דף הבית  >> 
 >> 

הרשם  |  התחבר


שומרות רוסיות על שבויים גרמנים 

מאת    [ 31/12/2009 ]

מילים במאמר: 694   [ נצפה 4639 פעמים ]

מחנה שבויים

   "במעבר" הוא סרט מרתק על מחנה שבויים ברוסיה הקפואה של שנת 1946.הסרט עוקב אחר קבוצה של 60 קצינים וחיילים גרמנים הכלואים במחנה שבויים רוסי בלנינגרד ואשר הצוות הכולא והשומר מורכב רק מנשים וגבר נכה אחד.

 מטבע הדברים מכיל הסרט מסרים רבים שחלקם גלויים וחלקם סמויים מהעין.חשוב מאוד להכיר את ההיסטוריה של אותה תקופה כדי לעכל את שרואים ולהבין את רוח הסרט.הגרמנים ניסו לכבוש את לנינגרד והטילו עליה מצור ממושך אשר הביא את תושבי העיר לרעב קיצוני.תבוסת הצבא הגרמני בחזית הזו ועמידת הבריטים בבליץ הביאה למהפך ולשינוי הלחימה במלחמת העולם השנייה זאת כמובן עם כניסתה של ארצות הברית למלחמה.

 מחנה השבויים הכיל כפי שכתבתי נשים בלבד כאשר השבויים היו חיילים גרמנים.בתוך אותה קבוצת  קצינים וחיילים היו גם קציני SS  אשר נטלו חלק במלחמה במסגרת חטיבה מיוחדת אשר בצעה פשעי מלחמה מזוויעים כנגד האוכלוסייה המקומית.חלק מתפקיד השומרות הרוסיות היה לאתר את אותם נאצים כדי להעמידם לדין ולהוציאם להורג בתליה.

 הסרט עוקב בקפדנות מעושה ובחסך רגשי אחר ההתפתחויות שבין השבויים הגרמנים לשומרות הרוסיות.מלכתחילה מעמיד הסרט את הצופה בפני בעיה אתית לא פשוטה: האם לרחם על השבויים הגרמנים אשר עד שנת 1945 בצעו פשעים כנגד האנושות וגרמו למוות של עשרות מיליוני אנשים.האם יש מקום לרחמים וחמלה כנגד אותם שבויים.

 בסרט מוצגות הסוהרות הרוסיות כבנות אנוש בניגוד לשבויים הגרמנים המתגלים במלוא קלונם, לכלוכם,ההתנפלות על המזון המוגש להם ובעיקר במלוא עליבותם כנכנעים לנשים רוסיות אשר הן האחראיות על גורלם.הבימאי השכיל להציג זאת במספר סצנות קצרות ומשכנעות שהבולטת בניהם הייתה  התנפלותם על האוכל תוך שימוש בכלי היקר ביותר עבורם שאותו נשאו עימם לכל מקום והוא :כף אכילה.בנוסף הוצגו בסרט רגעים קשים של השפלה ברמות שונות.

 מטבע הדברים מקום סגור בין גברים לנשים יוצר מתח מיני חזק מאוד והתפתחויות רומנטיות בין אלמנות רוסיות לבין חיילים גרמנים אשר  בצעו נגד העם הרוסי וכמובן היהודי פשעים ברמות של זוועה ופשעי מלחמה מהסוג הנורא ביותר.הסרט אינו שופט את הנעשה אלא, מציג בצורה מרוחקת וקרה את זוועות המלחמה בעבר מול הווה של מעין מצב ביניים ולבין תקווה מרומזת לעתיד טוב יותר שבו האדם כאדם יגבר על  הלאום והפשיזם המוביל לתוצאות כה הרסניות.

 צפינו בסרט, סימתי ואני.שוחחנו עליו לפני השינה ובשעות הבוקר.סרט מעניין, חשוב ובמידה מסוימת מציג  את האיוולת שבמלחמה.

 שווה צפייה.

ד"ר אבי זלבה

ד"ר אבי זלבה, קרימינולוג ויועץ ארגוני http://www.articles.co.il/author/4136" target="_blank">http://www.articles.co.il/images/icons/1blue.gif" />
מאמרים חדשים מומלצים: 

חשבתם שרכב חשמלי פוטר מטיפולים? תחשבו שוב! -  מאת: יואב ציפרוט מומחה
מה הסיבה לבעיות האיכות בעולם -  מאת: חנן מלין מומחה
מערכת יחסים רעילה- איך תזהו מניפולציות רגשיות ותתמודדו איתם  -  מאת: חגית לביא מומחה
לימודים במלחמה | איך ללמוד ולהישאר מרוכז בזמן מלחמה -  מאת: דניאל פאר
אימא אני מפחד' הדרכה להורים כיצד תוכלו לנווט את קשיי 'מצב המלחמה'? -  מאת: רזיאל פריגן פריגן מומחה
הדרך שבה AI (בינה מלאכותית) ממלאת את העולם בזבל דיגיטלי -  מאת: Michael - Micha Shafir מומחה
ספינת האהבה -  מאת: עומר וגנר מומחה
אומנות ברחבי העיר - זרז לשינוי, וטיפוח זהות תרבותית -  מאת: ירדן פרי מומחה
שיקום והעצמה באמצעות עשיה -  מאת: ילנה פיינשטיין מומחה
איך מורידים כולסטרול ללא תרופות -  מאת: קובי עזרא יעקב מומחה

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

©2022 כל הזכויות שמורות

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים

לכותבי מאמרים:
פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
תנאי שימוש במאמריםמאמרים בפייסבוק   מאמרים בטוויטר   מאמרים ביוטיוב