דף הבית  >> 
 >> 

הרשם  |  התחבר


סוכות במדבר- המחיר עליכם:אושפיזין. 

מאת    [ 10/10/2008 ]

מילים במאמר: 633   [ נצפה 2891 פעמים ]

מדינת ישראל אחראית לביטחון תושביה, אשר נמצאים בגבולותיה, למעט ב"שטחים" שבה הוא לוקה בשסעת ( schizophrenia ), ללא הבדל אזרח תושב או תייר. ברגע שהאזרח יוצא מגבולות המדינה, אין המדינה רשאית או יכולה לערוב לביטחונו. היא כמובן תעשה הכול לטפל בענייניו באמצעות נציגיה בחו"ל, תפעיל לחצים, במישורים שונים, אך מעבר לזה ידה קצרה מלהתערב. שונה הדבר במקרה של שבויים שנופלים בידי אויב בשרות המדינה, או חטופים כדוגמת גלעד שליט.

באחרונה פורסמו אזהרות מצד המטה ללוחמה בטרור וגורמים אחרים לרבות אזהרה מצד שר הביטחון אהוד ברק כי הנוסעים לסיני עלולים להסתכן בפיגועים או בחטיפות. העובדה שהמעבר במסוף טאבה לא נסגר כדי למנוע מעבר לסיני, אומרת שישראל היא מדינה פתוחה ואינה סוגרת שערים. לא ביבשה, לא בים ולא באוויר. היא לא אומרת שבדיעבד היא משלימה עם הנסיעה מצרימה של אזרחי ישראל ועם ההשלכות שלה..

משום כך ראוי היה כי בצד האזהרות של המטה ללוחמה בטרור, וכל זרועות הביטחון, שלא לצאת לסיני, תתלווה אמירה גם אם לא מפורשת ורק משתמעת (מטעמים שונים, לרבות איפוק דיפלומטי) באופן ברור. האחריות לשחרור ישראליים שעלולים להיחטף בסיני חלה על ממשלת מצרים ועליה בלבד. ממשלת ישראל, ואין זה משנה מה תהיה דעת הקהל המתעתעת שלנו, חייבת להבהיר כי אלה מניות שהיא לא עוסקת בהם. וודאי שעצם החטיפה על ידי סוחרי אדם, בשם אידיאלים כביכול או למטרות פדיון כספי, היא מקוממת ויש להיאבק בה. אך במקרה זה, ישראל תיאבק ככול מדינה במקרים דומים, תפעיל את נציגיה, תלחץ, תקים צעקות אבל לא תשלם מאומה בתמורה לשחרור.

כירושלמי זה מקומם אותי כאשר היו פיגועים כאן, לא רק התיירים הזרים הדירו רגליהם מעיר זאת אלא גם הרבה מאוד ישראלים, כולל בני נוער שהוריהם לא רצו שיבואו לירושלים במסגרת חינוכית. אבל לסיני נוסעים, כן אזהרות, לא אזהרות. ואוסיף, שלא במוסגר. ה"מסע" למען שחרור נועם שליט לבש מימדים
ראוותניים שגובלים במעין אופנה to be in . במאמר אחר כבר הבעתי את דעתי על צורת המסרים של נועם שליט, אביו של גלעד, שהם דוגמה של מחאה נוקבת אך מאופקת. אות ומופת להעברת מסר ברור של יחיד במשטר דמוקרטי. מאידך האם מישהו מעלה על דעתו שממשלת ישראל, כול ממשלה, זקוקה להפגנות כדי לפעול למען שחרורו של גלעד - .ככול שהפגנות אלה תהיינה לוחצות יותר כן החמאס יעלה את המחיר. האם מישהו מעוניין בזה? אבל גלעד שליט הוא לוחם שהמדינה שלחה אותו והיא אחראית בתחילתו של דבר ובסופו לגורלו. לא כן המטיילים לסיני.

