דף הבית  >> 
 >> 

הרשם  |  התחבר


בצפון הרחוק 

מאת    [ 25/08/2010 ]

מילים במאמר: 673   [ נצפה 3470 פעמים ]

                 בצפון הרחוק

את רס"מ דרור יעקבי פגשתי לראשונה במלחמת לבנון השנייה תחת מטר פצצות מרגמה בדרך למטולה. עטוי קסדה ושכפ"ץ הוא עבד מסביב לשעון כדי לסייע לתושבי המועצה האזורית גליל עליון לשמור, ככל שניתן, ל שגרת החיים.

  כיום, ארבע שנים אחרי, ממשיך רס"מ יעקבי בפעילותו הרבה והמגוונת ללא לאות ועדיין הוא פועל בתחום הגזרה עשרים וארבע שעות כל  יום, כל השנה. לא נדירים המקרים בהם הוא מוזעק באישון לילה לטפל במקרה חירום. הקרבה של ישובי המועצה לגבול הצפון מחייבת את נוכחות המש"ק בכל אירוע.

המועצה האזורית גליל עליון היא מועצה שבה יש 30 ישובים הפרוסים על שטח של

400,000 דונם ובהם חיים כעשרים אלך בני אדם. זהו המש"ק היחיד בארץ הפעיל בחמש תחנות משטרה ושני מרחבים. שטח רב היקף ופעילות המחייב את המש"ק ליצירתיות רבה, עבודה מאומצת, הסתמכות על מתנדבי המשמר האזרחי והרב"שים ועבודה מתואמת מול קב"ט המועצה ומוסדות המועצה הרבים. זאת בנוסף לשימוש מושכל בכוחות המשטרה הרבים על מנת להתגבר על תופעות פשיעה באזור. רס"מ יעקבי מסנכרן כוחות מג"ב הפועלים באזור למיגור פשיעה למשל יחידת ארז ויחידת אורן של מג"ב צפון ויחידות מיוחדות נוספות לדוגמת כלבנים תצפיתנים ועוד.

 שמונים מתנדבי המשמר האזרחי מופעלים ע"י רס"מ בועז בורנשטיין כחלק ממרכז השיטור הקהילתי .תפקיד המתנדבים או המתמי"דים ( מתנדבים במדים ) כפי שנהוג לקרוא להם הוא לסייע למג"ב בהרתעה בנושא הפח"ע ובעיקר להרתעה ולמניעת גניבות ע"י סיורים בשטחים החקלאיים, ע"י בדיקות של כלי רכב ואנשים חשודים הם פועלים בעיקר בשעות אחה"צ כשהחקלאים יוצאים מהשטחים ובד"כ הגנבים נכנסים במקומם.

 המש"ק באזור הכפרי אחראי על מיגור תופעות פשיעה שאינן מוכרות במגזר העירוני. חלק ניכר מתופעות פשיעה שונות בא לידי ביטוי בעבודתו של המש"ק :

הצתות ושריפות של שטחים חקלאים, חורשות ויערות:- "מכיוון שהאזורים הם כה נרחבים אנו פועלים במישור המודיעיני  והן במישור המבצעי כאשר בשגרה אני מכווין את הכוחות הפועלים בשטח להגביר ערנות ע"י ביצוע תצפיות בעיקר על מנת לזהות את מקור האש על מנת להשתלט עליה מוקדם ככול שניתן ולציין שיש הצלחה אך כפי שניתן לראות מועטה יחסית. התפקיד העיקרי של מג"ב באירוע הצתה הוא לסייע בחילוץ מטיילים משמורות טבע ומיערות, לסרוק כבישים או צירים המובילים לאזור ההצתה על מנת לאתר חשודים וכן סיוע בסגירה של כבישים על מנת לשמור על הנפש והרכוש."

 גניבות של חומרי הדברה וציוד חקלאי- "לאחרונה נגנבה חבית אחת של חומר הדברה בשווי של -2500 שקלים מקיבוץ גדות. בעקבות חקירה מאומצת איתרנו  רכב חשוד שהסתובב  באזור וכעבור כמה ימים מצאתי את עצמי עם עוד 25 לוחמים של מג"ב בחיפוש בסח'נין אחר חשוד אשר נמצא אצלו רכוש גנוב רב ובניהם חבית חומר ההדברה המסוכנת לבני אדם."

