דף הבית  >> 
 >> 

הרשם  |  התחבר


אור וחושך - היום התשיעי של חנוכה 

מאת    [ 02/12/2010 ]

מילים במאמר: 333   [ נצפה 3279 פעמים ]

את המאמר הזה אני מקדיש ליום התשיעי של חנוכה. כן, היום התשיעי – יש יום כזה. הוא בא לאחר היום השמיני.

הסבר: כיצד נקרא היום שלאחר חנוכה: יום ראשון? כיצד נקרא היום שלאחר שמיני עצרת? יום ראשון? האם אין כאן המשכיות? האם חג החנוכה מסתיים, ואז מתחילה עונה חדשה? אין קשר למה שהיה? שמונה ימים הדלקנו נרות, שמחנו, הארנו את הבית, ואז מגיע היום שאחרי, ואנו פתאום רואים בית חשוך וצריכים להתחיל הכל מהתחלה? אם זה המצב, ודאי שניפול לייאוש ודיכאון. ואכן, ידוע הדיכאון שלאחר השבת; וכמויות התקפי הלב והשנאה לימי ראשון.

אולם אין הדבר חייב להיות כך. הראיה הנכונה היא שהיום שבא לאחר השבת, או היום התשיעי של סוכות, או של חנוכה – אינו רק תחילתו של זמן חדש, אלא בד בבד תחילתו נעוץ בסופו של החג, ומהווה המשכיות תוך נטילת האנרגיות הרבות מהחג. משל למה הדבר דומה? לאדם שישב בחושך. בביתו. והיה עצוב. הוא סבר שביתו ריק. ולא ידע שביתו מלא כל טוב. ואז – הדליקו לו נר אחד, והוא לפתע ראה שיש לו שולחן וכורסא לידו. הדליקו נר נוסף, וראה גם שטיח וכסאות. כך, בכל פעם שהדליקו נרות נוספים, הוא ראה עוד ועוד. ראה שלמעשה ביתו מלא כל טוב, והוא כלל לא ידע.

כאשר המנורה דולקת בשלמותה, שמחתו והודאתו שלמה. ואז, גם כאשר הנרות כבים, והחושך חוזר – הוא לא חוזר למצבו הראשון. עתה, גם בחושך, הוא יודע שביתו מלא, גם אם הוא לא רואה זאת.

למעשה, היום התשיעי גדול מהיום השמיני. אם ביום השמיני הוא זקוק לאור, על מנת לראות מה שיש לו, הרי שביום התשיעי הוא יודע שיש לו, גם ללא אור. הוא מבין, שגם החושך הוא אור. כך צריכים אנו לאגור לנו את הרגעים היפים שבחיים, בזוגיות – את רגעי האהבה; בחינוך – את רגעי הנחת; בכל העניינים – את הרגעים שבהם היינו "על הגובה" והודינו לקב"ה על כל צעד ושעל – אלה הם רגעי האור שלנו. וכאשר יבואו חלילה הרגעים הקשים יותר, כאשר יגיע היום התשיעי, אז גם אם כלפי חוץ לא רואים את האור, עדיין רגעים אלה יאירו לנו את הדרך וימלאו אותנו בכוח ותקווה.

ד"ר שי שגב, עו"ד ונוטריון - פילוסוף, עורך דין בנושאי מקרקעין, ירושות, חברות, משפט מסחרי ועוד. מרצה במשפטים ובתחומים נוספים. מעביר סדנאות בתחומים: זוגיות, חינוך, העצמה אישית. dr.shay.segev@gmail.com. * בלוג: הבלוג של ד"ר שי שגב. * לאתר הסדנאות: סדנאות. * לסרטים על פעילויות ושיעורים: סרטים. * פייסבוק "רק שאלה קטנה".
מאמרים חדשים מומלצים: 

מערכת יחסים רעילה- איך תזהו מניפולציות רגשיות ותתמודדו איתם  -  מאת: חגית לביא מומחה
לימודים במלחמה | איך ללמוד ולהישאר מרוכז בזמן מלחמה -  מאת: דניאל פאר מומחה
אימא אני מפחד' הדרכה להורים כיצד תוכלו לנווט את קשיי 'מצב המלחמה'? -  מאת: רזיאל פריגן פריגן מומחה
הדרך שבה AI (בינה מלאכותית) ממלאת את העולם בזבל דיגיטלי -  מאת: Michael - Micha Shafir מומחה
ספינת האהבה -  מאת: עומר וגנר מומחה
אומנות ברחבי העיר - זרז לשינוי, וטיפוח זהות תרבותית -  מאת: ירדן פרי מומחה
שיקום והעצמה באמצעות עשיה -  מאת: ילנה פיינשטיין מומחה
איך מורידים כולסטרול ללא תרופות -  מאת: קובי עזרא יעקב מומחה
התוצאה הסופית -  מאת: נדב ברקאי מומחה
תסמונת מטבולית והקשר לתזונה קטוגנית  -  מאת: אילנה בירקין מומחה

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

©2022 כל הזכויות שמורות

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים

לכותבי מאמרים:
פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
תנאי שימוש במאמריםמאמרים בפייסבוק   מאמרים בטוויטר   מאמרים ביוטיוב