דף הבית  >> 
 >> 

הרשם  |  התחבר


AMAS - בדיקת דם לגילוי מוקדם של סרטן 

מאת    [ 11/07/2008 ]

מילים במאמר: 611   [ נצפה 13552 פעמים ]


בדיקת ה-AMAS הינה פטנט רשום של מעבדת Oncolab בארה"ב. זוהי בדיקת דם בה ניתן לגלות פעילות סרטנית כלשהי חודשים ואף שנים (לפעמים 5-10 שנים) לפני שניתן למצוא כל עדות קלינית אחרת לתהליך ממאיר בגוף הנבדק.
הבדיקה קיבלה אישור ראשוני לשימוש ב-1977 ואישור רשמי מה-FDA ב-1988 כבדיקה ניסיונית. ב-1995 אושרה ע"י ה-FDA כבר מעבר למעמד של "בדיקה ניסיונית", דבר שהביא לאישורה גם ע"י ה-Medicare האמריקאי הממשלתי, שהוא הגוף המחמיר ביותר להכרה בבדיקות רפואיות בארה"ב.

בדיקת ה-AMAS (Anti Malignin Antibody in Serum) מבוססת על העובדה שלכל סוגי הסרטן יש חלבון אחד משותף - מליגנין. גם בכמויות מזעריות עשוי המליגנין להמריץ את המערכת החיסונית לייצר כנגדו נוגדנים. נוגדנים אלה (מסוג IgM) ניתנים לזיהוי בקלות בדם, וכך, לפי כמות הנוגדנים, ניתן לדעת ברמת דיוק גבוהה מאד אם יש סרטן בגוף או לא. כלומר, בדיקת ה-AMAS מודדת את כמות הנוגדנים בדם כתגובה לסרטן פעיל, ללא קשר מהותי למיקום או סוג הסרטן. רמת הדיוק של הבדיקה היא 95% בבדיקה אחת ו-99% כאשר עושים שתי בדיקות בהפרש זמן קצר יחסית האחת מהשניה. רמת דיוק זו גבוהה יותר אפילו מביופסיות וממוגרפיה.

מבחינת הרפואה המקובלת מהווה ה-AMAS בעיה במידה מסויימת. אמצעי הטיפול העומדים לרשות האונקולוגים (כימותרפיה, הקרנות וניתוחים) הינם רעילים ואגרסיביים, ובמקרים רבים אינם יעילים. כאשר מתגלה (בזכות ה-AMAS) פעילות ממארת בשלב כה מוקדם בו הממצאים הקליניים עדיין חבויים (הגידול עשוי להיות קטן ביותר, מיקומו טרם זוהה וסוגו טרם הוגדר), אין הצדקה מוסרית להשתמש באמצעים האונקולוגיים הנ"ל, שהינם הרסניים עבור מערכת החיסון, והרופא המטפל מוצא עצמו במבוכה לגבי בחירת הטיפול המתאים. מסיבה זו מרבית האונקולוגים עדיין לא מכירים את בדיקת ה-AMAS.
זוהי כנראה גם אחת הסיבות לכך שעד היום עדיין ישנה התנגדות ל-AMAS מצד חלק מהאונקולוגים וחלק מהממסד הרפואי. התנגדות זו הולכת ופוחתת ככל שהמחקר הרפואי והמדעי מתקדם וככל שיותר ויותר רופאים מגלים את אמינותה של הבדיקה. מרכזים רפואיים מפורסמים בארה"ב כמו Mayo Clinic, Harvard Medical Center ו-Stanford Medical Center כבר משתמשים ב-AMAS.
ברפואה ההוליסטית לעומת זאת, נותן גילוי מוקדם כזה את האפשרות להתחיל מייד בטיפול מתאים, וכך יש סיכויים מצויינים למניעת התפתחותה של מחלה ממארת ואף לאפשרות לריפוי מלא מהמחלה.

מבחינת הנבדק, בדיקת ה-AMAS הינה כמו כל בדיקת דם אחרת. אבל... מעבדת Oncolab היא היחידה בעולם העושה את האנליזה לדגימות הדם. כדי שהדם יגיע לארה"ב במצב תקין יש לשמור אותו בקירור עמוק. לכן לוקחים בארץ את דגימות הדם רק במעבדה שעובדת בקשר עם Oncolab, ומעבדה זו שולחת את הדגימות במשלוח אקספרס ובקירור עמוק לארה"ב, דבר המייקר מאד את הבדיקה (מחיר הבדיקה הוא 1200 ש"ח). כדי למנוע עלות יקרה יותר דואגת המעבדה לרכז את לקיחת הדגימות רק כאשר ישנם לפחות 5 מעוניינים כדי לשלוח את כל הדגימות שלהם ביחד.
תוצאות הבדיקה נמסרות בפקס לאחר כשבוע-שבועיים ואת פירושן והסבר המשמעויות לנבדק מבצעים רופאים אשר מכירים את הבדיקה או מטפלים אשר הוסמכו לכך ע"י מרפ"י (המרכז לרפואה פונקציונלית בישראל).

