שירה בציבור בישראל
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

שירה בציבור בישראל 

מאת    [ 15/04/2019 ]
מילים במאמר: 546   [ נצפה 191 פעמים ]

 
 

שירה בציבור היא תופעה רווחת בארץ לצד ריקודי עם.

קהל רחב מאוד באוכלוסיה בישראל אוהב לבוא לאירועי זמר אשר במסגרתם בדרך כלל מוקרנות מילות השירים במצגת על מסך.

במקרים של אירועים מצומצמים יותר מתבסס האירוע על שירונים שהיום מבוססים על אתר שירונט. הציבור שר בדרך כלל לצלילי נגינת אקורדיון.

בתחילת שנות השלושים נהגו לשיר על הגורן לאחר סיום העבודה החקלאית בשדה. באותה תקופה מלחינים ידועים לימדו את שיריהם במקומות מרכזיים של שירה בציבור, כמו דניאל סמבורסקי.לימים השתמשו בשירונים.

כאשר קול ישראל הפך להיות צינור להפצת שירים ישראלים חדשים, בשנות החמישים, שודרה תכנית בשבת בצהריים, שבה לימד משה וילנסקי שירים חדשים שלו והעביר אותן לידיעת הקהל.

בכל מקום השירה בציבור הפכה להיות חלק מההווי הישראלי הלאומי כשחלק מהשירים נכתבים לאירועים בארץ, לכיסופים ולתקוות.

המלחינים הבולטים ביותר שתרמו לשירה הציבור בדרך כתיבתם היו משה וילנסקי, סשה ארגוב ומרדכי זעירא והם משכו אחריהם מלחינים רבים.

במחקר שנעשה על ידי ד"ר טלילה אלירם מהמחלקה למוסיקה של אוניברסיטת בר-אילן, עולה כי במשך שנים השיר הישראלי שנחשב לשיר הכי מושר בשירה בציבור היה "על כל אלו" של נעמי שמר שהתחיל במילים "על הדבש ועל העוקץ", בין המובילים בארץ את השירה הציבור ניתן למנות את אפי נצר ושרה’לה שרון שנחשבים למנחים הלאומיים של שירה הציבור בארץ.

יש לציין שבמשך שנים רבות הוביל שלמה שביט את השירה בציבור במקומות שונים בארץ. 

היום ישנם עשרות של מארגני שירה בציבור בארץ, בהם יש לציין גם את גבי ברלין ששר שירים תוך כדי שהוא מוביל את הקהל עם הקראת מילות השיר. גבי ברלין נחשב מזה שנים הגורו של שירה עם הקהל, עד היום הזה, ואף זכה לתואר "מר זמר עברי".

 

 

 

שירה בציבור היא תופעה רווחת בארץ לצד ריקודי עם.

 

קהל רחב מאוד באוכלוסיה בישראל אוהב לבוא לאירועי זמר אשר במסגרתם בדרך כלל מוקרנות מילות השירים במצגת על מסך.

 

במקרים של אירועים מצומצמים יותר מתבסס האירוע על שירונים שהיום מבוססים על אתר שירונט. הציבור שר בדרך כלל לצלילי נגינת אקורדיון.

 

בתחילת שנות השלושים נהגו לשיר על הגורן לאחר סיום העבודה החקלאית בשדה. באותה תקופה מלחינים ידועים לימדו את שיריהם במקומות מרכזיים של שירה בציבור, כמו דניאל סמבורסקי.לימים השתמשו בשירונים.

 

כאשר קול ישראל הפך להיות צינור להפצת שירים ישראלים חדשים, בשנות החמישים, שודרה תכנית בשבת בצהריים, שבה לימד משה וילנסקי שירים חדשים שלו והעביר אותן לידיעת הקהל.

 

בכל מקום השירה בציבור הפכה להיות חלק מההווי הישראלי הלאומי כשחלק מהשירים נכתבים לאירועים בארץ, לכיסופים ולתקוות.

 

המלחינים הבולטים ביותר שתרמו לשירה הציבור בדרך כתיבתם היו משה וילנסקי, סשה ארגוב ומרדכי זעירא והם משכו אחריהם מלחינים רבים.

 

במחקר שנעשה על ידי ד"ר טלילה אלירם מהמחלקה למוסיקה של אוניברסיטת בר-אילן, עולה כי במשך שנים השיר הישראלי שנחשב לשיר הכי מושר בשירה בציבור היה "על כל אלו" של נעמי שמר שהתחיל במילים "על הדבש ועל העוקץ", בין המובילים בארץ את השירה הציבור ניתן למנות את אפי נצר ושרה’לה שרון שנחשבים למנחים הלאומיים של שירה הציבור בארץ.

 

יש לציין שבמשך שנים רבות הוביל שלמה שביט את השירה בציבור במקומות שונים בארץ. 

 

היום ישנם עשרות של מארגני שירה בציבור בארץ, בהם יש לציין גם את גבי ברלין ששר שירים תוך כדי שהוא מוביל את הקהל עם הקראת מילות השיר. גבי ברלין נחשב מזה שנים הגורו של שירה עם הקהל, עד היום הזה, ואף זכה לתואר "מר זמר עברי".

 

רפאל לירז

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב