דף הבית  >> 
 >> 

הרשם  |  התחבר


איך מנהלים עסק משפחתי 

מאת    [ 18/02/2019 ]

מילים במאמר: 759   [ נצפה 2043 פעמים ]

איך למעשה נולד עסק משפחתי?

רוב העסקים המשפחתיים לא נולדו כך אלא התפתחו לסטטוס הזה, למעשה זהו עסק שהוקם על ידי אב או אם המשפחה ועם השנים מרצון או מצורך הכניסו את הילדים, אחים או את בני הזוג לעבודה וכך נהפכו לעסקים משפחתיים, רוב היזמים החדשים חולמים על עסק שיישאר לדורות הבאים ויפרנס את כל המשפחה בכבוד.

מה מבדיל עסק משפחתי מעסק שהוא לא משפחתי?

הדבר הראשון זו התפיסה המחשבתית, אחרי הכל עסק הוא עסק ואמור להתנהל באופן זהה בין אם עובדים בו בני משפחה או אנשים "זרים" אשר הוכשרו ונועדו לכהן מסוים בתפקיד בעסק.

אם נתייחס לבידול העיקרי זה שבעסק משפחתי לא תמיד בוחנים את היכולות והכישורים של בן או בת המשפחה לכהן בתפקיד מסוים, תופעת האגו משפיעה בצורה דומיננטית ואמוציות רבות כגון למה אתה חושב שאחי יותר מוכשר ממני לנהל? איך זה שמינית את האחות הקטנה לנהל אותי? האבא לעיתים מאבד את תפקידו כאב והופך למנהל גם בבית, דרישות וציפיות לדיאלוגים עסקיים גם בבית אלו תופעות שלעיתים פוגעות בעסק והפגיעה החמורה היא במצב שהמנהיג המייסד מעביר את השרביט הלאה. אך בבידול יש גם פן חיובי והוא שקולו של העובד נשמע יותר, הבן סיים את התואר הראשון, האבא גאה ומרגיש שבנו קיבל רישיון טיסה וצל"ש מהנשיא ומקשיב לכל מהלך ופנטזיה עסקית כך שבכל תופעות אלו נוצרות סיטואציות של הבאת חדשנות לעסק, בזמן שעובד "זר" לא תמיד ישמע ובדרך כלל לא ישמע אם הוא לא מונה לכהן בתפקיד מפתח. רמת האמון בין בני המשפחה היא גבוהה יותר (אם כי לא בפועל אלא בתפיסה) אני יכול להשאיר את העסק עם הבן שלי ולנסוע לחו"ל אם השארתי את העובד שלעיתים שכיחות מגלה אחריות רבה יותר מבן משפחה תמיד יהדהד בראשנו מחשבות "פליליות"

הסיבות העיקריות להפיכת העסק המשפחתי הן הצורך באנשי אמון, שמירה על מקור הפרנסה ומניע שכיח מאוד זו המצוקה הכלכלית, העסק נמצא בקשיים ובני המשפחה באים לעזרה, נהפכים לכח עבודה זול וחיוני וכמו כן גמיש, השקעות בין בני משפחה והלוואות בתוך המשפחה סיבה נוספת.

שותפות עסקית שכיחה מאוד אך ההתמודדות בשותפות אינה פשוטה ולא תמיד צולחת אך להתנתק משותף עסקי יכול להיות חלק טכני ללא השלכות מול התנתקות משותף עסקי שהוא בן משפחה

לא ניתן להתנתק מקשרי דם, ולאבד שני קשרים בגלל מחלוקות עסקיות זה דבר לא נעים.

אז מה המתכון הנכון לניהול עסק משפחתי?

עסק משפחתי הוא למעשה עסק רגיל ולא שונה מעסק שאינו משפחתי אך הפרמטרים העיקריים להצלחה נמצאים בכתובים בהסכמים, בתוכניות העבודה, באסטרטגיה עסקית רחבה ולכל עסק חייב להיות מנהיג אחד שהוא גם הנווט שהוא כמובן בעל יכולות וכישורים לתפקיד ויתרה על כך שהוא מקובל על שאר בני המשפחה.

כמו בכל עסק יש להכין תוכנית אסטרטגית ובעסק משפחתי תוכנית מפורטת יותר, תוכנית כתובה מסגרת אחריות של כל בעל תפקיד ותוכנית יציאה ותוכנית חירום ומה קורה במקרים שונים, בפירוק, במכירה, בהכנסת משקיע חיצוני, מתי מביאים יועץ חיצוני או בורר.