למי כדאי להיבדק ב-AMAS?
1. כל אחד עם היסטוריה משפחתית של סרטן.
2. מי שלקה בסרטן בעבר וחושש מהתפרצות מחודשת.
3. חולה סרטן שעובר טיפול אונקולוגי. במקרים רבים, למשל לאחר ניתוח להוצאת גידול, עושים הרופאים טיפול נוסף של הקרנות וכימותרפיה למקרה שנשארו בגוף עוד גרורות או גידולים קטנים שלא נראו. בדיקת ה-AMAS יכולה להראות אם יש באמת צורך בטיפולים הנוספים או לא.
4. מי שנחשף לאורך זמן לגורמי סיכון לסרטן כגון: חומרים רעילים, מתח נפשי, מערכת חיסונית חלשה וכו'.
5. מי שחי עם פחד משמעותי מסרטן.
6. מי שנמצאו בגופו ממצאים שאינם חד-משמעיים (בבדיקה ידנית או בדיקות הדמיה כמו ממוגרם או אולטרה-סאונד).
7. למי שסובל מסימפטום או סימפטומים מעורפלים, שאחד הגורמים להם עלול להיות סרטן.

לאחרונה זוכה ה-AMAS לפופולריות רבה בארה"ב ובאירופה. בישראל שמעו עליה רק מעטים עד כה, אך סביר להניח שהיא תתפוס תאוצה גם כאן, כאשר יהיו מספיק רופאים ומטפלים אשר יכירו אותה וידעו להסביר למטופליהם את הממצאים.
מידע מפורט באנגלית ניתן למצוא באתר של מעבדת אונקולב בארה"ב: http://www.oncolabinc.com

עידן מטפל ברפואה משלימה וחבר במ.ר.פ.י. (המרכז לרפואה פונקציונלית בישראל).
האבחון נעשה במספר שיטות:
שאלונים של הרפואה הפונקציונלית מארה"ב
קינסיולוגיה
תרמוגרפיה
הטיפולים משלבים ידע מהרפואה הפונקציונלית בארה"ב, הרפואה החדשה (GNM), מגנטותרפיה לפי BioMagScience ועוד.
הטיפולים כוללים ייעוץ בתזונה ובתוספים, תהליכים לטיהור הגוף, הילינג, ביו-מגנטים, צבעים, טיפול תומך בחולי סרטן ומחלות קשות אחרות.מאמרים חדשים מומלצים: 

חשבתם שרכב חשמלי פוטר מטיפולים? תחשבו שוב! -  מאת: יואב ציפרוט מומחה
מה הסיבה לבעיות האיכות בעולם -  מאת: חנן מלין מומחה
מערכת יחסים רעילה- איך תזהו מניפולציות רגשיות ותתמודדו איתם  -  מאת: חגית לביא מומחה
לימודים במלחמה | איך ללמוד ולהישאר מרוכז בזמן מלחמה -  מאת: דניאל פאר
אימא אני מפחד' הדרכה להורים כיצד תוכלו לנווט את קשיי 'מצב המלחמה'? -  מאת: רזיאל פריגן פריגן מומחה
הדרך שבה AI (בינה מלאכותית) ממלאת את העולם בזבל דיגיטלי -  מאת: Michael - Micha Shafir מומחה
ספינת האהבה -  מאת: עומר וגנר מומחה
אומנות ברחבי העיר - זרז לשינוי, וטיפוח זהות תרבותית -  מאת: ירדן פרי מומחה
שיקום והעצמה באמצעות עשיה -  מאת: ילנה פיינשטיין מומחה
איך מורידים כולסטרול ללא תרופות -  מאת: קובי עזרא יעקב מומחה

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

©2022 כל הזכויות שמורות

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים

לכותבי מאמרים:
פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
תנאי שימוש במאמריםמאמרים בפייסבוק   מאמרים בטוויטר   מאמרים ביוטיוב