דף הבית  >> 
 >> 

הרשם  |  התחבר


אילוף השדון באמצעות ביופידבק Biofeedback your Gremlin 

מאת    [ 16/12/2021 ]

מילים במאמר: 1627   [ נצפה 996 פעמים ]

אימון קו-אקטיבי

אימון קו-אקטיבי משמעו מערכת יחסי אימון שבה המאמן והלקוח הם שותפים פעילים, ברית בין שווים שמטרתה לענות על צרכיו של הלקוח. (Laura Whitworth, Henry Kimsey  House, Phil Sandahl. (1998)) אימון קו אקטיבי מורכב מארבעה עקרונות. הלקוח הוא יצירתי, בעל משאבים ושלם מטבעו. אימון קו-אקטיבי מתייחס למכלול חייו של הלקוח. האג'נדה היא של הלקוח. מערכת היחסים היא ברית המעוצבת כמענה על צרכיו של הלקוח. ללקוח יש את התשובות, או שיש בכוחו למצוא את התשובות, אין צורך לתקן את הלקוח. כאשר הלקוח מתבונן פנימה, בסיוע של המאמן, הוא מגלה שהוא מכיר את עצמו, את עוצמותיו, ואת מגבלותיו. הלקוח מגלה מה מניע אותו, ממה הוא חושש, מה התכלית שלו ומה החזון שלו. באמצעות השאלות של המאמן נוצר ערוץ לגילוי עצמי שדרכו הלקוח מוצא את התשובות. כאשר הלקוח מוצא את התשובות בעצמו הוא בעל תושייה יותר, יעיל יותר, ובאופן כללי מרוצה יותר. מפני שמצא את התשובה בעצמו סביר שיבצע את הפעולה שתממש את התשובות בעצמו.

 

אימון קו-אקטיבי שונה מייעוץ, למשל, שבו היועץ מביא מומחיות מקצועית ולעיתים קרובות הוא זה שקובע את האג'נדה במערכת היחסים. אימון קו-אקטיבי לא עוסק בתוכן שהמאמן מביא עמו, במומחיותו, או במתן פתרונות מצדו. באימון קו-אקטיבי, מומחיותו של המאמן מוגבלת לתהליך עצמו. תפקידו של המאמן הוא לעזור ללקוח להביע את חלומותיו, תשוקותיו ושאיפותיו, לעזור לו להבהיר את משימת חייו, תכליתו ויעדיו, ולעזור לו להשיג את המטרות האלה.

 

הלקוח הוא מוקד האימון. רצונותיו ומאוויו הם נושאי האימון. מערכת היחסים המתמשכת בין המאמן והלקוח קיימת רק כדי לעסוק באג'נדה של הלקוח. האג'נדה מתייחסת לשלושה היבטים מרכזיים בחייו של הלקוח: הגשמה, איזון ותהליך.

 

הגשמה, הלקוח מגדיר מה ממלא את ליבו ונשמתו. חיים שהוגשמו הם חיים בעלי ערך, ללקוחות יש הגדרות משל עצמם לדברים שהם מעריכים באמת. כאשר הבחירות מכבדות את ערכיו של הלקוח, החיים מספקים יותר ונראים כמעט נטולי מאמץ. 

איזון, אנשים נוטים לא להסתפק ברמת חיים סבירה, הם רוצים יותר ובתמורה מוכנים לתת יותר. הם יכולים להיות נלהבים מאד בנוגע לדברים שחשובים להם, ממוקדים במחויבויות שלהם ומרוכזים בדבר אחד, עד שפינה אחת של חייהם היא דגם למצוינות בעוד ששאר פינות החיים חרבות. האימון הקו-אקטיבי  עוסק במכלול חייו של האדם, ולכן המאמן מבקש מהלקוח למקד את מידת שביעות הרצון של הלקוח מתחומים רבים בחייו; קריירה, בריאות, כספים, מערכות יחסים, צמיחה אישית, רוחניות ונופש. וכמובן הקשרים האפשריים בין כל חלקים אלו. באמצעות האימון הלקוח מרחיב את הפרספקטיבות ובוחן אפשרויות נוספות. הלקוח לומד שכאשר אומר כן לדברים מסוימים הוא אומר לא לדברים אחרים.

