשיות ותתמודדו איתם  -  מאת: חגית לביא מומחה
לימודים במלחמה | איך ללמוד ולהישאר מרוכז בזמן מלחמה -  מאת: דניאל פאר
אימא אני מפחד' הדרכה להורים כיצד תוכלו לנווט את קשיי 'מצב המלחמה'? -  מאת: רזיאל פריגן פריגן מומחה
הדרך שבה AI (בינה מלאכותית) ממלאת את העולם בזבל דיגיטלי -  מאת: Michael - Micha Shafir מומחה
ספינת האהבה -  מאת: עומר וגנר מומחה
אומנות ברחבי העיר - זרז לשינוי, וטיפוח זהות תרבותית -  מאת: ירדן פרי מומחה

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

©2022 כל הזכויות שמורות

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים

לכותבי מאמרים:
פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
תנאי שימוש במאמריםמאמרים בפייסבוק   מאמרים בטוויטר   מאמרים ביוטיוב