דף הבית  >> 
 >> 

הרשם  |  התחבר


תשבצים - מושגי יסוד 

מאת    [ 27/07/2010 ]

מילים במאמר: 404   [ נצפה 6246 פעמים ]

מקובל לכנות בשם תשבץ, חידות מילים או מספרים בהן התשובות המבוקשות משתלבות בהצלבה, במאוזן ובמאונך, בתוך תבנית משורטטת של משבצות ריקות, לפי רמזים הניתנים לצד התבנית או בתוכה. בין המילים, המשובצות בתבנית, מפרידים באמצעות משבצות המכילות צבע או צורות שונות או באמצעות קווים מעובים. פתרון תשבצים הוא אתגר ליכולת החשיבה, לאוצר הידע הכללי והלשוני של הפותר ויש הרואים בו רפואה מונעת לדמנציה ולפגעים ניווניים אחרים של המוח.
בנוסף לתשבץ המלבני, המקובל והשגרתי, שבו משבצים מילים, על פי ההגדרות שניתנו, יש תשבצים מסוגים רבים ושונים. השונות היא לעתים צורנית, על פי צורת המסגרת בה עומדים לשבץ את התשובות או שונות תוכנית, על פי סוגי התוכן בהן צריך למלא את התשבץ.

סוג התשבץ הפופולרי ביותר בישראל הוא ה"תשחץ", תשבץ בו ההגדרות של המילים המבוקשות מוצבות בתוך המסגרת עצמה, בתוך המשבצות שאמורות להפריד בין המילים השונות ו/או על שולי המסגרת. התשחץ זוכה לפופולריות בעיקר משום שהפותר אינו צריך להעביר את מבטו מהטקסט של ההגדרות אל המסגרת ובחזרה, ההגדרות בתוך המסגרת והעיניים פטורות משוטטות. לצד יתרון זה יש בתשחץ גם חיסרון אופייני, ההגדרות בתשחץ חייבות להיות קצרות, בגלל המקום המצומצם המוקצב להן, לכן המחבר נאלץ לתת הגדרות שבלוניות ולא מעמיקות או מתחכמות.

גיוון מסוים מוכנס בתשחצים על ידי שיבוץ תמונות או ציורים בתוך המסגרת, תמונות או ציורים המחליפים הגדרות. יש חילוקי דעות על התועלת שבכך והתופעה מצומצמת ושולית יחסית.

על פי דרך הגשת ההגדרות, התשבצים מתחלקים ל"רגילים" ואיטלקים. בתשבצים הרגילים ממספרים את המשבצות, מהן אמורים להתחיל לכתוב את המילים בתוך המסגרת ועל פי אותו מספור רושמים בצד המסגרת או מתחתיה או מעליה, את ההגדרות. ההגדרות למילים, שצריכים לכתוב בצורה אופקית (במאוזן), בקבוצה נפרדת וההגדרות למילים, שצריכים לכתוב בצורה ורטיקלית (במאונך), בנפרד. בתשבצים איטלקים לא מציבים מספור בתוך המסגרת, אך ממספרים את השורות המאוזנות ואת הטורים המאונכים ואת ההגדרות נותנים לפי מספר השורה/הטור, כשקווים מפרידים בין ההגדרות השונות של אותה שורה או אותו טור.

תשבץ קו הוא תשבץ רגיל או איטלקי, שהמילים בתוכו מופרדות על ידי קווים מעובים ולא על ידי משבצות מושחרות או מצוירות.

תשבץ לבן הוא תשבץ רגיל או איטלקי, שבו המסגרת מוגשת לפותר ללא משבצות שחורות או קווים מפרידים. בתשבץ לבן רגיל גם לא כותבים בתוך המסגרת את המספור. בתשבצים לבנים הקושי של הפותר גדול יותר, עליו למצוא, בנוסף למילים המוגדרות בצד, גם את המיקום הנכון של המשבצות המפרידות ולסמן אותן. לפעמים נותנים לפותרים סיוע על ידי הצבה חלקית של משבצות שחורות או כתיבת מילה או שתיים בתוך המסגרת של התשבץ, כדי שלפותר יהיה קל יותר להתחיל את הפיענוח.

במאמר הבא ארחיב על מיני תשבצים נוספים.

אריה ענבר - המייסד, העורך הראשי והבעלים של "הוצאת ענבר", הוצאה לאור המתמחה בהפקת והפצת שעשועוני תשחצים מכל הסוגים.


אריה ענבר הוא מחבר תשבצים מזה עשרות שנים והוצאתו הפיקה מאות כותרים של חוברות תשבצים. ב"הוצאת ענבר" יצא לאור גם הרומן המשטרתי "מתים לא חורצים לשון", מפרי עטו של אריה ענבר.
מאמרים חדשים מומלצים: 

חשבתם שרכב חשמלי פוטר מטיפולים? תחשבו שוב! -  מאת: יואב ציפרוט מומחה
מה הסיבה לבעיות האיכות בעולם -  מאת: חנן מלין מומחה
מערכת יחסים רעילה- איך תזהו מניפולציות רגשיות ותתמודדו איתם  -  מאת: חגית לביא מומחה
לימודים במלחמה | איך ללמוד ולהישאר מרוכז בזמן מלחמה -  מאת: דניאל פאר
אימא אני מפחד' הדרכה להורים כיצד תוכלו לנווט את קשיי 'מצב המלחמה'? -  מאת: רזיאל פריגן פריגן מומחה
הדרך שבה AI (בינה מלאכותית) ממלאת את העולם בזבל דיגיטלי -  מאת: Michael - Micha Shafir מומחה
ספינת האהבה -  מאת: עומר וגנר מומחה
אומנות ברחבי העיר - זרז לשינוי, וטיפוח זהות תרבותית -  מאת: ירדן פרי מומחה
שיקום והעצמה באמצעות עשיה -  מאת: ילנה פיינשטיין מומחה
איך מורידים כולסטרול ללא תרופות -  מאת: קובי עזרא יעקב מומחה

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

©2022 כל הזכויות שמורות

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים

לכותבי מאמרים:
פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
תנאי שימוש במאמריםמאמרים בפייסבוק   מאמרים בטוויטר   מאמרים ביוטיוב