תהליך, לכל אורך התהליך המאמן נמצא לצידו של הלקוח. תפקידו להבחין, להצביע, ולהיות עם הלקוח בכל מקום שבו הוא נמצא במרוצת התהליך. המאמן נמצא שם כדי לעודד את הלקוח ולתמוך בו, להיות בחברתו וללוותו כל הדרך בשעות הכישלון האפלות וכן גם לשמוח אתו כשהוא מנווט את דרכו בהצלחה. אימון התהליך של הלקוח מאפשר לו לנהל בצורה שלמה יותר מערכת יחסים עמוקה יותר עם כל היבטי חייו. 

 

חמשת ההקשרים שבהם משתמש המאמן בתהליך האימוני

הקשבה, רמות הקשבה שונות למשמעות שמאחורי הסיפור, לתהליך המונח ביסודו, לנושא שיעמיק את הלמידה. המאמן מקשיב בדריכות להופעת חזונו של הלקוח, ערכיו ותכליתו. המאמן גם קשוב להתנגדות, לפחד, או להבחנה האם הלקוח שב על עקבותיו, ומנסה לשמוע את קולו של השדון שנמצא כדי להתנגד לשינוי, כדי להצביע על חולשותיו וכישלונותיו של הלקוח, וכדי לציין סיבות שיבלמו אותו. רמת הקשבה פנימית מתמקדת במשמעות של המילים למאמן, רמת הקשבה ממוקדת באדם, ורמת הקשבה כוללת שקולטת רגש, שפת גוף ואת הסביבה עצמה. 

אינטואיציה, החיבור של נתונים מוחשיים, תחושתיים, מידע קודם וניסיון. סוג של ידיעה שנמצאת ברקע ולרוב נותרת דוממת. 

סקרנות, הלקוח הוא בעל יכולת ומשאבים, והתשובות נמצאות אצלו. תפקיד המאמן לשאול שאלות עוצמתיות מסקרנות פתוחות, מזמינות, רחבות ידיים, וכמעט שובבות. הסקרנות מאפשר להיכנס לנבכי החיים  של הלקוח, ולעיתים לעקוף מנגנוני הגנה. כאשר הלקוח לומד להיות סקרן בקשר לחייו שלו, הלחץ פוחת מעט והסיכון קטן. הלקוח נכון יותר להתבונן במקומות האפלים ולבחון דברים קשים מפני שגם הוא סקרן.

פעולה/למידה, לשיחת האימון יש שתי מטרות, לקדם פעולה ולהעמיק למידה. מזמינה את הלקוח לתפוס אחריות על חייו. כאשר אדם מבטיח משהו, הוא מתאמץ לעמוד בהבטחותיו. האחריות המעשית הופכת את תהליך השינוי למוחשי יותר, ממוקד יותר, עם משמעת עצמית גבוהה. 

ניהול עצמי, המאמן מניח בצד את דעותיו האישיות, העדפותיו, גאוותו, מגננותיו, והאגו שלו. המאמן נמצא "שם" עם הלקוח, שקוע במצבו ובמאבקו. המאמן מוותר על הצורך להיראות טוב ולהיות צודק; המאמן הופך להיות בלתי נראה. המאמן עוזר ללקוח לנהל את השיפוט והדעות שלו על עצמו ועל אחרים. כמו כן המשמעות היא שהמאמן יזהה את המחבלים הפנימיים של הלקוח ויעזור לו להשתחרר מכבלי השדונים האלה.  

 

מהו השדון?

(Taming your gremlin, Richard D.Carson ) השדון מגדיר מי אתה ואיך אתה, הוא מגדיר ומפרש כל חוויה והוא מכריח אותך לקבל את הפרשנות שלו, ומטרתו לרמוס את האני הטבעי החיוני שבך. הוא משתמש בחוויות העבר בכדי לכפות עליך לחיות את חייך ע"פ הכללות מוסכמות ודפוסים שבאמצעותם מוגדר האני שלך. בכדי שתרגיש רע השדון משכנע אותך לבזבז זמן על החייאת העבר, על דאגה באשר צפוי לך בעתיד ועל ניתוח מייגע של היחסים בינך לבין אנשים ודברים בעולם. השדון רוצה שתאמין שהוא פועל רק לטובתך ושמטרתו העיקרית היא לשרת אותך ולהגן עליך. האמת היא שהמניע שלו הוא פחות נאצל, הוא רוצה לאמלל אותך. הוא זהיר ביותר וכל הזמן מזהיר לגבי החיים ולאופן שבו אתה צריך לחיות אותם. שיטות השליטה שלו בך הן בלתי מוגבלות. הוא אינו המחשבות השליליות אלא המקור להן. הוא לא חוויות העבר הקשות אלא משתמש בהן. הוא לא הפחדים אלא מתגרה בנו והופך באמצעות הפחדים את העתיד לסרט אימה.