אם יש גיבורים אשר מתעלמים מן האזהרות, אם יש קלי דעת שבטוחים שכלום לא יקרה, אם יש משוכנעים כי בסופו של דבר ישראל תדאג לשלם בעבורם מחיר- יש להוציא זאת מראשם, וגם מראש כול המוחים בפוטנציה או המטילים את כול האחריות על הממשלה והממסד ומנערים מעצמם כול אחריות. זה כולל גם הורים. אם זה בחינוך,אם זה במערכת המשפט, אם זה בניקיון הסביבה או כמעט בכול נושא נסיבתי.הכול הממשלה? איפה אתם?

די לנו שלדרום אמריקה צעירים יוצאים ל- tracking ואובדים, או נופלים מצוקים וזרועות המדינה נחלצים לעזרה. זה נכון וצודק. זה חלק מן החיים שלנו שצעירים בעיקר לאחר שסיימו את שנות השרות ירצו להתפרק קצת בקצות תבל. לגבי מקומות אלה אין גם אזהרות ממוקדות, מסוג זה או אחר, וכל צעירה וצעיר יודעים כי בינות הנופים המטרפים הללו מצויה לא רק הנאה וריגשה אלא טמונה גם סכנה. יחסית למטיילים אחרים הישראליים זהירים למדי והם יצרו מערכות קשר גם במקומות נידחים.

זה לא המקרה לגבי מצרים בכלל וסיני בפרט. סיני היא איזור מרהיב ביופיו ומקום מרגוע לנפש, והיא מוקד תיירותי ראוי, לצעירים, למבוגרים, תרמילאים או תאבי פינוקים. אבל היא במידה רבה שטח הפקר בפועל שגם המצרים לא שולטים בו שלטון מוחלט. במדבר מצויים אלמנטים עוינים לא רק לישראל אלא גם למצרים. יש בדואים שנשכרים מסיוע לכנופיות טרור או למבריחי אדם וסמים. מכאן שיחד עם התרמיל והמזוודות וכול כבודה, היוצאים לסיני ייקחו גם אחריות על עצמם וישאו בה. שר הביטחון הציע לישראלים האלה את מצפה רמון כחלופה ראויה. אני לא מציע להם מאומה. הם רוצים סוכות במדבר- שישלמו את מלוא המחיר. גם לתשומת לב סוחריי אדם בחמאם, הג'יהאד האיסלמי ובראש וראשונה בחיזבאללה..
צבי גיל הוא עיתונאי וסופר. מילא תפקידים בכירים ברדיו ובטלוויזיה במסגרת רשות השידור. הוא עוסק בפרוייקטים שנוגעים לתקומה של ניצולי השואה והתפקיד שהם מילאו בהקמת המדינה ובביסוסה.מאמרים חדשים מומלצים: 

חשבתם שרכב חשמלי פוטר מטיפולים? תחשבו שוב! -  מאת: יואב ציפרוט מומחה
מה הסיבה לבעיות האיכות בעולם -  מאת: חנן מלין מומחה
מערכת יחסים רעילה- איך תזהו מניפולציות רגשיות ותתמודדו איתם  -  מאת: חגית לביא מומחה
לימודים במלחמה | איך ללמוד ולהישאר מרוכז בזמן מלחמה -  מאת: דניאל פאר מומחה
אימא אני מפחד' הדרכה להורים כיצד תוכלו לנווט את קשיי 'מצב המלחמה'? -  מאת: רזיאל פריגן פריגן מומחה
הדרך שבה AI (בינה מלאכותית) ממלאת את העולם בזבל דיגיטלי -  מאת: Michael - Micha Shafir מומחה
ספינת האהבה -  מאת: עומר וגנר מומחה
אומנות ברחבי העיר - זרז לשינוי, וטיפוח זהות תרבותית -  מאת: ירדן פרי מומחה
שיקום והעצמה באמצעות עשיה -  מאת: ילנה פיינשטיין מומחה
איך מורידים כולסטרול ללא תרופות -  מאת: קובי עזרא יעקב מומחה

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

©2022 כל הזכויות שמורות

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים

לכותבי מאמרים:
פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
תנאי שימוש במאמריםמאמרים בפייסבוק   מאמרים בטוויטר   מאמרים ביוטיוב