 פגיעה בתשתיות לאומיות- "נושא התשתיות הלאומיות גם הוא באחריותנו. בעיקר גניבות המתכות. אנו מודעים  לתופעה של פירוק שנאים של חשמל מעמודים של חברת החשמל לצורך גניבת הליבה מבפנים שהיא כ-200 עד 300 ק"ג של נחושת. חברת חשמל מפעילה חברת ביטחון משלה בנושא אך אנו מסייעים ככול שניתן ורואים תופעה זו מעבר לגניבה ולגרימת נזק גם לאומנות לשמה שכן פגיעה בתשתיות לאומיות היא עבירה מסוג פשע."

הפלישה לשטחים חקלאיים - "התופעה קיימת אך נבלמה לאחרונה עקב מעצרים שבצענו. הנושא חמור בעיקר  במחסור בשטחי מרעה הנמצאים בצפון רמת הגולן,  רועי העדרים שאינם בפיקוח גונבים בקר, גורמים נזק לגדרות ואף מציתים שטחים. הובלנו מהלכים בשיתוף עם הסיירת הירוקה ומנהל מקרקעי ישראל לפעול כנגד אותם פולשים."

טיפול בתאונות דרכים-הכשרתו הקודמת של רס"מ יעקבי כראש משרד תנועה ובוחן תאונת דרכים הופכת אותו לגורם המקצועי הבכיר באזור בכל הקשור לטפול בתאונות דרכים. הכבישים הצרים והמפותלים, תנועת המטיילים הרבה, השילוב של תנועת כלי רכב חקלאיים ונוסעים מביאים לתאונות דרכים להם  נדרש טפול משטרתי מקצועי כפי שרס"מ יעקבי יודע ונותן.

 רס"מ דרור יעקבי עזב בעקבות תפקידו את ישוב הולדתו מטולה ועבר להתגורר בקבוץ שמיר שהוא ישוב בתוך המועצה האזורית גליל עליון. ברכבו שהוקצה על ידי המועצה יש שני מכשירי קשר על תדרי הצבא, משטרה, מג"ב ומכבי האש. רכב המשמש כמעין חפ"ק קטן יעיל וזריז המסייע למילוי תפקידו בהצלחה.

   ובנימה אישית:  אזור מקסים, מפקד יעיל ומקצועי, שוטר מש"ק מסייע ותומך הן באופן אישי והן בהפעלת המנדבים, מועצה המכירה בחשיבות התפקיד ומפקדת מג"ב ואק"מ תומכת. נעים לנוע, נעים לראות, טוב לדעת שיש על מי לסמוך.

ד"ר אבי זלבה

ד"ר אבי זלבה, קרימינולוג ויועץ ארגוני http://www.articles.co.il/author/4136" target="_blank">http://www.articles.co.il/images/icons/1blue.gif" />
מאמרים חדשים מומלצים: 

חשבתם שרכב חשמלי פוטר מטיפולים? תחשבו שוב! -  מאת: יואב ציפרוט מומחה
מה הסיבה לבעיות האיכות בעולם -  מאת: חנן מלין מומחה
מערכת יחסים רעילה- איך תזהו מניפולציות רגשיות ותתמודדו איתם  -  מאת: חגית לביא מומחה
לימודים במלחמה | איך ללמוד ולהישאר מרוכז בזמן מלחמה -  מאת: דניאל פאר מומחה
אימא אני מפחד' הדרכה להורים כיצד תוכלו לנווט את קשיי 'מצב המלחמה'? -  מאת: רזיאל פריגן פריגן מומחה
הדרך שבה AI (בינה מלאכותית) ממלאת את העולם בזבל דיגיטלי -  מאת: Michael - Micha Shafir מומחה
ספינת האהבה -  מאת: עומר וגנר מומחה
אומנות ברחבי העיר - זרז לשינוי, וטיפוח זהות תרבותית -  מאת: ירדן פרי מומחה
שיקום והעצמה באמצעות עשיה -  מאת: ילנה פיינשטיין מומחה
איך מורידים כולסטרול ללא תרופות -  מאת: קובי עזרא יעקב מומחה

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

©2022 כל הזכויות שמורות

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים

לכותבי מאמרים:
פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
תנאי שימוש במאמריםמאמרים בפייסבוק   מאמרים בטוויטר   מאמרים ביוטיוב