 

אז איך ניפטר מהשדון הנורא? אמנם זו קלישאה אבל אי אפשר להתעלם מהאמת הפשוטה והבסיסית ששלום ושלווה בעולם מתחילים משלום בתוכנו, משלווה והשלמה עם עצמנו.  אלה החיים שלך וזאת המתנה הגדולה ביותר שקבלת. היכולת להגיב לחיים נקראת יכולת תגובה. לא תמיד קל להגיב לחיים באופן חיובי ובפנים מאירות, אבל כדאי לדעת שיכולת התגובה שלנו מושפעת מאד, ולעיתים אפילו מוכתבת ע" בריון נתעב, מרושע ובלתי נסבל המסתתר בצללי מוחך – השדון. אבל, השדון הוא לא אתה. שתתחיל להבחין בו, תתחיל להיות מודע לעובדה שאתה זה לא הוא, אלא מי שצופה בו. ואז תבין שהשדון אינו שולט בך אלא להפך אתה יכול לאלף את השדון שלך. 

 

מחבר הספר לאלף את השדון, ריצ'רד ד.קרסון מתאר תהליך לאילוף השדון באמצעות הבחנה פשוטה – מודעות, השקעה ללא מאמץ, בחירה בין אפשרויות לאילוף שדונים ומשחק בהן ולהיות בתהליך אילוף ממושך שלעיתים נמשך כל החיים ומשתנה בהתאם לנסיבות ולמצב.

 

כחלק מהתהליך הראשוני של הבחנה פשוטה דהיינו מודעות מתוארת התמקדות בכאן ועכשיו, ריכוז של כל החושים למתרחש ברגע זה בגופכם או באנשים בחיים ואירועים שסביבכם. התמקדות בפנטזיות, רעיונות ובזיכרונות מעלה את עולם הנפש. בעולם הנפש ניתן להעלות זיכרונות מהעבר, לתכנן או לנסות לצפות את העתיד ולערוך מעין חזרות וירטואליות לקראתו. 

 

כדי לחיות חיים מלאים ופוריים וכדי לאלף את השדון יש להתחבר לאני הטבעי שלך, כדאי להניח למודעות לזרום אל הגוף וממנו אל העולם שסביבך כפי שאתה חווה אותו ומשם לעולם הנפש. מודעות ממוקדת. 

 

כחלק מתהליך המיקוד מתאר ריצ'רד את חשיבות הנשימה, נשימה מלאה וצלולה ונשיפות ארוכות ורכות. כשמכווצים את הנשימה, אנחנו חוסמים רגשות ומגבילים את היכולת לחוש ולחוות את העולם שסביבנו במלואו. נשימה נכונה יכולה לעזור לשמור על איזון יעיל בין השימוש בשכל לבין השימוש בחושים הטבעיים. היא יכולה לעזור להתחיל לבטוח באני הטבעי שלנו – הצופה. כשהנשימה נינוחה וצלולה: אתם מודעים יותר לעצמכם ולעולם שסביבכם. מודעים יותר למקום שבו אתם מסתיימים ומתחילים כל שאר הדברים שהם מחוצה לכם, שהם לא אתם
אתם פתוחים יותר להרגיש במלואו את כוח החיים שבכם, התפיסה שלכם חדה יותר ונקודת המוצא שממנה תגיבו לשינוי תהיה טובה יותר.

ביופידבק

ביופידבק הינו מראה פסיכו-פיזיולוגית שמציגה לנו בזמן אמת את מצבנו הנפשי-גופני (האגודה הישראלית לפסיכופיזיולוגיה יישומית). מצבי מתח רגשיים יוצרים סימפטומים פיזיולוגיים. לדוגמא: חרדה ופחדים המלווים בדפיקות לב, מועקה בגרון או בחזה, הזעה בידיים, נשימות מהירות. כאבים כרוניים כמו כאבי ראש, מגרנות, כאבי צוואר וכן סימפטומים פיזיים לא נשלטים כמו לחץ דם לא מאוזן, בעיות מעיים, חריקות שיניים, ידיים קרות. שיטת הביופידבק מבוססת על רעיון בו מתקבל משוב מדויק על המתחולל בגופנו. המשוב משמש מדד אובייקטיבי מוצלח לבעיה הגורמת סבל, ואשר לה איננו ערים בדרך כלל. בעזרת המחשב ניתן לקבל אינדיקציה לגבי מצב הדריכות והמתח הפנימיים שלנו, רמת זרימת הדם אל אצבעות הידיים, עומק הנשימה ותדירותה, קצב הלב, לחץ הדם, תפקוד המעיים וגלי המוח.