לתוכניות כתובות בהסכמה מלאה מראש יש משמעות קריטית, משום שאין פעולות מתוך מניעה של לחץ או מבוי סתום, אין הסכמים שהם ברירת המחדל שנעשו לא בזמנם הטבעי.

חיכוכים בין שותפים וחיכוכים בין בני משפחה הם אסון לחיי העסק, וזו אחת הסיבות לקריסת עסקים משפחתיים, אם אתם לא מסוגלים לנטרל את האגו הימנעו משותפות בעסקים משפחתיים, לכל מטוס יש טייס ויש נווט ולצוות המטוס יש צורך ומשמעות לא מבוטלת לתקינות הטיסה אך לא ניתן ששנים יאחזו בהגה כך גם בעסק המשפחתי, חשוב מאוד לכוון מי ינהיג את העסק בשלב הבא ולמה, מה הכישורים הנדרשים ומה הצורך, איך מונעים משברים עתידיים אשר מבוססים על אמוציות.

אנשים רבים שעובדים בתפקיד מסוים למרות שאינם בעלי יכולות וכישורי ניהול בטוחים בעצמם שיוכלו לנהל יותר טוב מהמנהלים שלהם בפועל.

אחוז לא מבוטל מהעסקים הקטנים והבינוניים בישראל הינם עסקים משפחתיים, מס' נקודות שיש לתת עליהן את הדגש בניהול עסק משפחתי


  • איך מנהלים עסק משפחתי?
  • איך מעבירים את הניהול לדור הבא?
  • איך נמנעים ממריבות  ומשחקי כח?
  • איך מעבירים את השרביט הלאה?
  • איך יוצרים הפרדה בין משפחה לעסקים  ולא מכניסים את העבודה לשולחן שבת

     מה הוא עסק משפחתי?


  • עסק משפחתי במהות הוא עסק שנבנה   ומנוהל על ידי בני המשפחה
  • עסק שמורכב מבעלות וניהול של  אחים
  • עסק שמורכב מבעלות וניהול של בני זוג
  • עסק שמורכב מבעלות וניהול של הורים    וילדים
  • עסק שמורכב מבעלות וניהול של משפחה קרבה שניה
  • עסק שמורכב מיותר משותף שהדור השני מקבל את מושכות הניהול
  • עסק משפחתי בן דורות

עולמות הייעוץ וההדרכה השכילו והבינו את משמעות התרבות השונה בעסקים משפחתיים וחשוב מאוד השילוב של הדרכות בני המשפחה בתחום ולשלב יועצים אשר מתמחים בעסקים משפחתיים, כאלו שניהלו משברים בעסקים מסוג זה וכאלו שהצליחו לרתום אליהם את בני המשפחה ולהוביל לעסק משגשג, הצליחו להעביר דור בעסק בצורה תקינה, נכונה ובעלת אסטרטגיה לטווח ארוך.

 

דר' חזי גור מזרחי


מחבר הספר - קוד משתמש


המכון לחקר הקמעונאות 


info@mpd.co.il 
מאמרים חדשים מומלצים: 

לגלות, לטפח, להצליח: חשיבות מימוש פוטנציאל הכישרון לילדים עם צרכים מיוחדים -  מאת: עמית קניגשטיין מומחה
המדריך לניהול כלכלת משק בית עם טיפים ועצות לניהול תקציב -  מאת: נדב טל מומחה
חשבתם שרכב חשמלי פוטר מטיפולים? תחשבו שוב! -  מאת: יואב ציפרוט מומחה
מה הסיבה לבעיות האיכות בעולם -  מאת: חנן מלין מומחה
מערכת יחסים רעילה- איך תזהו מניפולציות רגשיות ותתמודדו איתם  -  מאת: חגית לביא מומחה
לימודים במלחמה | איך ללמוד ולהישאר מרוכז בזמן מלחמה -  מאת: דניאל פאר
אימא אני מפחד' הדרכה להורים כיצד תוכלו לנווט את קשיי 'מצב המלחמה'? -  מאת: רזיאל פריגן פריגן מומחה
הדרך שבה AI (בינה מלאכותית) ממלאת את העולם בזבל דיגיטלי -  מאת: Michael - Micha Shafir מומחה
ספינת האהבה -  מאת: עומר וגנר מומחה
אומנות ברחבי העיר - זרז לשינוי, וטיפוח זהות תרבותית -  מאת: ירדן פרי מומחה

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

©2022 כל הזכויות שמורות

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים

לכותבי מאמרים:
פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
תנאי שימוש במאמריםמאמרים בפייסבוק   מאמרים בטוויטר   מאמרים ביוטיוב