דף הבית  >> 
 >> 

הרשם  |  התחבר


פרסומות, תקשורת ולגיטימציה של סמים 

מאת    [ 03/01/2011 ]

מילים במאמר: 1197   [ נצפה 3231 פעמים ]

 

אמור לא לסמים      אמור כן לחיים

Foundation for a Drug-Free World

________________________________________________________________

 

פרסומות, תקשורת ולגיטימציה של סמים

 

 

 

הסיבות לשימוש בסמים בגיל ההתבגרות הן רבות אך התקשורת משחקת תפקיד מפתח בכך. טבק ואלכוהול מייצגים את הסמים שמהווים את האיום הכי משמעותי על מתבגרים , כך על פי האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים.

 

המרכז לפיקוח על שיווק אלכוהול וצעירים (CAMY) פרסם את  "הצהרת מדיניות- ילדים, מתבגרים, התמכרות לסמים ואלכוהול והמדיה" של האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים.

 

תקציב הפרסום  של טבק, אלכוהול ותרופות מרשם הוא יותר מ- 25 מיליארד דולר לשנה בארה"ב. פרסום זה הוכח כיעיל. השימוש במדיה הדיגיטלית לפרסום תרופות הולך וגדל. בנוסף, חשיפה לסרטים המדורגים כ- PG13  (הצפיה אינה מומלצת מתחת לגיל 13 אלא בהשגחת הורים בלבד) או R  (הסרט מוגבל לצפיה מגיל 17 ומעלה בלבד), בגיל צעיר עלולה להיות הגורם המרכזי להתחלת שימוש בטבק ואלכוהול.

 

האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים ממליצה לאסור פרסום של טבק בכל המדיות, הטלת מגבלות על פרסום של אלכוהול והימנעות מחשיפה של ילדים לתכנים הקשורים לטבק, אלכוהול, תרופות מרשם וסמים לא חוקיים. כמו כן, על פי המלצת האקדמיה, יש להתייחס לנושא הפרסומות והמדיה בכל תוכניות המניעה ויש לשלב תוכניות חינוך לגבי המדיה בבתי הספר.

 

למרות שההורים, בית הספר, והממשל מנסים לגרום לכך שילדים ונוער "רק יאמרו לא" לסמים, יותר מ- 25 מיליארד דולר המממנים פרסומות של סיגריות אלכוהול ותרופות מרשם, גורמים להם "רק לומר כן" לעישון, שתית אלכוהול, ושימוש בסמים אחרים.

 

בנוסף, תוכניות טלויזיה, וסרטים מכילים כמות ניכרת של שימוש בסמים. שלא כמו הפרסום המסורתי, תיאור סמים חוקיים בתקשורת הוא בדרך כלל חיובי ואינו גורם לביקורת מכיון שהוא לא נתפס כפרסומת. התוצאה היא שאנשים צעירים מקבלים מסרים מעורבים לגבי שימוש בסמים והתקשורת תורמת בצורה משמעותית לכך שאנשים צעירים יסתכנו וישתמשו בסמים.

 

סמים לא חוקיים מופיעים בטלויזיה לעיתים קרובות. סצינות הכוללות שימוש בסמים שכיחות בסרטים כיום כאשר התוצאות המזיקות של השימוש בסמים לא מוצגות. מריחואנה היא הסם השכיח ביותר בסרטים ונראה שהשימוש בסם המריחואנה עושה קמבק בסרטים בדירוג R  (הסרט מוגבל לצפיה מגיל 17 ומעלה בלבד).

 

מחקר שנעשה בקולומביה גילה כי צפיה בסרטים המדורגים בדירוג R מעלה את הסיכון בשימוש במריחואנה פי שש. נראה שיוצרי הסרטים של הוליווד אינם מבינים כי התיחסות הומוריסטית לנושא הסמים מערערת את ההגנות הנורמליות של המתבגרים נגד סמים ויוצרת לגיטימציה לשימוש בהם. צריכה מוגברת של מוזיקה פופולרית אף היא משויכת לשימוש במריחואנה.

 

רופאי ילדים צריכים לעודד את תעשיית הפרסום את חברות התרופות, קבוצות של בריאות הציבור, וקבוצות רפואיות לקיים דיון מלא ופתוח לציבור על הצורך בפרסומות של תרופות מרשם.

 

רופאי ילדים צריכים לעודד את תעשיית הבידור להיות רגישה יותר לגבי ההשפעה של טלויזיה וסרטים על ילדים ומתבגרים ולקבל את העובדה שלתעשיה זו יש אחריות על בריאות הציבור.

 

ארגון "עולם ללא סמים" הינו ארגון של מתנדבים המביא ידע אמיתי על סמים ואלכוהול לילדים ובני נוער באמצעות הרצאות וחלוקת חוברות. לאחר הרצאה אחת הנערות כתבה- "מההרצאה אני לוקחת את הידע האמיתי על הסמים. לפני ההרצאה לא ידעתי שאפילו קצת סמים יכולים לגרום לכל מיני אסונות". נערה אחרת כתבה- "בדרך כלל אני לא אוהבת הרצאות כאלה. לא מתענינת , לא מקשיבה. אבל בהרצאה הזאת ממש נהניתי. למדתי כל כך הרבה דברים על סמים, אלכוהול. כששתיתי פעם אמרתי זה כיף, ראש טוב , חבר'ה והכל, אבל אחרי ההרצאה הזאת בחיים אני לא אשתה שוב." הארגון, אשר הוקם על ידי ארגון הסנטולוגיה, עובד עם בני נוער, הורים, מחנכים, ארגוני מתנדבים אחרים ועם כל מי שיש לו רצון לעזור לאנשים לנהל חיים נקיים משימוש בסמים.

 

קישורים וסימוכין

 http://www.camy.org/bin/i/h/AAPStatement.pdf

   CAMY(Center on Alcohol Marketing and Youth)   המרכז לפיקוח על שיווק אלכוהול וצעירים

_____________________________________________________________

 

www.drugfreeisrael.org  www.il.drugfreeworld.org  

 

 

כתובת למשלוח דואר : אילת מליס כהן, מסדה 36 חיפה 33075

©   כל הזכויות שמורות ל"עולם ללא סמים"-        Foundation for a Drug-Free World

 


 
מאמרים חדשים מומלצים: 

מערכת יחסים רעילה- איך תזהו מניפולציות רגשיות ותתמודדו איתם  -  מאת: חגית לביא מומחה
לימודים במלחמה | איך ללמוד ולהישאר מרוכז בזמן מלחמה -  מאת: דניאל פאר מומחה
אימא אני מפחד' הדרכה להורים כיצד תוכלו לנווט את קשיי 'מצב המלחמה'? -  מאת: רזיאל פריגן פריגן מומחה
הדרך שבה AI (בינה מלאכותית) ממלאת את העולם בזבל דיגיטלי -  מאת: Michael - Micha Shafir מומחה
ספינת האהבה -  מאת: עומר וגנר מומחה
אומנות ברחבי העיר - זרז לשינוי, וטיפוח זהות תרבותית -  מאת: ירדן פרי מומחה
שיקום והעצמה באמצעות עשיה -  מאת: ילנה פיינשטיין מומחה
איך מורידים כולסטרול ללא תרופות -  מאת: קובי עזרא יעקב מומחה
התוצאה הסופית -  מאת: נדב ברקאי מומחה
תסמונת מטבולית והקשר לתזונה קטוגנית  -  מאת: אילנה בירקין מומחה

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

©2022 כל הזכויות שמורות

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים

לכותבי מאמרים:
פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
תנאי שימוש במאמריםמאמרים בפייסבוק   מאמרים בטוויטר   מאמרים ביוטיוב