 

טיפול בביופידבק מורכב משני שלבים עיקריים; השלב הראשון הינו אימון שיטתי דרכו יכול האדם לווסת ולאזן בעצמו את מה שקורה בגופו. כל זאת תוך כדי מודעות הולכת וגוברת לקשר בין הגוף לנפש. בשלב השני האימון עצמו מתפתח לרמה מתקדמת של שליטה בפיזיולוגיה. לא זו בלבד, אלא שעתה האימון מכוון ליצור מצב בו יוכל האדם להפריד בין סיטואציות רגשיות שונות ובין התגובות הגופניות השונות שהתלוו להם בדרך כלל. 

 

דיון

מכשור ביופידבק מספק דרך לניטור נשימה למשל סנסור חגורת נשימה; באמצעותו אדם מקבל משוב על צורת הנשימה שלו המשוב המגיע בצורה של גרף מראה האם הנשימה היא מהירה וקצרה או ארוכה ומתמשכת. באמצעות המשוב נוכל ללמד את האדם לשלוט בנשימתו וכתוצאה מכך להגיע להרפיה אמיתית מהירה יותר. 

 

חגורת נשימה הינה דוגמא לסנסור אחד שמתאים לניטור נשימה. ניתן להשתמש בסנסורים שונים על מנת לנטר מצבי מתח, חרדה באמצעות סנסור שמודד מוליכות חשמלית של העור, או בסנסור טמפרטורה שמתרגל הרפיה ארוכת טווח.

 

במאמר זה התמקדתי באספקט אחד של מכשור הביופידבק. באמצעות ביופידבק ניתן לטפל/לאמן במגוון גדול של מצבים למשל במצבי קבלת החלטות. באימון המתאמן מגדיר מטרות ואז, המאמן בשיתוף המתאמן בונים תוכנית פעולה למימוש המטרות. בהגדרת המטרות ובתהליך האימון בכלל ישנם הרבה מצבים שבהם יש לקבל החלטה, לעיתים החלטות הרות גורל. באמצעות שימוש במשוב ביולוגי – ביופידבק המאמן והמתאמן יכולים להתעכב על המקומות שבהם קשה יותר למתאמן. כאשר המתאמן מתרגש מקבלת החלטה ניתן ללמדו איך למתן את הריגוש והתמודדות בריאה יותר עם המצב מעורר הריגוש. יתרה מכך, בתהליך קבלת החלטות ניתן ללמוד על ההחלטה הלא מודעת של האדם לפני שהוא מקבל החלטה מודעת.

 

יש לקיים מחקרי המשך על הקשר בין שימוש במשוב ביולוגי כגון נשימה ביישום ושימוש בשיטות הרפיה.

 

גיא טל
מאמן מומחה (Mci) וביו-תרפיסט
מאמרים חדשים מומלצים: 

חשבתם שרכב חשמלי פוטר מטיפולים? תחשבו שוב! -  מאת: יואב ציפרוט מומחה
מה הסיבה לבעיות האיכות בעולם -  מאת: חנן מלין מומחה
מערכת יחסים רעילה- איך תזהו מניפולציות רגשיות ותתמודדו איתם  -  מאת: חגית לביא מומחה
לימודים במלחמה | איך ללמוד ולהישאר מרוכז בזמן מלחמה -  מאת: דניאל פאר
אימא אני מפחד' הדרכה להורים כיצד תוכלו לנווט את קשיי 'מצב המלחמה'? -  מאת: רזיאל פריגן פריגן מומחה
הדרך שבה AI (בינה מלאכותית) ממלאת את העולם בזבל דיגיטלי -  מאת: Michael - Micha Shafir מומחה
ספינת האהבה -  מאת: עומר וגנר מומחה
אומנות ברחבי העיר - זרז לשינוי, וטיפוח זהות תרבותית -  מאת: ירדן פרי מומחה
שיקום והעצמה באמצעות עשיה -  מאת: ילנה פיינשטיין מומחה
איך מורידים כולסטרול ללא תרופות -  מאת: קובי עזרא יעקב מומחה

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

©2022 כל הזכויות שמורות

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים

לכותבי מאמרים:
פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
תנאי שימוש במאמריםמאמרים בפייסבוק   מאמרים בטוויטר   מאמרים ביוטיוב